Assassin's Creed Odyssey İncelemesi

covanni

Hectopat
Öncelikle maalesef ki oyunu bitiremedim. O yüzden incelemeden ziyade düşüncelerimi aktarmak istiyorum ve yazarken yer yer Witcher 3 ile kıyaslayacağım.

1-Senaryo ve Hikaye: Kağıt üstünde ne başarılı ne de başarısız bir senaryosu var. Oldukça sıradan vasat bir senaryosu var ancak hikayesi, ana karakterin gelişirken yaşadığı veya başına gelen olaylar o kadar kopuk o kadar ilgisiz ki. Ben bunu neden yapıyorum bana ne katacak vs çok dedim. Bunu birkaç yerde daha dedim ancak Witcher 3'teki yan görevler bu oyunun ana görevlerinin çoğundan daha kaliteli.

2-Oynanış: Hiç kötü değil. Hatta bence baya iyi. Yeteneklerin kullanılması, yetenek ağacında kendinizi geliştirmeniz ve bunu gözle çok rahat bir şekilde fark etmeniz, oyundan aldığınız zevki artırıyor. Sadece beğenmediğim tek özellik ne yaparsak yapalım assassin özelliğimiz düşmana tek atamıyor. Benim için çok sıkıntı olmadı çünkü diğer oyuncuların dediği "Bu oyun Assassin's Creed olmaktan çıkmış" sözünü önemsemiyorum.
Ek: Oyunda deniz savaşları olması, deniz yolculuğu yaparken mürettebatın söylediği şarkılar mükemmel olmuş. Benim çok hoşuma gitti gerçekten.

3-Grafik-Açık Dünya: Grafikler gayet güzel. Optimizasyonu Ubisoft oyununa göre gayet başarılı. Açık dünyası çok çok çok büyük ama bir o kadar da boş. Yani boş dediğim karakter yok değil, sanki Atina'ya giriyoruz ve yüzlerce tahta adam bizi karşılıyor. Arada mız mız konuşma sesleri geliyor ancak bu adam/kadın ne diyor diye dönüp bakmıyoruz. Witcher ile kıyaslamıyorum bile. Witcher'daki canlılığın yarısı yok bu oyunda maalesef.

4-Müzik: Müzikler orta halli ama sanki az şarkı var gibi. Oyunu bıraktığımda 27 saat oynamıştım ama toplasan sanki iki-üç şarkıyı dönüp dönüp verdiler gibi geldi. Belki bana öyle gelmiştir bilmiyorum ancak fena değil genel olarak.

Herhangi bir başlığa koyamadim ancak şimdi bırakma nedenime geliyorum. Ben yıllardır Ubisoft oyunları oynamıyorum (Far cry 3 ve AC Black Flag sonrası hiçbir oyunu oynamadım). Bu oyunu almadan önce inceleme videolarında/yorumlarında hep aynı yazıyı gördüm ve şans vermek istedim. Bu oyun Origins/Far Cry 5 gibi sürekli kendini tekrar eden, bir yerden sonra sıkan bayan bir oyun değil. Hayır abi, bu oyun kesinlikle kendini çok çok çok fazla tekrar ediyor. Oyunda ilerliyorsunuz, atıyorum, 3 ana görev 1 yan görev kasarak. Ancak bir yerden sonra seviyeniz kalıyor 15'te. Ana görevin istediği ise 18. İşte her şey burada başlıyor. Yan görev yapsanız adam akıllı gelişmiyorsunuz, hep bir zorlama. Bu beni oyundan soğutan 1. özellik oldu.

İkincisi ise mesafeler. Tamam, bu hızlı seyahat olayı yıllardır var (bir yere tırmanıp Fast Travel'ı aktif hale getirme) ama ben bunu unutmuşum. Witcher 3'te mükemmel, mesela atla giderken farkına varmadan tabela görüyorsun ve hızlı seyahat açılıyor. Bunda böyle bir şey olduğunu fark edip başımı duvarlara vurduğumda sanırım 16-17 saat oynamıştım. Bir sonraki görev için 6000 metre gitmemi istiyor. Velhasıl bu benim hatam, kabul ediyorum ancak Ubisoft'u eleştirdiğim kısım Fast Travel olayını biraz daha basit bir şekilde aktif hale getirme olsa oyunun süresi azalır ve alacağın zevk artar.

Ben de Ubisoft gibi kopuk kopuk karışık bahsetmiş olabilirim her şeyden, bana da bulaştı demek ki :) Her neyse okuduysanız vakit ayırdıysanız teşekkür ediyorum. Ben bu oyunu bitiremedim maalesef. Eğer ki vaktiniz bolsa (Açtığım zaman bir günde 7-8 saat oynarım diyorsanız) alabilirsiniz. Ancak ben oyunu sıkılmadan, zevk alarak, karakterle beraber olayları yaşayarak ilerlemek lazım diyorsanız önermiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu oyunu düşünerek oynayınca çok sıradan geliyor ama düşünmeden, zevkine oynayınca acayip eğlendiriyor. Fazla irdelemeyeceksin Assassin's serisini oynarken. Çok spefisifik ilginç bir oyun, fazla bir derinliği olmasa da ben çok zevk almıştım bu oyundan.

Odyssey ve Valhalla standartlaşmış şekilde ilerletiliyor. Hiçbir farklılık yok tema dışında. 80 saat oynamışımdır, artık gözüm kapalı ilerliyordum. Bitsin diye illallah ederek bitirdim.

Mesafeler ve tekrar etme kısmına katılıyorum, oyunu 1 saat üstünde oynayamıyorum bunlar yüzünden bu sıralar, ne kadar kendimi zorlasam da oynayamıyorum. Toplam 70 saat oynadım, ana hikayeyi ve bir ek paketi bitirdim. Şu an diğer ek paketi oynamakta gerçekten zorluk çekiyorum, aşırı sıkıyor. Hep aynı şeyleri üst üste yapmak bayıyor bir yerden sonra.

Benim bu oyunla ilgili en çok şaşırdığım şey bu oyun farklı lafıydı. Malum Ubisoft yaklaşık 6-7 yıldır pişirip makyajlayıp önümüze oyun sundu. Ben de o hisle alıp oynadım ancak yanılmışım. Üstteki arkadaşın dediği gibi zevkine düşünmeden oynanabilir ancak ben öyle oyunların maksimum 15 saatte bitmesi taraftarıyım, Tomb Raider, Max Payne gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı