Asosyallik'ten nasıl kurtulunur?

Arkadaş olamadan oynanan futbolun tadı tuzu yok bence.

Dedim ya hocam arkadaşlarım var, ama hiçbiri bir aktivite yapmak istemiyor. Ya beni sevmiyorlar ya da onlar da asosyal. Arkadaşlarım'ın hepsi sınıftan olduğu için okul dışı da görüşemiyoruz.

Size tavsiyem asosyal olduğunuzu bilinçaltınıza mesaj olarak vermeyin, ben neden asosyalim neden şu yok bu yok gibi. Akışına bırakın her şey oluyor zamanla. Bu arada bir şeylerden yalnız keyif almak çok daha güzeldir. Sosyal olmak aynı şey gibi yurt dışına çıkıyorsunuz bir yere taşınıyorsunuz kimseyi tanımıyorsunuz yanına da gidemiyorsunuz çünkü ortak bir şey yok aranızda vs. bunu aşmak için zorunlu bir ortak alan bulmanız lazım. Örneğin bir kafede garsonun numarasını almak isteseniz bu çok abes kaçar ama o kafede işe başlasanız doğal olarak arkadaş olursunuz. O yüzden sosyal ortamlarda takılıyor olmak size sosyalleşme fırsatı sunacaktır. Yani bir şeyleri yalnız olarak da yapacaksanız bir sosyal ortamda örneğin kütüphane, kafe gibi yaparsanız şansınızı artırırsınız.

Size tavsiyem asosyal olduğunuzu bilinçaltınıza mesaj olarak vermeyin, ben neden asosyalim neden şu yok bu yok gibi. Akışına bırakın her şey oluyor zamanla. Bu arada bir şeylerden yalnız keyif almak çok daha güzeldir. Sosyal olmak aynı şey gibi yurt dışına çıkıyorsunuz bir yere taşınıyorsunuz kimseyi tanımıyorsunuz yanına da gidemiyorsunuz çünkü ortak bir şey yok aranızda vs. bunu aşmak için zorunlu bir ortak alan bulmanız lazım. Örneğin bir kafede garsonun numarasını almak isteseniz bu çok abes kaçar ama o kafede işe başlasanız doğal olarak arkadaş olursunuz. O yüzden sosyal ortamlarda takılıyor olmak size sosyalleşme fırsatı sunacaktır. Yani bir şeyleri yalnız olarak da yapacaksanız bir sosyal ortamda örneğin kütüphane, kafe gibi yaparsanız şansınızı artırırsınız.

Fikir için sağ olun hocam.

Dedim ya hocam arkadaşlarım var, ama hiçbiri bir aktivite yapmak istemiyor. Ya beni sevmiyorlar ya da onlar da asosyal. Arkadaşlarım'ın hepsi sınıftan olduğu için okul dışı da görüşemiyoruz.
Yeni arkadaşlar edinmen lazım senin, ben yaşadığımdan örnek verdim sadece yani futbolda canlı canlı çok samimi ortam oluştuğunu görmüştüm tabii kendi aralarında işte kolasına falan yapılanlardan çok iyi ortamlar oluyordu. Yeni arkadaşlıklar için ortak hobilerinizin olması gerekiyor ben en azından öyle anladım. Sende futbolu seviyorsun belli, bul sık sık oynaran vardır illa ki mahallede. Genelde futbol oynamayı sevenler birbirini tutuyor.

Evet bu zorunlu ortak alanlar mesela futbol sahası olabilir, kurs olabilir, kulüpler olabilir, kütüphane olabilir. Spor salonu bile olabilir bence.

Yeni arkadaşlar edinmen lazım senin, ben yaşadığımdan örnek verdim sadece yani futbolda canlı canlı çok samimi ortam oluştuğunu görmüştüm tabii kendi aralarında işte kolasına falan yapılanlardan çok iyi ortamlar oluyordu. Yeni arkadaşlıklar için ortak hobilerinizin olması gerekiyor ben en azından öyle anladım. Sende futbolu seviyorsun belli, bul sık sık oynaran vardır illaki mahallede. Genelde futbol oynamayı sevenler birbirini tutuyor.

Evet bu zorunlu ortak alanlar mesela futbol sahası olabilir, kurs olabilir, kulüpler olabilir, kütüphane olabilir. Spor salonu bile olabilir bence.

Bir futbol kulübüne katılmayı düşünüyorum. Ama vakit kaybı gibi de geliyor. Umarım iyi gelir.

Ha bir de kişiye göre de çok değişiyor. Bende pek sosyal biri değilim ama ben ılımlı biri de olamıyorum arkadaşlık ilişkilerinde, yani ben genelde sosyal eğilimli biri olmadığımdan hep isteksizdim bunu gören tabii yanaşmıyor sizde de bu durum varsa edinemezsiniz. Gerçekten istiyorsanız zaten size ben arkadaş olmak istemiyorum demeyen olmaz herhalde.

Tahmin ettim aslında, dediğim gibi futbol iyi bir şey aslında. Hareket falan, bildiğin kişiler yerine başka kişilerde varsa tanışmışta olursun daha iyi olur.

Maalesef o konuda çok soğuk kalıyorum. Biri bana selam vermese eğer çok sevdiğim birisi değilse ben gidip selam vermem neden böyle bilmiyorum? Tanımadığım biriyle hiçbir zaman ilk konuşmayı ben başlatamam. Utangaçlıktan herhalde.

Benim futbolda en sevmediğim tipler fanatikleri oluyordu. Adam resmen hayatını veriyor, yani maç izliyor, tahmin yapıyor, atamalara bakıyor işte takımların isimlerini ezbere biliyor. Öyle bir arkadaşım olmuştu futbol seviyor olsam çokta geniş çevresi oldu sonradan bende dahil olurdum ama o zamanlar küçüktüm bende bilgisayara merak var sattım direkt 1 kere oynuyorum futbolu eğleniyorum tamam sal b*kunu çıkarana kadar oynattırıyordu.

Maalesef o konuda çok soğuk kalıyorum. Biri bana selam vermese eğer çok sevdiğim birisi değilse ben gidip selam vermem neden böyle bilmiyorum? Tanımadığım biriyle hiçbir zaman ilk konuşmayı ben başlatamam. Utangaçlıktan herhalde.
Öyleyse arkadaş edinemezsin tabii. 😀
Çok dikkat çekiyorsan gerçi gelip sana selam veren olur zaten ya da iyi insanlara denk gelirsen onlar kesinlikle selam verir ancak özgüvenli kişiler genelde vermez.

Bizim Türk milleti de özgüvenli kişilerdir genelde, utangaç özellikle de futbolda utangaç insan yani özgüvensiz eleman zaten bulamazsın. Orada bakıp kendine yakın hissettiğin birine ilk cümleyi sen açman lazım zaten müsait olup olmadığını baktığında anlarsın.

Son düzenleme:
Benim futbolda en sevmediğim tipler fanatikleri oluyordu. Adam resmen hayatını veriyor, yani maç izliyor, tahmin yapıyor, atamalara bakıyor işte takımların isimlerini ezbere biliyor. Öyle bir arkadaşım olmuştu futbol seviyor olsam çok da geniş çevresi oldu sonradan bende dahil olurdum ama o zamanlar küçüktüm bende bilgisayara merak var sattım direkt 1 kere oynuyorum futbolu eğleniyorum tamam sal b*kunu çıkarana kadar oynattırıyordu.

Öyleyse arkadaş edinemezsin tabii. 😀
Çok dikkat çekiyorsan gerçi gelip sana selam veren olur zaten ama ya da iyi insanlara denk gelirsen onlar kesinlikle selam verir ancak öz güvenli insan vermez.

Bizim Türk milleti de öz güvenli kişilerdir genelde, utangaç özellikle futbolda utangaç insan yani öz güvensiz eleman bulamazsın. Orada bakıp kendine yakın hissettiğin birine ilk cümleyi sen açman lazım zaten müsait olup olmadığını baktığında anlarsın.

Vakit ayırdığınız için sağ olun hocam. Bir şekilde utangaçlığımı çözmeye çalışmayı deneyeceğim. Pratik yaptıkça düzelir herhalde.

Çıkılmıyor. Karakter yapısı. En fazla bir kaç şey daha ekliyorsun hayatına, sosyallik adına. Fakat asosyallik insanın çıkabildiği, kurtulabildiği bir şey değil. Sosyallik de öyle herkesin kazanabildiği bir yeti değil. Bazı insanlar, kişilik yapıları gereği, çalışacak zamanı da buluyorlar, sosyalleşecek zamanı da. Bunu sporda yapıyor, okulda yapıyor, mahalle de yapıyor. Bazılarıysa daha fazla zamana sahip olmasına rağmen o insanlar kadar sosyalleşemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı