ASRock B450M PRO4 vs Gigabyte B450 Aorus M

Akortek. Garanti sürecinin iyi işlediği söyleniyor genelde.
Ekşide şöyle bir başlık altında ASRock ve hatta bu anakart hakkında bir konu gördüm. Konu hakkında görüşün nedir?

Ekşide şöyle bir başlık altında ASRock ve hatta bu anakart hakkında bir konu gördüm. Konu hakkında görüşün nedir?

bu arada arkadaş kafasına göre sistem toplamış eyvallah da, bu kadar detay anlatan arkadaş sistemdeki yük miktarı ve kullandığı power supply'ı neden anlatmıyor acaba?

board'a rtx 2080ti bağlayıp, abdullah marka 150w bir power supply'la metin 2 mi oynadın sabahlara kadar?

yani, böyle destan yazıp da en önemli detayları anlatmıyorken sana nasıl inanalım güzel kardeşim?

Bilmiyorum, yani sorun başka bir şeyden kaynaklı da olabilir, oradaki mesaj gibi bir durum da olabilir, "ekşi" sonuçta. :D

Bilmiyorum, yani sorun başka bir şeyden kaynaklı da olabilir, oradaki mesaj gibi bir durum da olabilir, "ekşi" sonuçta. :D
@Wilson Fisk o kadar şey yazıp sistemin tamamını yazmadığı için bir şey söylenemez PSU sorunu olabilir.
Bu konuya acaba ne cevaplar gelmiştir diye okurken bende bu yoruma takıldım sonra iyi güldüm. Sonrada düşündüm ki o konu Ekşi'ye değilde buraya açılsaydı acaba ilk yanıt verenlerin cevabıda PSUyu soran arkadaş gibi olur muydu diye :)

Bende sistem toplayacağım ve bu ASRock'u öneren olupta bir tane karşı çıkanı görmedim. Bu kadar kaliteli markayı neden ülkemize ASUS ve MSI gibi tam anlamıyla getirmiyorlar? Ve diyelim oldu da anakart arızalandı garanti servisine nasıl gönderebilirim ASRock markalı anakartı bilginiz var mı?
ASRock resmi olarak girebilir aslında, ancak ASUS ve MSI gibi firmalar sektörde daha bilindiği için bu topun altına tam girmek istemezler. Sonucunda belirli bir satış oranı şart, ancak yurt dışına özellikle Asya pazarına baktığımız zaman en büyük anakart üretcilerinden birisidir ve birçok sistemde kullanılır.
Anakartınız arızalanır ise tedarikçi olan, Akortek Bilişim'e göndermeniz yeterli olacaktır. Arıza gibi sorun yaşarsanız aldığınız yere bildirir iseniz zaten sizi yönlendireceklerdir.

Sistem parçaları belirtilmemiş, eğer yazdıklarından bir çıkarım yapacak isek direkt PSU'dan kaynaklandığı açık ara belli. PSU kalitesiz olursa veya arıza çıkarır ise, tabii ki anakartı yakar bu gayet normal.

ASRock resmi olarak girebilir aslında, ancak ASUS ve MSI gibi firmalar sektörde daha bilindiği için bu topun altına tam girmek istemezler. Sonucunda belirli bir satış oranı şart, ancak yurt dışına özellikle Asya pazarına baktığımız zaman en büyük anakart üretcilerinden birisidir ve birçok sistemde kullanılır.
Anakartınız arızalanır ise tedarikçi olan, Akortek Bilişim'e göndermeniz yeterli olacaktır. Arıza gibi sorun yaşarsanız aldığınız yere bildirir iseniz zaten sizi yönlendireceklerdir.

Sistem parçaları belirtilmemiş, eğer yazdıklarından bir çıkarım yapacak isek direkt PSU'dan kaynaklandığı açık ara belli. PSU kalitesiz olursa veya arıza çıkarır ise, tabii ki anakartı yakar bu gayet normal.
Devamlı alışveriş yapan biri değilim fakat forumda f/p ürünlere bakınca insanlar çoğu zaman verdiği paranın hakkını almıyor gibi geliyor bana yani illa kaliteli birşey almak için büyük paralar harcamak gerekiyor sanki acaba gerçekten yüksek maliyetlere mi üretiliyor yoksa tamamen pazarlama taktiğimi bilemedim. Ama bu anakartın yorumlarına baktığımda bunu alırsam ürün hakkını kuruşu kuruşuna karşılayacakmış gibi hissettirdi. Umarımda hissettirir.

@Wilson Fisk Bazı adını vermek istemediğim kişiler, F/p kelimesini ucuz olan mantığı ile yürütüyor. Mesela ekran kartında Galax, Palit gibi firmalar aslında MSI ve ASUS'tan aşağı değiller sadece değerleri bilinmiyor ve reklam yapmıyorlar. Yani burada parana göre en mantıklı yolu izlemek en iyisidir, ASRock 2002 yılından beri sektörde olan bir şirket hatta bir üst kuruluşu Pegatron. Pegatron'a bağlı olsa da kendi kalitesini konuşturan bir firmadır, Pegatron bile zamanında bir efsane idi.
Anakartların maliyetini asıl belirleyen şey aslında kullanılan donanımlardır, bazı anakartlar pazarlama taktiğidir özellikle RGB ışıklandırmalı olanların birçoğu ondan 200-300 TL daha uygun olan anakart ile aynı bileşenlere sahiptir.
Size ne desem doğru olmaz, en mantıklısı almanız ve kendi fikrinizi ortaya koymanız olacaktır. Ancak memnun kalacağınıza yüzde yüz eminim, @Sylveon 'un dediği gibi Sinerji'de şu anda B450 Pro4 820 TL'ye satılıyor eğer almayı düşünüyorsanız alın geçin derim.

@Wilson Fisk Bazı adını vermek istemediğim kişiler, F/p kelimesini ucuz olan mantığı ile yürütüyor. Mesela ekran kartında Galax, Palit gibi firmalar aslında MSI ve ASUS'tan aşağı değiller sadece değerleri bilinmiyor ve reklam yapmıyorlar. Yani burada parana göre en mantıklı yolu izlemek en iyisidir, ASRock 2002 yılından beri sektörde olan bir şirket hatta bir üst kuruluşu Pegatron. Pegatron'a bağlı olsa da kendi kalitesini konuşturan bir firmadır, Pegatron bile zamanında bir efsane idi.
Anakartların maliyetini asıl belirleyen şey aslında kullanılan donanımlardır, bazı anakartlar pazarlama taktiğidir özellikle RGB ışıklandırmalı olanların birçoğu ondan 200-300 TL daha uygun olan anakart ile aynı bileşenlere sahiptir.
Size ne desem doğru olmaz, en mantıklısı almanız ve kendi fikrinizi ortaya koymanız olacaktır. Ancak memnun kalacağınıza yüzde yüz eminim, @Sylveon 'un dediği gibi Sinerji'de şu anda B450 Pro4 820 TL'ye satılıyor eğer almayı düşünüyorsanız alın geçin derim.
Sistem toplamak için konu açtım, oradaki gelen yanıtlardan çok senin verdiğin bilgi daha yararlı oldu valla helal olsun açıklayıcı olmanı çok beğendim. Görüşlerin önemli o yüzden sana mantıklı gelen ne olursa söyleyebilirsin. Bu arada Ekşi'deki arkadaşın yaptığı PSU hatasını bende yapmak istemiyorum. O yüzden karar verdiğim sistemi sana da söyleyeyim sence psu olarak tavsiyen nedir? Ve ayrıca Palit ve Galax'ı da bahsetmen çok iyi oldu, bütçem kısıtlı fakat uzun vadeli PC için RTX 2060 ekran kartı alayım dedim. Galax ve Palit'i ilk defa gördüğüm için güvenemedim. Sence uzun vadeli tercih edilebilir mi?

Karar verdiğim sistem;
Anakart - Asrock B450M-PRO4
İşlemci - AMD Ryzen 5 3600
Ram - Apacer Panther 8gb ddr4 3000mhz
PSU - Sharkoon SHP650 V2 650w
Kasa - MSI MAG FORGE 100R (İleriki zamanlarda kule tipi soğutucuya geçeceğim.)
Ekran kartı- Kararsızım.
Hdd- elimde mevcut
SSD - Bu sistemi toplayıp maddi konuda rahatlayınca temin edeceğim.

ASRock anakartı alttaki siteden alsam daha iyi olur sanırım.

Bence SHP650 V2 yerine High Power 600W Eco alabilirsiniz. SHP650'nin birçok koruması eksik, kötü değil ancak benzer fiyata daha iyi PSU'lar var. High Power 600W 80+ Bronze ECO Aktif PFC Yüksek Verimli Güç Kaynağı (HPE-600BR-A12S) | Teknobiyotik
Onun haricinde belirtmiş olduğun parçalar gayet güzel, 2060'ın fiyatı 2900 TL iken 2060S'in fiyatı 3150 TL civarı. Eğer Nvidia kartı alacak isen 2060S altı almanı önermem, RT teknolojisini en azından 2060 ile çok verimli kullanamazsın.
AMD ekran kartı isterseniz 3300 TL civarına 5700 XT alabilirsiniz, yahut 5700 de olur.
Atmış olduğunuz link direkt Teknobiyotik'in kurucu firması Akortek Bilişim'dir. Herhangi bir güven sorunu yaşamazsınız. Bu arada Galax ve Palit firmasını tercih edebilirsiniz, özellikle Palit yıllar önce Türkiye'de aktif idi ve oldukça kalitelidir. Galax ise daha çok Asya pazarında boy gösterir, lakin Avrupa'nın Evga'sı gibidir yani bu iki firma da oldukça bilgili ve köklüdür.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı