Assassin kelimesinin kökeni

İngilizcede "hashish addict" diye bir şey var, ot müptelaları için kullanılıyor. Asıl orijinin sonradan kullanılan mecazi anlamında olması daha düşük ihtimal. O kişiler ve bir tarikat için kullanılan bir kelimenin sonradan dışlamak amacıyla kullanılan bir hale dönüşmesi akla daha yatkın.

Dil ve kökenlerini araştırma üzerine eğitim alan biri varsa konuya bekliyoruz. Burada anlaşmazlık çıktı. :D
Mesajımı yanlış yazmışım başta. Düzenledim. Asıl anlamı kenevir olduğu halde assassin kelimesi muhtemelen mecazi anlamı olan "değersiz kişi"den geliyor. Başta dediğim anlamların yeri karıştı. :D

Bir kelimenin orijini konusunda bazen ortak fikirde kalınmamasının nedeni bu sanırım. Diller zaman geçtikçe diğerleriyle daha çok etkileşime geçiyorlar, kelimelerin kullanımdaki anlamları halk ya da etkileşimler yüzünden değişiyor. Farklı iterasyonlarla kelime kökleri değişmese bile yapısı zamanla çok değişebiliyor. Bir kelimenin asıl çıkış anlamı ile sonradan kullanıldığı anlamı farklı olabiliyor, bu konuda da bunun örneklerinden birisini görüyor olabiliriz.

Bir kelimenin orijini konusunda bazen ortak fikirde kalınmamasının nedeni bu sanırım. Diller zaman geçtikçe diğerleriyle daha çok etkileşime geçiyorlar, kelimelerin kullanımdaki anlamları halk ya da etkileşimler yüzünden değişiyor. Farklı iterasyonlarla kelime kökleri değişmese bile yapısı zamanla çok değişebiliyor. Bir kelimenin asıl çıkış anlamı ile sonradan kullanıldığı anlamı farklı olabiliyor, bu konuda da bunun örneklerinden birisini görüyor olabiliriz.
Evet. Şu an bile kaynağa göre farklı anlamlar da veriliyor. En eski sözlüklerde verildiyse bir ihtimal kontrol edilebilir.

Dil ve kökenlerini araştırma üzerine eğitim alan biri varsa konuya bekliyoruz.
Bu sene başlayıp, 4 sene sonra bitirince konuya gelirim. Yerine göre ilk sene öğretirler belki. :D

@Tim Bu arada ilk dediğim bilginin doğruluğu konusunda hâlâ güçlü kaynaklar olduğu için iddiam var ancak bu sayede hasis/hasisi kelimesinin günümüzdeki kullanım anlamını öğrenmiş oldum. Sayende deyip teşekkür edeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı