ASUS B450M-K Anakart'a VRM soğutucusu takmak zarar verir mi?

Oradaki kişi normal sıvı beyaz yapıştırıcı kullanmış.
Bende bulunuyor.
Fakat asıl sorun termal macun iletken mi?
Kullanacağım termal macun: Cooler Master HTK-002

Termal macun isindikca yumusar, tutmayabilir. Videoda kullandigi yapistiricidan alman gerek, normal yapistirici kullanirsan elektrik iletkenligi olabilir.

Termal macun isindikca yumusar, tutmayabilir. Videoda kullandigi yapistiricidan alman gerek, normal yapistirici kullanirsan elektrik iletkenligi olabilir.

Sonradan kullanacağım termal macunun içerdiği metaller nedeniyle kısa devreye yol açabileceğini öğrendim.
Bu işlemi maalesef şimdilik gerçekleştiremeyeceğim sanırım.
Yukarıdaki bağlantıdaki termal pedi alsam ayrıca kendinden yapışkanlı olduğu için sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum.
Sizce alınır mı?

Sonradan kullanacağım termal macunun içerdiği metaller nedeniyle kısa devreye yol açabileceğini öğrendim.
Bu işlemi maalesef şimdilik gerçekleştiremeyeceğim sanırım.
Yukarıdaki bağlantıdaki termal pedi alsam ayrıca kendinden yapışkanlı olduğu için sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum.
Sizce alınır mı?

Olur ama 1mm daha iyi olur ve sığmazi için kesmeniz gerekebilir.

Hocam, termal pad ile yapıştırın. Macun kullanmayın. Termal macun ısı iletir. Elektrik iletmez. Sıvı metal macun hem ısı, hem elektrik iletir. Termal macun alüminyum soğutucuyu yapıştırmaz. Pad kullanın.

Hocam, termal pad ile yapıştırın. Macun kullanmayın. Termal macun ısı iletir. Elektrik iletmez. Sıvı metal macun hem ısı, hem elektrik iletir. Termal macun alüminyum soğutucuyu yapıştırmaz. Pad kullanın.

Bende o şekilde yapmaya karar verdim.
Kendinden yapışkanlı termal ped ile kullanacağım.

PC'de bilmiyorum ama oyun konsollarında, CPU ve GPU harici, ısınan tüm çiplere ve VRM'lere termal ped yapıştırıyorlar. Tabii bu pedler de soğutma sistemine doğrudan bağlı.

Bence de, macundan ziyade ped kullanmalısın. Koskoca Microsoft ve Sony mühendisleri bu şekilde uygun görmüş. Vardır bir bildikleri.

62 derece VRM için fazla değil aslında. ASUS Prime B550M-K anakartının VRM'leri 110 dereceleri bile görebiliyordu. Pasif soğutma takabilirsiniz ama termal macun sürmenizi önermiyorum. Bir sıkıntı çıkartabilir, sıkıntı çıkarmayacak olsaydı üreticiler termal ped yerine termal macun kullanırlardı. Termal ped alın bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı