ASRock B450M PRO4 vs Gigabyte B450 Aorus M

Pro4 MOSFET ve faz olarak daha iyidir. Özellik artıları da mevcut.

Benim böyle bir program olduğundan haberim yoktu, çok büyük kolaylıkmış. Hemen yükleyeyim, teşekkür ederim bilgilendirmen için.
App shop içerisinde birçok program var, hepsi de gayet stabil ve kullanışlı.
1591615423075.png

Adamlar sırf BIOS'dan yapamayanlar için böyle bir şey bile yapmış. MSI gibi firmalar da yapmış evet, ancak ASRock özellikle MSI gibi firmalar kadar ünlü değil buna rağmen MSI'dan daha iyi ve stabil yapmayı başarmış tebrik etmek gerekiyor. Kendi UEFİ başlatıcısı bile var, BIOS'a otomatik geçiş yapıyor düşünün :D
1591615567372.png

Onu geçtim, kendi özel yazılımı olan XFast LAN'ı öneririm. İnterneti gerçekten hızlandırıyor, benim normalde 1.2-1.3 zor görürken şu anda 2'yi bile zorlayabiliyor ve programın hangi uygulamalarda ne kadar öncelikli olaması gerektiğini falan ayarlayabiliyorsun. İşte bu hiçbir firmada olmayan müthiş bir özellik :)
Eğer ASRock firması reklam vb. yapsa idi, ne MSI ne de ASUS pazarda üstün olurdu. ASRock'tan büyük beklentilerim var, soğutucu gibi şeyler yapsa efsane olur.

@Motionless IN White ekran kartına yeni girdiler denebilir RDNA2 için güzel şeyler bekliyorum.
Evet yeni olmalarına rağmen çokta kötü giriş yapmadılar, orta seviye bir üretici gibi oldular. RDNA2 kartları PS5'den önce duyurulabilir diyorlar, eğer öyle olursa bu yıl heyecanlı geçecek gibi gözüküyor :)

ben de anakart konusunda çok kararsız kaldım araştırırken ara sıra ASRock markasını övenler oluyordu. Fakat buna karşı geleni hiç görmedim. Mesela biri Gigabyte markasını överken, bir başka Gigabyte'nin yok BIOS yazılı iyi değil diyor öbürü başka bir şey söylüyor. Ama bu durumu ASRock hakkında görmedim. O yüzden ASRock almaya karar verdim.

489 TL'ye MSI B450M-A PRO Max aldim yanina 60 TL Xigmatek SC120 ekledim 50 TL kupanla fan bedavaya geldi bitirdim anakart derdini. En çok başımı agritan anakart oldu. Umarim kullanirken başımı agrıtmadan sıkıntısız goturur beni :)

489 TL'ye MSI B450M-A PRO Max aldim yanina 60 TL Xigmatek SC120 ekledim 50 TL kupanla fan bedavaya geldi bitirdim anakart derdini. En çok başımı agritan anakart oldu. Umarim kullanirken başımı agrıtmadan sıkıntısız goturur beni :)
İnşallah, farkettim ki kağıt üzerinde para harcamak ne kadar da kolaymış, iş parayı ödemeye gelince neler olacak bakalım :D

B450 Pro4 yerine 100 lira daha verip Gaming Plus Max (N11, magic'te 870 lira) tercih edebilirsiniz. Her ne kadar M2 portu, 4 RAM yuvası gibi kimisi için önemli ama çoğumuz için önemsiz özelliklerden vazgeçseniz de B450 Pro4'teki 3 vCore fazı hoş bir şey değil, bunun yanına bir de bazı versiyonlarında kullandıkları Niko MOSFET'ler var ki havai fişekleri aratmıyor;). Ses olarak da zaten aynı çipi kullanıyorlar ama MSI'ın kullandığı kapasitörler daha kaliteli. (Bunu forumdaki bir kullanıcıdan okumuştum.) BIOS olarak aman aman bir fark yok. Yazılım konusunda Asrock iyiymiş:) İnternet kontrolcüsü çok hoşuma gitti.

B450 Pro4 yerine 100 lira daha verip Gaming Plus Max (N11, magic'te 870 lira) tercih edebilirsiniz. Her ne kadar M2 portu, 4 RAM yuvası gibi kimisi için önemli ama çoğumuz için önemsiz özelliklerden vazgeçseniz de B450 Pro4'teki 3 vCore fazı hoş bir şey değil, bunun yanına bir de bazı versiyonlarında kullandıkları Niko MOSFET'ler var ki havai fişekleri aratmıyor;). Ses olarak da zaten aynı çipi kullanıyorlar ama MSI'ın kullandığı kapasitörler daha kaliteli. (Bunu forumdaki bir kullanıcıdan okumuştum.) BIOS olarak aman aman bir fark yok. Yazılım konusunda Asrock iyiymiş:) İnternet kontrolcüsü çok hoşuma gitti.
Hangisi daha verimli ise onu kullanmak isterim tabi. Bahsettiğin anakart daha mı verimli, daha mı soğuk çalışıyor?

@Wilson Fisk Gaming Plus bütçe var ise VRM olarak daha mantıklı.

Ses olarak da zaten aynı çipi kullanıyorlar ama MSI'ın kullandığı kapasitörler daha kaliteli.
Sanırım MSI biraz ucuz kaçmış sanırım araştırdığım zaman MSI'ın B450 modellerinden memnun olmayanlar var aynı şekilde @Motionless IN White aynı şeyi söyledi.

4 RAM yuvası gibi kimisi için önemli ama çoğumuz için önemsiz özelliklerden vazgeçseniz
4 RAM yuvası var zaten Gaming Plus Max modelinin.

Gaming Max ve Tomahawk Max neredeyse ayni kartlar ozellik olarak. 1adet USB (Type-C) var Toma'da. VRM'ler dahi ayni. VRM'in heatskinlerinde kullanilan kalinlik bir miktar daha iyi Toma'nin. Toma OC yapacaksan cok yuksek seviyelerde onune gecer.

Gaming Max ve Tomahawk Max neredeyse ayni kartlar ozellik olarak. 1adet USB (Type-C) var Toma'da. VRM'ler dahi ayni. VRM'in heatskinlerinde kullanilan kalinlik bir miktar daha iyi Toma'nin. Toma OC yapacaksan cok yuksek seviyelerde onune gecer.

Şunu anladım doğru düzgün sistem toplamak için ciddi anlamda para konuşuyormuş. Şöyle bir soru sorsam standart bir soru bu tek cevap verecek olsanız hangisini verirsiniz? 750 TL paranız var ve 1 tane anakart almak isteseniz hangisini alırsınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı