ASRock 320M işlemci değişikliği

THEBESTMAN

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Grafiker - Kurgu
Merhaba arkadaşlar, elimde uzun zamandır kullandığım ASRock A320M HDV 4.0 anakart mevcut Ryzen 5 2500X ile kullanıyordum 5600 işlemci aldım taktım önceki gün ancak çalışmadı biraz araştırma yapınca ing kaynaklar da BIOS 7.00 yüklemek gerekiyormuş onu gördüm şu an da 5600 taktıktan sonra PC hiçbir şekilde ekran gelmiyor bu neden olabilir?

Siz sormadan şunlara açıklık getireyim.
BIOS pili çıkarttım 10 dk beklettim tüm güç bağlantıları kesip tekrar taktım.
2 adet 8 GB 3000 MHz DDR4 çalışan RAM var, ayrı ayrı ikisi de denedim çıkarttım olmadı.

Ekran kartı başka PC taktım belki o bozulmuştur diye düşünerek yine oda çalışıyor onda da sıkıntı yok yok. Ekran kartı (Sapphire RX580) 8 GB.

Eski 2500X işlemci takıp denedim tüm bunları yapmadan önce sonra bu üstteki işlemleri denedim yine durum aynı yani BIOS ekranı vs gelse BIOS 7.00 güncelleme yapacağım ama yok gelmiyor.

Bu durum da başka bir çözüm olarak ne olabilir?

Bu konu dışında soru.

Sahappire RX580 8 GB ekran kartı.
3000 MHz DDR4 RAM.
5600 Ryzen 5 serisi için 500W yeterli olur mu?

3000 MHz RAM 5600 uyar mı?

5600 Ryzen 5 için direkt BIOS güncelleme yapmadan 1800 TL kadar hangi anakart önerirsiniz?

BIOS güncelleme yapmadan ASUS Prime B550M-K AMD AM4 DDR4 Micro ATX anakart bu anakart 5600 takıp çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 2500x tekrar takınca görüntü gelmesi lazım. Bir iki dakika beklediniz mi?
Hocam 2500x'ide takıp beklemedim bir iki dk ama şöyle bir yol izledim 2500x takılı halde, bios pili çıkartıp güç bağlantıları çıkartıp 5 bekledim tekrar taktım ama yine görüntü yok maalesef

Hocam 2500x'ide takıp beklemedim bir iki dk ama şöyle bir yol izledim 2500x takılı halde, bios pili çıkartıp güç bağlantıları çıkartıp 5 bekledim tekrar taktım ama yine görüntü yok maalesef
Anladım hocam ama 5600 takıp çıkardıktan sonra 2500x in çalışmaması için bir sebep yok (Takıp çıkarırken pinlere zarar gelmediğini varsayıyorum). Pili çıkarmaya da gerek yoktu aslında. Bence 2500x ile gücü verip bir iki dakika bekleyin görüntü gelmesi lazım, sistem o işlemciyle çalışıyormuş daha öncesinde. İşlemcileri çıkarıp takmak böyle bir soruna neden olmaz çünkü. 5600ün çalışmaması normal BIOS güncellemesi yapmadığınız için ama 2500x çalışmalı.

şöyle bir şey geliyor aklıma 2500x'te termal macun hafif 2 pine sıçramıştı onu iğne ile temizledim taktım, denedim olmadı ama dediğim gibi 5600'de dişlerde termal macun yoktu 5600'den sonra olmadı.

şöyle bir şey geliyor aklıma 2500x'te termal macun hafif 2 pine sıçramıştı onu iğne ile temizledim taktım, denedim olmadı ama dediğim gibi 5600'de dişlerde termal macun yoktu 5600'den sonra olmadı.
Macun sıkıntı yapmaz iletken olmadığı için, pinler eğilmediyse eğer çalışması lazım.

Peki 2500x takılıyken güç tuşuna bastığınız da fanlar dönüyor mu? Diğer bileşenler çalışıyor mu?

Evet hepsi çalışıyor ekran gelmiyor sadece
Tamam o zaman işlemci sağlamdır hocam, dediğim gibi anakart donanım değişikliği algılıyor olabilir o yüzden 2500x takılıyken gücü verip birkaç dakika bekleyin. Görüntü hala gelmezse sorunu başka yerde ararız.

Anakart üzerinde debug ledleri var mı peki, boot sorununun neden kaynaklandığını gösteren, CPU GPU vs?

Sistem öncesinde çalışıyormuş yoksa PSU ya da anakart arızası diyeceğim ama işlemci sök-taktan sonra olmuş. Ramleri tek tek denemişsiniz, bağlantıları kontrol etmişsiniz, görüntü kablosu da ekran kartına takılıdır zaten, gerçekten enteresan aklıma başka bişey gelmiyor.

Ha bir de ASUS Prime B550M-K anakartında 5600 direk çalışır hocam, güncellemeye gerek yok. Tabi anakart masrafı olmadan hallolsa daha güzel olurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı