ASRock B450M-HDV Fast Boot sorunu

kayabey038

Centipat
Arkadaşlar merhaba.
Yeni bilgisayar toplattım:
Anakart: B450M-HDV
İşlemci: Ryzen 5 2600
RAM: X2 Adata 8 GB DDR4 RAM
Ekran Kartı: Sapphire RX570 8 GB 256 Bit

Sorunu tam anlamıyla açıklamak gerekirse, her şey randımanında çalışıyordu ben BIOS’u karıştırayım biraz dedim ardından BIOS’ta Fast Boot bölümünü gördüm. “Ultra Fast” seçeneğini seçtim. Kaydedip çıktıktan sonra bilgisayarda hiçbir değişiklik olmadı. Tekrar aynı bölüme dönüp işe yaramıyormuş deyip “disabled” seçeneğini seçtim. Bilgisayar açılma süresi arttı ve başlangıçta ASRock yazardı artık yazmıyor ve BIOS’a giriş yapılmıyor, güç tuşuna bastığım zaman direkt masaüstünü açıyor. BIOS pilini çıkartıp sıfırlamayı ve ASRock UEFI programını deneyerek giriş yapayım BIOS’a dedim. Program bilgisayarı başlattığında siyah ekran oluyor monitör uyku modunda kalıyor. Başlangıçta DEL ve F2 yapınca da ekran gelmiyor monitör uyku modunda kalıyor. Her neyse kafamdan BIOS pilini çıkartıp sıfırlamak vardı ancak 3-4 denememe rağmen BIOS sıfırlanmadı zannedersem. Anakartta CLRCMOS buldum ama nasıl kullanacağımı bilemedim, resim olarak koyuyorum. Kasa emanet, mahçup düştüm arkadaşıma yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler şimdiden.

D65B1D51-79E1-4D96-8FB2-01EC6051C2BD.jpeg
Yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:
Biraz geç olacak ama Google ile gelenler için cevaplayayım. Bende başka bir ASRock kartta aynı sorunu yaşadım. Ultra Fast gerçekten çok hızlıymış, öyle ki BIOS'a girilemeyecek kadar hızlı 😅 Çözüm ise dediğin gibi BIOS'u sıfırlamak. BIOS pilini ince bir tornavida yardımıyla çıkartıktan sonra CLRCMOS1 yazan yerdeki iki pini, yine tornavida yardımıyla 5 saniye kısa devre yapman gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra ilk açılış uzun sürebilir, sabırlı olursan sistemin açıldığını göreceksin.
Google'dan gelenler için güncelleme : Fast boot (Biosta yazdığı şekliyle ultra fast boot) seçiliyken tekrar biosa girememe sorunu resmi sitesindeki Restart to UEFI adlı yazılımla çözdüm. Bu yazılımı Windows'a kurduktan sonra çalıştırıp sonraki yeniden başlatmada veya derhal yeniden başlatıp BIOS'a girmesini sağlayabiliyorsunuz.

Anlaşılan Ultra Fast Boot gerçekten çok hızlıymış. Öyle ki hızlı boot için klavyeyi bile dinlemiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı