Assassin's Creed vs RDR vs God of War

Yıl olmuş 2022, hala Witcher'ı RPG zannedenler var. Witcher daha çok RPG soslu aksiyon/macera oyunudur. Yennefer'e mı atlasam yoksa Triss'e mi atlasam demek Witcher'ı tam RPG yapmaz. Zaten bu tarz şeyler standart haline gelmeye başladı. RDR2'de bile hikayeye belli noktalarda yön verebiliyorsunuz seçimlerle. Hatta Arthur'un kişiliği bile sizin elinizde. Bu da hikayenin gidişatını değiştirebiliyor.

Neyse başlıktaki soruya gelirsek ne istediğinize bağlı. Açık dünya, keşif odaklı ve zengin hikaye istiyorsanız tartışmasız RDR2. Açık dünyası ağzına kadar dolu ve kolay kolay tekrar etmeyen rastgele olaylar/etkinliklerle dolu. Oynanışı yapısı gereğiyle ağır olsa da belli bir saatten sonra alışmaya başlıyorsunuz. Gun fight özellikle oyundaki en iyi şeylerden biri diyebilirim. Vuruş hissi acayip iyi ve o fizik motoruyla birleşince enfes bir hazza dönüşüyor. Animasyonları, fizikleri, atmosferi tek kelimeyle mükemmel. Yakın dövüşü de bir o kadar çeşitlidir. Sanırsam 100'ün üzerinde infaz hareketleri vardı. O kadar detaylı yani :) Ana odağı shooter oyunu olmasına rağmen bir de :) Özellike GTA 5'e kıyasla çok ama çok geliştirmişler. Kesinlikle tavsiye edilir.

God of War'a gelirsek o da kendi türünde sağlam oyunlardan birisidir. Lineer yani koridor oyunudur. Oynanışı çok keyiflidir ve tatmin edicidir. Vuruş hissi de en can alıcı noktalardan birisidir. İlerledikçe çeşitli yetenekler ve infaz hareketleri ile daha da tatmin olabilirsiniz :) Hikaye anlatımı da güzel fakat benim pek ilgimi çekmedi. Ana odağım olmadı maalesef. Sizin belki hoşunuza gider bilemiyorum. Kısacası boss ve yaratık kese kese ilerleyip bulmacalara da kafa yormak istiyorsanız tam size göre oyundur.

AC'ye gelirsek özellikle son oyunlarına RPG soslu, oynanış bakımından keyifli, ortalama veya bir tık üstü hikaye yapısıyla sizi kolay kolay sıkmadan eğlendiren, keyifli oyunlardır. Özellikle her yeni oyunla birlikte değişen harita yapısı ve coğrafyası ile bir avantaj diyebilirim. Yani bu işte çok başarılar. Hakkını vermek gerekiyor. Fakat maalesef açık dünyası geniş ve detaylı olsa da yan etkinlikler de o kadar sığ ve çok kısa sürede tekrara biner. Belki seriyle yeni tanışmış adam için sorun olmaz da fakat her oyununu oynayan adam için sorun haline gelmesi muhtemel. O yüzden ben Valhalla'yı çok oynayamadım maalesef. Bir de RDR2 gibi bir ürünü tattığım için bitirme gibi düşüncem aklımdan bile geçmedi.

Son olarak -başlık dışında ama- Skyrim'i önereceğim. Bilmiyorum oynadınız mı fakat gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan birisidir. Her ne kadar RPG tarafında eksikleri de olsa gerçek RPG/aksiyon oyunudur. Açık dünyası bir o kadar detaylı ve neredeyse tamamen freedom'dur! Kafanıza göre istediğinizi yapar veya yapmazsınız size kalmış. Nereden nasıl başlayacağınızı bile siz belirlersiniz. Karakter yaratıp farklı sınıflarla dilediğiniz gibi donatabilirsiniz. Bol bol aksiyon ve keşif barındırır. Yakın dövüşü günümüz standartları için çok iyi sayılmasa da farklı silahlar ve büyüler ile baygınlığı en aza indirebilirsiniz. Ayrıca modlarla birlikte oyunu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Resmen rakipsiz bir oyun haline gelebilir. Abartmıyorum :) Mod komünitesi acayip geniştir. Piyasadaki en çok modlanan oyundur Skyrim zaten.

Eğer yok, yukarıdaki oyunların hiçbiri bana göre değil diyorsaniz Witcher 3 ile devam edebilirsiniz. Hikaye izleyip iz sürerim, arada bir fight'a girerim ve sağ solda boş boş takılırım diyorsaniz Witcher 3 tam size göre :) Tercih ve zevk meselesi, ne diyelim. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Umarım yardımcı olur.

Edit: RDR2 için 1. oyunu oynamanıza gerek yoktur. Yıl olarak 2'den sonra geçiyor ve doğal olarak anlatılanlar 2'den önce değil. Yani rahatlıkla 2'den başlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Yıl olmuş 2022, hala Witcher'ı RPG zannedenler var. Witcher daha çok RPG soslu aksiyon/macera oyunudur. Yennefer'e mı atlasam yoksa Triss'e mi atlasam demek Witcher'ı tam RPG yapmaz. Zaten bu tarz şeyler standart haline gelmeye başladı. RDR2'de bile hikayeye belli noktalarda yön verebiliyorsunuz seçimlerle. Hatta Arthur'un kişiliği bile sizin elinizde. Bu da hikayenin gidişatını değiştirebiliyor.

Neyse başlıktaki soruya gelirsek ne istediğinize bağlı. Açık dünya, keşif odaklı ve zengin hikaye istiyorsanız tartışmasız RDR2. açık dünyası ağzına kadar dolu ve kolay kolay tekrar etmeyen rastgele olaylar/etkinliklerle dolu. Oynanışı yapısı gereğiyle ağır olsa da belli bir saatten sonra alışmaya başlıyorsunuz. Gun fight özellikle oyundaki en iyi şeylerden biri diyebilirim. Vuruş hissi acayip iyi ve o fizik motoruyla birleşince enfes bir hazza dönüşüyor. Animasyonları, fizikleri, atmosferi tek kelimeyle mükemmel. Yakın dövüşü de bir o kadar çeşitlidir. Sanırsam 100'ün üzerinde infaz hareketleri vardı. O kadar detaylı yani :) ana odağı shooter oyunu olmasına rağmen bir de :) özellike GTA 5'e kıyasla çok ama çok geliştirmişler. Kesinlikle tavsiye edilir.

God of War'a gelirsek o da kendi türünde sağlam oyunlardan birisidir. Lineer yani koridor oyunudur. Oynanışı çok keyiflidir ve tatmin edicidir. Vuruş hissi de en can alıcı noktalardan birisidir. İlerledikçe çeşitli yetenekler ve infaz hareketleri ile daha da tatmin olabilirsiniz :) hikaye anlatımı da güzel fakat benim pek ilgimi çekmedi. Ana odağım olmadı maalesef. Sizin belki hoşunuza gider bilemiyorum. Kısacası boss ve yaratık kese kese ilerleyip bulmacalara da kafa yormak istiyorsanız tam size göre oyundur.

AC'ye gelirsek özellikle son oyunlarına RPG soslu, oynanış bakımından keyifli, ortalama veya bir tık üstü hikaye yapısıyla sizi kolay kolay sıkmadan eğlendiren, keyifli oyunlardır. Özellikle her yeni oyunla birlikte değişen harita yapısı ve coğrafyası ile bir avantaj diyebilirim. Yani bu işte çok başarılar. Hakkını vermek gerekiyor. Fakat maalesef açık dünyası geniş ve detaylı olsa da yan etkinlikler de o kadar sığ ve çok kısa sürede tekrara biner. Belki seriyle yeni tanışmış adam için sorun olmaz da fakat her oyununu oynayan adam için sorun haline gelmesi muhtemel. O yüzden ben Valhalla'yı çok oynayamadım maalesef. Bir de RDR2 gibi bir ürünü tattığım için bitirme gibi düşüncem aklımdan bile geçmedi.

Son olarak -başlık dışında ama- Skyrim'i önereceğim. Bilmiyorum oynadınız mı fakat gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan birisidir. Her ne kadar RPG tarafında eksikleri de olsa gerçek RPG/aksiyon oyunudur. Açık dünyası bir o kadar detaylı ve neredeyse tamamen freedom'dur! Kafanıza göre istediğinizi yapar veya yapmazsınız size kalmış. Nereden nasıl başlayacağınızı bile siz belirlersiniz. Karakter yaratıp farklı sınıflarla dilediğiniz gibi donatabilirsiniz. Bol bol aksiyon ve keşif barındırır. Yakın dövüşü günümüz standartları için çok iyi sayılmasa da farklı silahlar ve büyüler ile baygınlığı en aza indirebilirsiniz. Ayrıca modlarla birlikte oyunu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Resmen rakipsiz bir oyun haline gelebilir. Abartmıyorum :) mod komünitesi acayip geniştir. Piyasadaki en çok modlanan oyundur Skyrim zaten.

Eğer yok, yukarıdaki oyunların hiçbiri bana göre değil diyorsaniz Witcher 3 ile devam edebilirsiniz. Hikaye izleyip iz sürerim, arada bir Fight'a girerim ve sağ solda boş boş takılırım diyorsaniz Witcher 3 tam size göre :) tercih ve zevk meselesi, ne diyelim. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Umarım yardımcı olur.

Edit: RDR2 için 1. oyunu oynamanıza gerek yoktur. Yıl olarak 2'den sonra geçiyor ve doğal olarak anlatılanlar 2'den önce değil. Yani rahatlıkla 2'den başlayabilirsiniz.

Çok kapsamlı bir açıklama yapmışsınız, teşekkür ediyorum. Ayrıca Elder Scrolls oyunlarından sadece Skyrim'i oynadım ve çok beğendiğim bir oyun ama oynayalı çok uzun zaman oldu o yüzden bu aralar bir daha başlayacağım, ama öncellikle şu an The Witcher oynuyorum, bununla birlikte God of War oynamaya karar verdim.

gowu aldim gecen hafta 3-4 saat bsy oynadim ilk gun skldim kapadim hala acmadim bile. buyuk hayalkirikligi yasadim . bes kurus etmez trickler labirentler var . bigun oynarim elbet ama ne zaman allah bilir . yani benim icin siralama rdr-ac-gow

AC, Unity den sonra bozdu. Önceki oyunları gayet iyi. İlk oyununda ingilizce altyazı bile yok o yüzden onu oynamak yerine youtubeden hikayesine bakabilirsin. Ben öyle yapmıştım. Türkçe yaması paralı satılıyor diye biliyorum alabiliyorsan al.

RDR nin iki oyunuda tek kelimeyle başyapıttır.

GOW ( 2018 ) hikayesi ve grafikleri efsanedir. Ama oynayışı bir süre sonra sıkmaya başlamıştı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı