Assassin's Creed 1 İncelemesi

Assassin's Creed serisinin ilk oyununda yönettiğimiz karakter Altaïr Ibn-La'Ahad. Oyunumuz Masyaf Kalesi'nde başlıyor, Suikastçi'lerin kalesi. Oyunun ilk görevi Solomon's Temple adlı bir mekanda başlıyor. Biz ve yanımızda 2 Suikastçi daha var. Oyunun ilk Memory Block'u böyle başlıyor. Ancak şunu geçmemek lazım, oyun dünyasının dışında ise Desmond adlı bir karakteri kontrol ediyoruz. Bu karakterimizin ataları önümüzdeki oyunlarda karşımıza çıkacak olan Ezio Auditore da Firenze, Kenway ailesi ve Altair'dir. Abstergo adlı bir şirkette bulunan Animus adlı cihaz ile ataların hatıralarına erişebiliyoruz. Bu da oyunumuza yön veren cihazdır.

Oyunumuza geri dönecek olursak oyunun hikayesi Templar denen örgütün ve Suikastçi Kardeşliği'nin birbiriyle olan çatışmasını temel alır. Suikastçi'lerin başında ise Mentor Al Mualim'dir. Oyunun görev kısımlarına gelince ise görev kısımları ise biraz kısır. Oyundaki görev sistemi tam olarak sıralı ya da uygun bir şekilde gitmiyor. Her hangi bir şehre gittiğinizde belirli görevleri belirlemek için Viewpoint denen yüksek kulelere çıkıp senkronize etmeniz gerek. Oyun Akka, Kudüs, Masyaf, Şam ve Arsuf'ta geçiyor. Oyunda belli başlı görevler var. Saymak gerekirse bunlardan birine kulak misafiri olmak olarak nitelendirebiliriz. Burada belirlenen hedefi dinliyoruz ve görevimiz sadece bu kadar. Başka bir görev ise başka bir Masyaf üyesine yardım ediyoruz. Üç türlü yardım gözüküyor burada. Belirlenen askerleri suikast yaparak öldürüyoruz. Diğeri ise verilen sürede belirli yerlerde olan bayrakları topluyoruz. En son olarak ise yardım edeceğimiz kişiyi şehrin çıkış kapısına kadar muhafızlardan koruyoruz. İşin kombat kısmına gelirsek eğer kombat kısmı pek de yeterli değil. Bazı yetenekleri bölümleri atladıkça elde edebiliyoruz. Bana göre saçma bir yönü var oyunun. Oyunda herhangi bir askere kilitlenirsek o asker bize saldırıya geçiyor. Oyunun hikaye anlatımı oldukça zayıf. Oyunda ana görevi yapmanız için 3 yan görev yapmanız gerek. Ardından Assassin's Buraeu denen mekana gidip oradan tüy alıp suikast edeceğiniz kişiye gidiyorsunuz. Oyunda toplam 9 tane Tapınakçı'yı suikast ediyoruz. Oyunun bölüm tasarımları zayıf kalmış biraz. Başka bir dezavantaj ise altyazı olmaması bu nedenle ise oyunun Türkçe yaması bulunmamaktadır. Ancak İngilizce seviyesi iyi olanlar anlayabilir. Oyunun aslında özü bu. Oyunda en çok hoşuma giden bölüm ise son bölüm oldu. Yaratıcılık son bölümde kullanılmış. Oyun da bu arada 7 bölümden oluşuyor.

Benim değerlendirmem bu eğer okuduysanız sizlere çok teşekkür ederim, yakında Ezio üçlemesinin incelemesini de yayınlayacağım. Oyun için puanımı 10 üzerinden 6 olarak verirdim ancak son bölüm gerçekten hoşuma gittiği için 7 puan veriyorum. Buraya da oyundan görüntüler bırakacağım.Kendinize iyi bakın, hoşça kalın!
20210206235433_1.jpg
20210207124101_1.jpg
20210207140747_1.jpg
20210207140759_1.jpg
20210207140906_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı