Assassin's Creed Valhalla incelemesi

Palamutkafali

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Organizasyon sorunlusu
Oyunu 81 saat oynamış olduğumu belirteyim. Sohbet ve oynamamış arkadaşlar için fikir olsun diye yazıyorum.

-Öncelikle oyunda RPG ögeleri olacak denmişti fakat oyunun RPG tek öğesi karakter geliştirme. Evet oyunda belli başlı yerlerde karar alıyosunuz etki de ediyor fakat ne kadar etki ediyor sorusunun cevabı sadece oyunun sonundaki sinematikteki bir olayı değiştiriyor başka hiçbir şaşırtıcı ekstrası yok.

-Kombat sistemini ve vuruş hissiyatını ben beğendim fakat yine tekrar ediyor yine tekrar ediyor öyle beklenildiği gibi inanılmaz bir çeşitlilik yok. Bazı silahların vuruş hissi özellikle baltanın sanki çatalla vuruyoruz gibi. Düşmanların tepkileri falan çok yapmacık.

-Atmosfer olarak bayağı iyi buldum çok güzel ve hoş tasarlamışlar gezmesi dolaşması bir hayli tat verici.

-Hikaye ise güzel başlayıp vasata indi ve rezalet bitti. Oyunun bittiğini 2 saat sonra YouTube'den baktığımda öğrendim bitmiş meğerse oyun. Ne bir credits var ne bir bildirim. Oyun bitmesin diye oyunun asıl ilgi çekici günümüz hikayesini resmen uzatıyorlar ve bitirmıyorlar aslında şöyle söyleyeyim biz her assasin's Creed oyununda oyunun asıl günümüz hikayesiyle ilgili 1-2 dakikalık bir video izliyoruz o kadar. Her oyun sadece 1-2 dakika kadar yaklaşıyoruz günümüz hikayesinin sonuna.

-Yapay zeka kötü de değil iyi de değil. Bazı düşmanlara ok çekiyorum aldırmıyor kimisine çarpıyorum adam 2 metrelik mızrak fırlatıyor. Tutarsız kısaca.

-Teknik olarak ilk defa şaşırtıcı bir şekilde optimizasyonu çok iyi ben RX 580 ile 1080P'de sadece gölge ayarı mediumda diğerleri en yüksekte 60 FPS oynayabildim. Sadece belli başlı Norveç'in kasabası ve wessexin şehri gibi yerlerde 45'lere falan düştü o kadar.

-Bug dolu evet oyunu kıracak buglar değil ama bu neydi şimdi dedirtecek buglar. 3-4 defa haritada karanın üstünde giderken birden kendimi su altında buldum bazen havada buldum bazen semaya yükseldim.

-Karakter asla bir viking gibi hissettirmiyor ne bir rage geçirme sahnesi var ne sert bir tarzı bayağı viking değil de filozof yapmaya çalışmışlar sanki. Yan karakterlerin de pek bir olayı yok koskoca wessexin eski kralı ecbertin oğlu king alfred krallar kralı oyunda bildiğiniz çöl bedevisi gibi fragmanda gördüğümde bayılmıştım fakat oyunda çok kötü.

-Görevler ise çoğu birbirinden farklı tekrar etmiyor hoş olmuş ama bazıları çok sıkıcı. Yan görevler ise en uzunu 2 dakika sürdü vallahi ama onlar da hepsi farklı birbirinden.

-Stealth olarak Odyssey'in aynısı çok az fark var.

-Yetenek geliştirmeleri oynanışa yeterince etki ediyor ve güzelleştiriyor hoş olmuş.

-Oyunda deli bir loot çılgınlığı yok fakat olan eşyalar yeterli ve tatmin edici.

-Son bir şey belirteyim oyunun asıl sonu oyunda 10 adet animus anomaly diye kısa bulmaca oyunları var her birini yaptığınızda belli kısa bir video kesitine ulaşıyorsunuz AC 2'de eagle visionu açıp parlayan sembollere baktığınızda adem ile havvanın isulardan nasıl kaçtığını gördüğümüz gibi. 10 adet topladığınızda asıl son ortaya çıkıyor :) artık ne kadar mantıklı siz düşünün.

Özetleyecek olursak ben oyunu sıkılmadan oynadım. Origins ve Odyssey hiç çıkmamış olsaydı bayılırdım bu oyuna ama artık 3. oyunda aynı mekaniklerin biraz daha geliştirilip konulması bayıyor ya. Farklı animasyonlar eklemişler fakat 8. 10. saatten sonra hep aynısı. Hikaye beni tatmin etmedi sonu çok bomboş bitiyor. 100 üzerinden 80 veririm ben bu oyuna. Oyundan kopmama sebebim atmosferi çok güzel yedirmeleri ve fena olmayan bir combat sistemine sahip olması. Sevgiler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı