ASUS AC-51 modemde CRC hatası

burakxwme

Hectopat
Merhaba,

Modemimi yeni kurdum fakat çok fazla CRC hatası almaktayım. Önerebileceğiniz ayarlar var mıdır acaba? Dün 8.000.000 civarıydı, bir anda artmaya başlıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    126,1 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    119,4 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
SNR değerleriniz pek iç açıcı değil. Kopma vs. yaşayabilirsiniz ilerleyen vakitlerde. Sinyal ve tesisat kalitesine bağlı olarak hızınızı mevcut paket hızınızı 15-20 mbps aşağısına kitleyerek SNR değerlerini biraz da olsa yükseltip kaliteli bir sinyal alabilirsiniz.

TP-Link modemden geçiş yaptım onda 60 Mbps sabit hız alıyordum kesilme veya kopma tarzı durumlar yaşamıyordum. Sadece bu modemde mi böyle şeyler var anlamadım 😅 bir bakıyorum Wi-Fi üzerinden 1 Mbps 2 Mbps almaya başlıyorum.

TP-Link modemden geçiş yaptım onda 60 Mbps sabit hız alıyordum kesilme veya kopma tarzı durumlar yaşamıyordum. Sadece bu modemde mi böyle şeyler var anlamadım 😅 bir bakıyorum Wi-Fi üzerinden 1 Mbps 2 Mbps almaya başlıyorum.

MTK farkı :)) önceki modem Broadcom çipli ise o daha sağlam bağlantı kuruyordur DSLAM ile.

Modemin yazılımını düşürün. Sürüm kaynaklı olabilir eğer kablolarda bir hasar oluşmadıysa.

CRC hataları genelde iç tesisatla alakalı bir durum, DSL kablonda kopukluk ek yeri vb. şeyler varsa bir bak kontrol et, arkadaşların dediği gibi chipset, model, Firmware ile alakalı model bazlı bir sorunda olabilir, hızını düşür ve modeme restart at sonrasında gün boyu duruma bak tekrar artacak mı CRC.

TT'den gelen arkadaşlar sağ olsunlar kutuyu karşı direğe taktıklarından dolayı herhangi bir değişim yapamıyorum maalesef kablo olarak ama iç tesisatta bir sıkıntı olabileceğini zannetmiyorum direk kutuya CAT6 bağlattım. O zaman şöyle sorayım havalar soğuduğu için CAT6 kablonun verdiği hız, değer vs. düşer mi? Çünkü kablo çatı ile direk arasında sallanabiliyor.

Bir de akşamları oluyor genelde sabahtan itibaren çok bir sıkıntı yaşamadım. Saat 9 olduğu zaman bir anormallik başlıyor sitelere vs. girememeye başlıyorum SNR değeri 4.000 olarak her saniye artmaya başlıyor.

Hava değişimleri etki eder mi açıkçası bilgim yok ama bende mesela dls kablosu biraz hareket etsin ya da bir başka kablo yanında geçsin parazitlenme yaptığı için SNR değerlerim benim de değişmekte. Akşamları bölgendeki internet trafiği artığından zaten bu değerlerde oynama yapar sonuçta insanlar evlerine dönüp trafiği artırıyor. Mesela ben odamdaki DSL kablosunu oynatayım yerinden, bir anda CRC hatalarım 100binleri bulabiliyor ya da modemin olduğu odada birden fazla yüksek watt çeken cihazları çalıştırayım modeme giden elektriği bile etkilediğinden CRC'lere sebep olmakta. Sorunun kaynağını tespit etmesi deneme yanılma ile oluyor başka modemlerle denemelisinki sorun modem kaynaklımı onu en azından anlarsın.

Hava değişimleri etki eder mi açıkçası bilgim yok ama bende mesela dls kablosu biraz hareket etsin ya da bir başka kablo yanında geçsin parazitlenme yaptığı için SNR değerlerim benim de değişmekte. Akşamları bölgendeki internet trafiği artığından zaten bu değerlerde oynama yapar sonuçta insanlar evlerine dönüp trafiği artırıyor. Mesela ben odamdaki DSL kablosunu oynatayım yerinden, bir anda CRC hatalarım 100binleri bulabiliyor ya da modemin olduğu odada birden fazla yüksek watt çeken cihazları çalıştırayım modeme giden elektriği bile etkilediğinden CRC'lere sebep olmakta. Sorunun kaynağını tespit etmesi deneme yanılma ile oluyor başka modemlerle denemelisinki sorun modem kaynaklımı onu en azından anlarsın.

Açıkçası bu modem bende 3 senedir mevcut sadece port yetmezliği yüzünden eski bir TP-Link modem kullanıyordum. 3 kata ayrı internet verdiğimden dolayı 4 portlu olması gerekiyordu. Bende madem aldım neden kullanmıyorum diyerek 8'li gigabit Switch aldım. 3 senedir kullandığım TP-Link eski modem bile bu şekilde sıkıntılar yaratmıyordu bende hani hız her zaman sabitti diyebilirim. Ben büyük ihtimalle bu kararlılık ayarlarını vs. biraz daha kurcalarım baktım olmuyor yapacak bir şey yok modemi satıp bir daha ASUS marka modem kullanmamaya tövbe ederim. 😅

Açıkçası bu modem bende 3 senedir mevcut sadece port yetmezliği yüzünden eski bir TP-Link modem kullanıyordum. 3 kata ayrı internet verdiğimden dolayı 4 portlu olması gerekiyordu. Bende madem aldım neden kullanmıyorum diyerek 8'li gigabit Switch aldım. 3 senedir kullandığım TP-Link eski modem bile bu şekilde sıkıntılar yaratmıyordu bende hani hız her zaman sabitti diyebilirim. Ben büyük ihtimalle bu kararlılık ayarlarını vs. biraz daha kurcalarım baktım olmuyor yapacak bir şey yok modemi satıp bir daha ASUS marka modem kullanmamaya tövbe ederim. 😅
502 sürümünü yükler misiniz? Ben aldığımda bu sürüm yüklüydü güncellemedim.

Bu modemlerde eğer kablolarda sıkıntı yoksa bu hatanın sebebi genelde sürüm kaynaklı oluyor.

Çünkü kablo çatı ile direk arasında sallanabiliyor.
Kabloyu da sabitleyin, etki eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı