Assasin’s Creed Odyssey İncelemesi

SALOOWEN

Hectopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Öncelikle Control incelemesi yapacağımı söylemiştim ancak oyun hiç bana göre değilmiş. Acayip baydı. Gene de söz verdiğim için bir kaç satır da olsa değineceğim. İncelemin sonunda okuyabilirsiniz. Şimdi Odyssey incelemesine dönebiliriz.

AC: Odyssey Nedir?

AC serisinin alıştığımızdan farklı bir şekilde yapılmış oyunu. Origins ve Valhalla gibi.

Grafikler

Gayet güzel. Ama en yüksek ayarlarda acayip bir ekran yırtılması yaşadım. V-Sync açınca düzeldi. HDD ile doku ve kaplama sıkıntısı da yaşadım. SSD’ye kurmanızı öneriyorum, diğer türlü görsel olarak memnun etmeyebilir.

Hikaye

Şimdi gayet sevdim ama eksileri olmadığı anlamına gelmez. Temelde dediğim gibi gayet güzel bir hikaye ama diyaloglar bunu köreltiyor. Örneğin hikayede çok önemli bir şey oluyor, karakterler bunu normal bir şekilde karşılıyor. Aslında etkileyici olan bu kısım karakterlerin diyalogları, sorgulamamaları gibi şeyler yüzünden etkileyiciliğini yitiriyor.

RPG

AC ve RPG başta garip geldi ama sevdim. Sonuçlarımınız ne olacağını belirten semboller mevcut. Mesela terazi simgesi yalan söyleyeceğimizi, kılıç simgesi kavga edeceğimizi belli eder.

Hatalar

Yaşadığım hataların hepsi HDD kaynaklı. Mesela atımı çağırıyorum atın dokuları yüklenmiyor nur topu gibi kalıyor. Binemiyorum böyle olunca da.

Kontroller-Oynanış

Gayet güzel. Dövüş animasyonları vs çok hoşuma gitti. At sürmeyi de aynı şekilde sevdim.

İstediğimiz Gibi Oynamak

Bu başlık biraz değişik oldu ama değinmek isterim. Oyunda 3 çeşit ilerliyebiliyoruz. Avcı, savaşçı, suikastçi. Oyun bizi özgür bırakıyor, git istediğin gibi oyna diyor. Bu benim bayağı hoşuma gitti. Önce çevreyi gözlemliyorum, ona göre saldırıyorum. Mesela yapıların çok olduğu yerlerde suikastçi gibi, yapıların pek olmadığı yerlerde savaşçı gibi oynarım.

Gelişmek

Temelde 2 şekilde gelişiyoruz. İlki itemlerle, diğeri kabiliyetler ile. Her levelde kabiliyet puanı alır, bu puan ile de avcı-savaşçı vb yeteneklerimizi geliştiririz. Diğer türlü silah-kask alırız, geliştirip kullanırız.

Ulaşım

Gemi ve atımız var. Atımız için kostümler mevcut ve bu benim çok hoşuma gitti. Gemi de aynı şekilde görünüşünü ve tayfamızın temasını seçebiliyoruz. İstediğimiz şekilde görünen tayfalar benim gene hoşuma gitti.

Gemi Savaşları

AC: BF’den pek farkını göremedim. Bu kötü olduğu anlamına gelmez ama. Canını bitirdiğimiz gemiyi yağmalayabilir, gemimiz ile ortasından vurup ikiye ayırabiliriz.

Silahlar ve Zırhlar

Her zaman yanımızda olan mızrağımız ve bizim seçtiğimiz yay-silah yanımızda oluyor. Kullandığımız silaha göre dövüş animasyonları var, gayet güzel olmuş. Zırh konusunda en sevdiğim şey görünümler oldu. İster savaşçı gibi, ister suikastçi gibi giyinebiliriz. Her itemi istediğimiz kadar da geliştirebiliyoruz. Mesela bir zırhı çok sevdiniz ama koruması az, para ile daha iyi yapabilirsiniz.

Fiyat

Normal hali aşırı pahalı ama indirim ve kuponlar ile 23 TL’ye aldım. Bu fiyat bu oyun için çok iyi.

Peki Alınır mı?

Ne kadar AC oyunu olduğu tartışılır ama güzel bir oyun. İndirim döneminde uygun fiyata alıp güzel vakit geçirebilirsiniz.

İncelemin sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Save 70% on Assassin's Creed® Odyssey on Steam

Buna inceleme bile denmez. Söz verdiğim için yazıyorum.

Control Nedir?

Bi’ çeşit bilim kurgu oyunudur.

Grafikler

Bence hoş grafiklere sahip. Çok iyi değil ama yeterli seviyede.

Hikaye

Temelde güzel bir hikayeye benziyor. Ancak benim ilgimi çekmedi. Oynarken merak etmedim, sıkıldım.

Oynanış

Eksi vermiyorum. STAR WARS BF 2’ye çok benzettim nedense.

Bu kadar mı?

Daha fazla oynayamadım. Bu pek inceleme olmadı zaten. Söz verdiğim için oynamaya çalıştım ama beni baydı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun güzel fakat 70 - 80 FPS alırken bir anda takılabiliyor, ani FPS droplar yaşatıyor. M.2 kullanıyorum ona rağmen hatalar oyundan bezdirmeyi başardı. Arada bir çöküyor. Bir de yapay zeka, bizden daha yüksek seviye. Oyun benden görev yapmamı istiyor, ben 2 seviye iken bana 3 tane 2 seviye, bir tane de 5 seviye rakip veriyor. Belki hikaye mantığı açısındandır ama seviye ilerledikçe sıkıntı yaşatacağını düşündüm. Onların haricinde pek de fena bir oyun değil, denemeye değer.

Oyun güzel fakat 70 - 80 FPS alırken bir anda takılabiliyor, ani FPS droplar yaşatıyor. M.2 kullanıyorum ona rağmen hatalar oyundan bezdirmeyi başardı. Arada bir çöküyor. Bir de yapay zeka, bizden daha yüksek seviye. Oyun benden görev yapmamı istiyor, ben 2 seviye iken bana 3 tane 2 seviye, bir tane de 5 seviye rakip veriyor. Belki hikaye mantığı açısındandır ama seviye ilerledikçe sıkıntı yaşatacağını düşündüm. Onların haricinde pek de fena bir oyun değil, denemeye değer.
Hocam oyun git yan görev yapıp level kas öyle gel diyor. Ve evet seviye ilerledikçe problem oluyor.

Bende oynadım, çok fena sarıyor ve bana hani Witcher 3 veya Red Dead redemptoin 2 bitirmiş biri olarak oyunun dünyası epey geniş geldi sanki yapılacak şeylerin sınırı yok gibi. İnsanların dünyada yaşadığını pek hissetmesem de aklıma durup durup sanki Witcher 3 2018 modelini oynuyormuşum gibi hissettim bu yüzden ilaç gibi geldi. Uzun oynanış süresi vadediyor ve her saniyesinden ayrı keyif alıyorum, hep manzaraları fotoğraflayasım geliyor başkalarının fotoğraflarını kalpleyip duruyorum kendimi tutamıyorum. Dikkat! Bağımlılık yapar kısaca.😁

Hele o Ultimate pakette ücretsiz gelen kanatlı at varya, yüksekten atlayınca hasarda almıyor. Oyunu inanılmaz kısalttı o at. Level sistemi hiç zorlamadı.

Geri
Yukarı