ASRock RX580 Phantom fanları hızlı dönüyor

Kasa olarak Dark Raider 3x12 kullanıyorum ancak şunu eksik belirtmişim normalde ayarları değiştirmeden CPU sıcaklığım 70'i geçmiyordu GPU bu civarlarda geziyordu (80-85)
hocam kullandığım kasa dark raider 3x12 yalnız şöyle bir düzeltme yapayım yük altında cpu değerim 70 i geçmiyordu gpu bu şekildeydi hep (80-85)

Kasa olarak Dark Raider 3x12 kullanıyorum ancak şunu eksik belirtmişim normalde ayarları değiştirmeden CPU sıcaklığım 70'i geçmiyordu GPU bu civarlarda geziyordu (80-85)
hocam kullandığım kasa dark raider 3x12 yalnız şöyle bir düzeltme yapayım yük altında cpu değerim 70 i geçmiyordu gpu bu şekildeydi hep (80-85)
Hocam ilk başta (CPU ve GPU 70 dereceyi geçmiyor) bunu demeseydiniz ve direkt GPU'nun 80-85 olduğunu söyleseydiniz ben direkt undervolt tavsiye ederim. Fanların neden o kadar hızda çalıştığı belli oldu. Kullandığınız kasa hakkında bilgim yok fakat hava akışı kötü gibi gözüküyor sanki. Dediğim gibi yan tarafı açık şekilde deneyin. Eskisine göre bariz sıcaklık düşüşü olursa kasanın hava akışı kötüdür.

Ayrıca ilk başta dediğim gibi kesinlikle undervolt yapmanızı tavsiye ederim. Şimdi sizin acemi olduğunuzu da hesaba katarsak undervolt işlemi kısaca kartın voltaj değerlerini düşürerek tükettiği güç de düşeceği için buna bağlı olarak sıcaklık değerinin de düşmesidir. Konunun ilk sayfasında bir görsel paylaşmıştım. GPU ayarını aktif hale getirerek oradan da gelişmiş kontrolü açarak Frekans Mhz değerine ulaşacaksınız. Oradan da voltaj kısmını açmanız gerekiyor. İşte oradaki voltaj değerlerini kademe kademe düşürme işlemine undervolt deniliyor. Maalesef size şu şu voltaj ayarlarını yapın diyemem zira kendiniz deneme yanılma yöntemi ile stabil bir ayar bulmanız gerekiyor. En azından fikir sahibi olmanız açınızdan RX 580 ekran kartı ile ilgili undervolt konularını paylaşıyorum. Şimdi ya yüksek fan değerlerinde ve yüksek sıcaklık değerlerinde kartınızı kullanacaksınız ya da undervolt işlemini de uygulayarak düşük fan hızı ve düşük sıcaklık değerlerinde kullanacaksınız. Eğer undervolt işlemini yapmazsanız en azından fan hızını arttırın. Çünkü 80 derece ve üstü değerler tehlikelidir. Uzun vadede ekran kartınıza zarar verebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı