Astronomi ve uzay bilimleri

bratislavaa

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle olayın işsizliğinde vs değilim. Şu an bir üniversitede hazırlık okuyorum. Ocak ayından çalışmaya başlayıp ilk 300 bin yapabilir miyim sayısal? Ve bölümde zorlanır mıyım? Açıkçası sayısala lisede doğru düzgün bakmadım. Kötü bir öğrenci değildim lakin üzerine düşmedim. Bölüm nasıl? Yüksek lisans, doktora?

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle olayın işsizliğinde vs değilim.
Eğer çok zengin bir aileden gelmiyorsanız ve hayatınızın kalanında refah içinde yaşamanız garanti değilse olayın işsizliğinde olun. Kesinlikle sonradan pişman olmaktan iyidir.

Neden bu bölümü okumak istiyorsunuz? Akademiye girip bu alanda araştırma mı yapmak istiyorsunuz?

Çok lalettayin bir gözlem ile ifade etmek gerekirse, sayısalı zayıf bir kişi, astronomide gayet zorlanacaktır.

Sayısalım zayıf değil lakin üzerine hiç düşmedim ve çalışmayı bıraktım. Ama yine de iyi olduğunu söylemem. Sıkı bir çalışma ve disiplin ile bölümü tamamlamak mümkün müdür? Teşekkür ederim yorumunuz için.

Eğer çok zengin bir aileden gelmiyorsanız ve hayatınızın kalanında refah içinde yaşamanız garanti değilse olayın işsizliğinde olun. Kesinlikle sonradan pişman olmaktan iyidir.

Neden bu bölümü okumak istiyorsunuz? Akademiye girip bu alanda araştırma mı yapmak istiyorsunuz?

Hep hayalim olan bir şeydi uzay vs. dedim ki neden olmasın. Olayın işsizliğinde değilim ve evet eğer olursa akademik olarak devam edeceğim. Ya da uzay ajansları vs..

Sıkı bir çalışma ve disiplin ile bölümü tamamlamak mümkün müdür?

Linkte Ankara Üniversitesi'nin konu bölümünde okutulan dersler ve içerikleri mevcut. Planlı ve istikrarlı çalışma ile mümkün tabii ama karşılaşacağınız konuları görmek açısından işe yarayabilir.

Hep hayalim olan bir şeydi uzay vs. dedim ki neden olmasın. Olayın işsizliğinde değilim ve evet eğer olursa akademik olarak devam edeceğim. Ya da uzay ajansları vs.
Biraz naif baktığınızı düşünüyorum duruma. Daha tam olarak kavramadığınız ve maddi getirisi iyi olmayan bir alana girmek için bu kadar radikal bir karar vermek doğru değil bence.

Çok ciddi sayısal bir alan bu, bunu kavramak gerekiyor öncelikle. Matematik ve fizik sizi çok sıkıyorsa, anlamak istemiyorsanız, bununla hayat geçmez diye düşünüyorsanız hiç başlamayın derim bu işe. Bu bölümde okuyan insanlar bulup onlarla konuşmaya çalışın. Özellikle astrofizik alanında videolar izleyin, akademik olan ya da olmayan makaleler okumaya çalışın ki bunun hakikaten sizin sevdiğiniz bir alan olup olmadığını kavrayın. Yukarıda da söylenmiş bölümlerin ders programlarına ve sitelerine girip araştırın. Bundan 4-5 yıl sonra hem para kazanamadığınız hem de sevmediğiniz bir bölümü okuduğunuzu fark edip bunca zamanı boşa harcamış olmak istemezsiniz.

Akademide ilerlemek istiyorsanız mecburen doktora yapacaksınız zaten.

Ocak ayından çalışmaya başlayıp ilk 300 bin yapabilir miyim sayısal? Ve bölümde zorlanır mıyım?
İlk sorunun cevabı size bağlı ama bence fazlasıyla mümkün. Hatta bu tip bir bölüm okuyup akademisyen olmak istiyorsanız gittiğiniz üniversitenin önemi büyük. Hedefinizi yükseltip Türkiye'nin en iyi üniversitelerine gitmeye çalışın. Bütün sayısal ağırlıklı bölümlerde herkes belli noktalarda zorlanır. Siz de bu bölümü okursanız ara ara zorlanacaksınız elbette.

Linkte Ankara üniversitesi'nin konu bölümünde okutulan dersler ve içerikleri mevcut. Planlı ve istikrarlı çalışma ile mümkün tabii ama karşılaşacağınız konuları görmek açısından işe yarayabilir.

Teşekkürler hocam biraz incelemiştim daha da detaylı inceleyeceğim. Sanırım en iyisi Ankara üniversitesi şu an.

Biraz naif baktığınızı düşünüyorum duruma. Daha tam olarak kavramadığınız ve maddi getirisi iyi olmayan bir alana girmek için bu kadar radikal bir karar vermek doğru değil bence.

Çok ciddi sayısal bir alan bu, bunu kavramak gerekiyor öncelikle. Matematik ve fizik sizi çok sıkıyorsa, anlamak istemiyorsanız, bununla hayat geçmez diye düşünüyorsanız hiç başlamayın derim bu işe. Bu bölümde okuyan insanlar bulup onlarla konuşmaya çalışın. Özellikle astrofizik alanında videolar izleyin, akademik olan ya da olmayan makaleler okumaya çalışın ki bunun hakikaten sizin sevdiğiniz bir alan olup olmadığını kavrayın. Yukarıda da söylenmiş bölümlerin ders programlarına ve sitelerine girip araştırın. Bundan 4-5 yıl sonra hem para kazanamadığınız hem de sevmediğiniz bir bölümü okuduğunuzu fark edip bunca zamanı boşa harcamış olmak istemezsiniz.

Akademide ilerlemek istiyorsanız mecburen doktora yapacaksınız zaten.

İlk sorunun cevabı size bağlı ama bence fazlasıyla mümkün. Hatta bu tip bir bölüm okuyup akademisyen olmak istiyorsanız gittiğiniz üniversitenin önemi büyük. Hedefinizi yükseltip Türkiye'nin en iyi üniversitelerine gitmeye çalışın. Bütün sayısal ağırlıklı bölümlerde herkes belli noktalarda zorlanır. Siz de bu bölümü okursanız ara ara zorlanacaksınız elbette.

Hocam evet biraz duygusal olarak baktığım doğru. Çünkü içimde kaldı. Yani çocukluğumdan beri hep araştırır, merak ederdim, severdim. Hala da öyle. Sadece bunlarla ilerlemeyeceğini biliyorum. Ayrı olarak elimde 2 mesleğim var gibi. Buna da kendimi adayacağım için bana kazançta getireceğini düşünüyorum. Ama amacım sadece para değil. Elbette zorlanacağım. Beni düşündüren şu aslında yani bölüme gittiğim zaman biraz sıkı fizik matematik çalışsam mümkün mü? Sayısaldan nefret etmiyorum, kötü de değilim lakin iyi de değilim. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı