Sapphire Pulse RX580 Undervolt Rehberi

furkanbgbr

Hectopat
Yer
Ankara
Öncelikle herkese merhaba. Bugün, benim de kullandığım Sapphire Pulse RX580 8GB UnderVolt ayarlarını göstereceğim. Ayarları yaptıktan sonra OCCT ile 3D testinde 15 dakikada, hiçbir hata bulmadı. Ayrıca bu ayarlar ile WattMan sorununu çözebilirsiniz. Oyunlarda FPS kaybına sebep olmamaktadır.

Kullandığım AMD Adrenalin sürümü: 20.9.1 (WHQL).

Öncelikle, masaüstüne sağ tık yapıp, Radeon Ayarları'na tıklayın. AMD Adrenalin programı açılacak.

Screenshot_6.png

Gelen ekranda, Performans'a tıklayın.

Screenshot_8.png

Ardından bi' alttaki Ayarlanıyor'a tıklayın.

Screenshot_9.png

Gelen ekranda, Ayarlama Kontrolü'nü, Otomatikten manuele getirin.

Screenshot_10.png

Daha sonra alttaki fotoğrafta, kırmızı ile işaretlediğim yerleri etkin yapın.

Screenshot_12.png

GPU Ayarının altındaki, Gelişmiş Kontrol'ü aktif hale getirin.

Screenshot_11.png

Açılan yerde Voltaj (mV)'yi Manuel yapın.

Screenshot_13.png

Hemen ardından, Fotoğraftaki yerleri gösterdiğim gibi ayarlayın. Güç limitini %30'a çekin.

Screenshot_14.png

UnderVolt ayarlarımız bu kadardı. Sırada Fan ayarları var.

Öncelikle Fan Ayarı'nın altındaki, Gelişmiş Kontrol'ü etkin yapıyoruz.

Screenshot_15.png

Hemen sonrasında, Gelişmiş Kontrol'ün altındaki, İnce Ayar Kontrolleri'ne basıyoruz.

Screenshot_16.png

Gelen kısımdaki ayarları, gösterdiğim gibi yapın.

Screenshot_19.png

Son olarak sağ üstten, Değişiklikleri Uygula'ya basın.

Screenshot_21.png

UnderVolt rehberimiz burada sona ermekte. Yaptığım ilk rehber, hatalarım varsa affola.

OCCT Test ekran görüntüsü:

Screenshot_20.png

Son düzenleyen: Moderatör:
25 gün önce ASUS Dual RX580 kartımı neredeyse olmayan sorunu yok diye garantiye gönderdim 15 gün sonra garanti sonuçlandı ve aynı modelin muhtemelen Refresh (sadece işlemciye değen soğutucu kısmı tırtıklı) modeli ile değişimi aldım. Eski sorunlar kalktı. O kart ortamaa 73 derecede çalışıyordu 30 dakikalık oyundan sonra. Yeni gelen kart ise 69'da ama bazen 72'ye çıkıp düşüyor. Kasa kapağı açıkken 74 dereceyi görüyor kapalıyken Max 72. çok garip. Airflow gerçekten işe yarıyor. Ayrıca bu kartlar zaten OC'li geldiği için minik bir undervolt sorun olmaz sanırım. Ayrıca güzel bir rehber olmuş teşekkürler.

Güzel rehber olmuş. Bu faydalı rehber için teşekkürler emeğinize sağlık. Sizinle aynı kart aynı model kullanan arkadaşlarda sizin kullandığınız ayarları deneyebilir. Ama aynı kart aynı model olsa dahi bir kartta stabil çalışırken diğer katta stabil bir şekilde çalışmayabilir. Zaten undervolt mantığının temelinde de deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulmaktır. Bu rehber için tekrardan teşekkürler. Faydalı olduğunu düşünüyorum. Yalnız bir ekleme daha yapayım. Bazen Radeon programı üzerinden yapılan ayarlar bilgisayar kapandığı vakit ya da rastgele olacak şekilde sıfırlanabiliyor. Bunun çözümü ise görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatmak.

Dosya Ekleri

• 12.PNG
    12.PNG
    18,6 KB · Görüntüleme: 624
Merhaba bende rs 570 msi armor 4 gb oc var ve yakın zamanda wattman hatasından dolayı pc gündelik kullanımda pc kilitlenip reset atıyodu siyah ekran olup garantide işlem gördü 1 ay sorunsuz kullandım sonra yeniden aynı sorunla karşılaştım sürücüleri değiştim fln yine aynı bende undervolt yapma kararı aldım bazılarında undervoltan sonra düzeldiğini gördüm yardımcı olursanız sevinirim ben sizden yola çıkarak şöyle ayarladım . sizce nasıl yapmalıyım

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (190).png
    Ekran Görüntüsü (190).png
    74,2 KB · Görüntüleme: 479
  • Ekran Görüntüsü (189).png
    Ekran Görüntüsü (189).png
    71 KB · Görüntüleme: 340
Merhaba bende rs 570 msi armor 4 gb oc var ve yakın zamanda wattman hatasından dolayı pc gündelik kullanımda pc kilitlenip reset atıyodu siyah ekran olup garantide işlem gördü 1 ay sorunsuz kullandım sonra yeniden aynı sorunla karşılaştım sürücüleri değiştim fln yine aynı bende undervolt yapma kararı aldım bazılarında undervoltan sonra düzeldiğini gördüm yardımcı olursanız sevinirim ben sizden yola çıkarak şöyle ayarladım . sizce nasıl yapmalıyım
Undervolt yaptıktan sonra Furmark ile test edin. Herhangi bir kapanma vs. gibi bir şey olmazsa eğer, stabil çalışıyordur. Kapanıyorsa 10 mV artırarak deneyin. Örneğin; 960 mV'da kapandıysa 970 mV yaparak tekrar test edin.

Merhaba Fortnite adlı oyunda bazen darboğaz yaşıyorum. Bunu çözmek için yapsam işe yarar mıdır?

i3-9100F RX580 8 GB 8 GB 3000MHz H310MHP 2666MHz 256SSD 1TB.
Undervolt darboğaz için yapılmaz. Ekran kartı ısınıyorsa eğer, sıcaklığını düşürmek için yapılır. Grafik ayarlarını yükselterek darboğazı çözebilirsiniz.

Undervolt darboğaz için yapılmaz. Ekran kartı ısınıyorsa eğer, sıcaklığını düşürmek için yapılır. Grafik ayarlarını yükselterek darboğazı çözebilirsiniz.

Yok hocam biliyorum öyle çözüleceğini ama bir sorayım dedim. Teşekkür ederim cevabınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı