ASP.NET ile Veritabanı Bağlantısı Yapma

EmreEfe

Hectopat
Daha fazla  
Kendini geliştirmek için ASP.NET ile bir site yazıyorum. Fakat WampServer ile yazdığım veritabını nasıl bağlayacağımı bir türlü bulamadım. 3 column ID, kullanici adi, sifre'den oluşan basit bi tablo yaptım. Bunu nasıl bağlarım? Farklı program indirmem gerekiyorsa indireyim. Sabahtan beri araştırıyorum kafayı yemek üzereyim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Visual Studio'yu mu kullanıyorsun. Verdiği hata kodunu da paylaşırsan güzel olur ;)

Visual Studio'yu mu kullanıyorsun. Verdiği hata kodunu da paylaşırsan güzel olur ;)
SQL Express ile bağlamak istediğimde bu hatayı alıyorum.
Ekran Alıntısı.PNG

Acces ile bağlamak istediğimde ise "provider" kısmında.

Tam emin olmamakla birlikte Access'e bu şekilde bağlantı kurulabilir mu bilmiyorum. Bir de bağlanmak için şunları dene;

using System.Data;
using System.Data.OleDb;
eklemeyi unutma;

Örnek bir bağlantı cümleciği;
Burada access dosyası app_data içerisine çekiliyor..

OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;data source=" + Server.MapPath("~/App_Data\\data.accdb"));

string sorgu = "insert into eserler(isim,yazar,tanitim,metin,kategori,gonderen,tarih,onay,okunmaaylik) values(@isim,@yazar,@tanitim,@metin,@kategori,@gonderen,@tarih,@onay,@okunmaaylik)";

OleDbCommand ekle = new OleDbCommand(sorgu, baglanti);
baglanti.Open();
ekle.Parameters.Add("@İsİM", OleDbType.Variant).Value = eserismi.Text;
ekle.Parameters.Add("@yazar", OleDbType.Variant).Value = LabelYazarismi.Text;
ekle.Parameters.Add("@tanitim", OleDbType.Variant).Value = tanitim.Text;
ekle.Parameters.Add("@Metin", OleDbType.Variant).Value = metin.Text;
ekle.Parameters.Add("@kategori", OleDbType.Variant).Value = kategori.Text;
ekle.Parameters.Add("@gonderen", OleDbType.Variant).Value = gonderen.Text;
ekle.Parameters.Add("@tarih", OleDbType.Variant).Value = LabelTarih.Text;
ekle.Parameters.Add("@onay", OleDbType.Variant).Value = onay.Text;
ekle.Parameters.Add("@okunmaaylik", OleDbType.Variant).Value = okunma.Text;
ekle.ExecuteNonQuery();
baglanti.Close();

Access'i uzun zaman kullanmış olmakla birlikte, Mysql'e yönelmeni tavsiye ederim..

Şayet source tarafında kodsuz olarak bağlantı kuracaksan access data source yi de kullanabilirsin..

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı