Asteğmen olarak askerlik nasıl yapılıyor?

Her şey yapılabilir. Çok geniş bir kavram olmuş. Özel olarak bilmenizi istediğiniz bir durum varsa öyle daha iyi yardımcı olabilirim.

Dört yıllık fakülte mezunuysanız askerlik başvurusu yaparken özellikle asteğmenlik seçiyorsunuz (bazı durumlarda istemeseniz de çıkabiliyor). Çıkarsa da belirli bir süre(süre hakkında bilgi sahibi değilim birkaç ay olabilir) eğitim alıyorsunuz ve eğitim sonrasında kura çekerek asıl birliğinize gidiyorsunuz. Toplam askerlik süresi on iki ay sürüyor.

Her şey yapılabilir. Çok geniş bir kavram olmuş. Özel olarak bilmenizi istediğiniz bir durum varsa öyle daha iyi yardımcı olabilirim.
Askeri görevi kastederek sordum. Yani uzun dönemi kastettim
Dört yıllık fakülte mezunuysanız askerlik başvurusu yaparken özellikle asteğmenlik seçiyorsunuz (bazı durumlarda istemeseniz de çıkabiliyor). Çıkarsa da belirli bir süre(süre hakkında bilgi sahibi değilim birkaç ay olabilir) eğitim alıyorsunuz ve eğitim sonrasında kura çekerek asıl birliğinize gidiyorsunuz. Toplam askerlik süresi on iki ay sürüyor.
Seçince kesin geliyor mu?

@Bitirici Anladım uzun dönemden bahsettiğinizi, ancak dediğim gibi birçok şey yapabiliyor asteğmenler.

Yapacağınız iş, gittiğiniz yere göre değişir.

• MSB gibi merkezi bir yere atanırsanız masa başı iş yaparsınız daha çok.
  • Meslek kurasıyla atanırsanız daha çok mesleğinizle alakalı iş yaparsınız ama yapacağınız iş her ne kadar mesleğinizle alakası gibi gözükse de size tecrübe kazandırma olasılığı düşük olur.
Takım komutanı olabilirsiniz. Meslek veya sınıf subayı olabilirsiniz. Bakım onarım birliğine atanıp işçileri kontrol eden, gün boyu dışarıda belinde silahla gezen subay da olabilirsiniz.

Dediğim gibi çok geniş bir alana sahip. Sınıfınız ve yeriniz belli olduktan sonra daha sağlıklı bilgi verebilirim.

@Bitirici Hayır, öyle bir şey yok. TSK hangi mevkiler için talep oluşturduysa o ilgili bölümlerden seçiliyor daha çok. Okulun veya şehrin bir önemi yok bu konuda.

Geri
Yukarı