Çözüldü ASUS B450M-K II anakart ile RGB kontrol

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enesglr

Yoctopat
Daha fazla  
Selamlar. Çok eski konu ama merak ettiğim bir konu var. Bende ASUS B450 k II anakart mevcut. RGB desteği yok RGB destekli sıvı sogutma aldım, SilverStone PF120. İçinde RGB kumandası da mevcut ben bunu kontrolcüyle RGB olarak kullanabilir miyim yoksa anakart hiç desteklemediği için RGB kısmını kullanamıyor muyum? Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Önce pompanın ve radyatör fanının bağlantısına bakalım. Kendi sitelerinde verilen bilgiye göre fan takmak için sadece iki adet başlık koymuşlar.
1 x CPU Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
1 x Chassis Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
Yani şunlar:
resim_2021-10-25_195404.png

RAM yuvalarına yakın olan CPU_FAN başlığı normalde işlemci fanı için, CMOS pilinin yanında olan CHA_FAN başlığı da kasa fanları içindir. Orta ve üst düzey anakartlarda ise sıvı soğutma pompası için AIO_PUMP yada buna benzer adlandırmaya sahip bir başka başlık daha olabiliyor. Şimdi bu başlığın sizin anakartınızda olmaması AIO soğutma kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Pompanın pinlerini mecburen CPU_FAN kısmına takacaksınız. Radyatör fanını da CHA_FAN kısmına takmanız gerekecek. Buraya kadar anlaşıldıysa şimdi aklınıza gelmesi muhtemel sorunun cevabına bakalım. Hali hazırda CHA_FAN başlığına takılı olan kasa fanlarına ne olacak? Eğer bu kasa fanlarının -varsa- kendi çoklayıcısındaki boş bir sokete takabilirsiniz. Boşta yer yoksa bir yerden "4-pin PWM fan çoklayıcısı" alarak bunu çözebilirsiniz. Örnek ürün için tıklayınız.

Pompayı CPU_FAN, radyatör fanını da CHA_FAN kısmına bir şekilde bağladıktan sonra BIOS üzerinde CPU FAN hız ayarını bulup (F6 kısayol tuşu olmalı) bunu sabit ve yüksek bir değere koymalısınız. Çünkü artık o başlıkta sıcaklığa göre hız değiştiren bir fan değil pompa takılı olacak. Yeterince hızlı devridaim yapmazsa iyi bir soğutma gerçekleşmez. Kasa fanı kısmına dokunmaya gerek yok.

Son olarak, RGB kısmında yapılabilecek şeyler:
1- Kullandığınız parçanın 3-pin ARGB veya 4-pin RGB bağlantısı anakartta uygun olan başlığa gerekirse çoğaltıcı kullanılarak takılabilir. Maalesef sizin anakartınızda RGB/ARGB başlık yok.
2- Kasada mevcut olan RGB/ARGB aydınlatmaya sahip diğer unsurlardan varsa (kasa fanı, radyatör fanı, pompa, LED şerit vs.) ve bunların aydınlatma efektleri bir kumanda veya üzerinde tuş bulunan bir kartla kontrol ediliyorsa bu durumda kasanızda bir kontrolcü vardır. Elinizdeki radyatör veya pompada aydınlatma bağlantısı varsa bu kontrolcünün çıkışına bağlanmalıdır. Boşta soket yoksa basit bir çoklayıcı ile bağlayabilirsiniz. RGB çoklayıcı örnek 1 RGB çoklayıcı örnek 2 RGB çoklayıcı örnek 3 ARGB çoklayıcı örnek
Not: ARGB bağlantısını çoğaltmak için RGB çoklayıcı da kullanılabilir. Ancak şeklinden de anlayacağınız üzere taktığınız yöne dikkat etmelisiniz. Ters takmamak için fişler üzerinde yer alan ok işaretlerini kullanabilirsiniz.,
3- Kasanızda hiçbir RGB/ARGB bağlantısı yapacak yer yoksa harici RGB/ARGB kontrolcüsü alınmalıdır.
Anakartta RGB başlığı yoksa anakarta takılamaz ve kartın üreticisinin yazılımı ile kontrol edilemez. Bunun dışında harici bir kontrolcüye bağlanırsa onun üzerinden kontrol edilebilir. Eğer soğutucunun içinden kumanda çıktıysa kendisine ait kontrolcü var demektir ve bu kumanda ile kontrol edilebilir. Ancak bu şekilde kullandığınızda -eğer varsa- kasanızdaki diğer RGB aydınlatmaları bu kumanda ile kontrol edemezsiniz. Tüm bileşenlerin RGB aydınlatmalarının ortak bir şekilde kontrol edilebilmesi için hepsinin aynı kontrolcüye bağlı olması gerekir.

Anladım çok sağ olun peki tam olarakdan girişlerini nasıl bağlamam gerekiyor anakart ta RGB girişi olmadığı için RGB olan pin i ve pompayi nereye bağlamam gerekiyor.

Önce pompanın ve radyatör fanının bağlantısına bakalım. Kendi sitelerinde verilen bilgiye göre fan takmak için sadece iki adet başlık koymuşlar.
1 x CPU Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
1 x Chassis Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
Yani şunlar:
resim_2021-10-25_195404.png

RAM yuvalarına yakın olan CPU_FAN başlığı normalde işlemci fanı için, CMOS pilinin yanında olan CHA_FAN başlığı da kasa fanları içindir. Orta ve üst düzey anakartlarda ise sıvı soğutma pompası için AIO_PUMP yada buna benzer adlandırmaya sahip bir başka başlık daha olabiliyor. Şimdi bu başlığın sizin anakartınızda olmaması AIO soğutma kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Pompanın pinlerini mecburen CPU_FAN kısmına takacaksınız. Radyatör fanını da CHA_FAN kısmına takmanız gerekecek. Buraya kadar anlaşıldıysa şimdi aklınıza gelmesi muhtemel sorunun cevabına bakalım. Hali hazırda CHA_FAN başlığına takılı olan kasa fanlarına ne olacak? Eğer bu kasa fanlarının -varsa- kendi çoklayıcısındaki boş bir sokete takabilirsiniz. Boşta yer yoksa bir yerden "4-pin PWM fan çoklayıcısı" alarak bunu çözebilirsiniz. Örnek ürün için tıklayınız.

Pompayı CPU_FAN, radyatör fanını da CHA_FAN kısmına bir şekilde bağladıktan sonra BIOS üzerinde CPU FAN hız ayarını bulup (F6 kısayol tuşu olmalı) bunu sabit ve yüksek bir değere koymalısınız. Çünkü artık o başlıkta sıcaklığa göre hız değiştiren bir fan değil pompa takılı olacak. Yeterince hızlı devridaim yapmazsa iyi bir soğutma gerçekleşmez. Kasa fanı kısmına dokunmaya gerek yok.

1- Kullandığınız parçanın 3-pin ARGB veya 4-pin RGB bağlantısı anakartta uygun olan başlığa gerekirse çoğaltıcı kullanılarak takılabilir. Maalesef sizin anakartınızda RGB/ARGB başlık yok.
2- Kasada mevcut olan RGB/ARGB aydınlatmaya sahip diğer unsurlardan varsa (kasa fanı, radyatör fanı, pompa, LED şerit vs.) ve bunların aydınlatma efektleri bir kumanda veya üzerinde tuş bulunan bir kartla kontrol ediliyorsa bu durumda kasanızda bir kontrolcü vardır. Elinizdeki radyatör veya pompada aydınlatma bağlantısı varsa bu kontrolcünün çıkışına bağlanmalıdır. Boşta soket yoksa basit bir çoklayıcı ile bağlayabilirsiniz. RGB çoklayıcı örnek 1 RGB çoklayıcı örnek 2 RGB çoklayıcı örnek 3 ARGB çoklayıcı örnek
Not: ARGB bağlantısını çoğaltmak için RGB çoklayıcı da kullanılabilir. Ancak şeklinden de anlayacağınız üzere taktığınız yöne dikkat etmelisiniz. Ters takmamak için fişler üzerinde yer alan ok işaretlerini kullanabilirsiniz.,
3- Kasanızda hiçbir RGB/ARGB bağlantısı yapacak yer yoksa harici RGB/ARGB kontrolcüsü alınmalıdır.

Çözüm

Yani şunlar:
Eki Görüntüle 1198399

RAM yuvalarına yakın olan CPU_FAN başlığı normalde işlemci fanı için, CMOS pilinin yanında olan CHA_FAN başlığı da kasa fanları içindir. Orta ve üst düzey anakartlarda ise sıvı soğutma pompası için aıo_pump ya da buna benzer adlandırmaya sahip bir başka başlık daha olabiliyor. Şimdi bu başlığın sizin anakartınızda olmaması AiO soğutma kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Pompanın pinlerini mecburen CPU_FAN kısmına takacaksınız. Radyatör fanını da CHA_FAN kısmına takmanız gerekecek. Buraya kadar anlaşıldıysa şimdi aklınıza gelmesi muhtemel sorunun cevabına bakalım. Halihazırda CHA_FAN başlığına takılı olan kasa fanlarına ne olacak? Eğer bu kasa fanlarının -varsa- kendi çoklayıcısındaki boş bir sokete takabilirsiniz. Boşta yer yoksa bir yerden "4-pin PWM fan çoklayıcısı" alarak bunu çözebilirsiniz. Örnek ürün için tıklayınız.

Pompayı CPU_FAN, radyatör fanını da CHA_FAN kısmına bir şekilde bağladıktan sonra BIOS üzerinde CPU fan hız ayarını bulup (F6 kısayol tuşu olmalı) bunu sabit ve yüksek bir değere koymalısınız. Çünkü artık o başlıkta sıcaklığa göre hız değiştiren bir fan değil pompa takılı olacak. Yeterince hızlı devridaim yapmazsa iyi bir soğutma gerçekleşmez. Kasa fanı kısmına dokunmaya gerek yok.

1- kullandığınız parçanın 3-pin ARGB veya 4-pin RGB bağlantısı anakartta uygun olan başlığa gerekirse çoğaltıcı kullanılarak takılabilir. maalesef sizin anakartınızda RGB/ARGB başlık yok.
2- kasada mevcut olan RGB/ARGB aydınlatmaya sahip diğer unsurlardan varsa (kasa fanı, radyatör fanı, pompa, LED şerit vs.) Ve bunların aydınlatma efektleri bir kumanda veya üzerinde tuş bulunan bir kartla kontrol ediliyorsa bu durumda kasanızda bir kontrolcü vardır. Elinizdeki radyatör veya pompada aydınlatma bağlantısı varsa bu kontrolcünün çıkışına bağlanmalıdır. Boşta soket yoksa basit bir çoklayıcı ile bağlayabilirsiniz. RGB çoklayıcı örnek 1 RGB çoklayıcı örnek 2 RGB çoklayıcı örnek 3 ARGB çoklayıcı örnek
Not: ARGB bağlantısını çoğaltmak için RGB çoklayıcı da kullanılabilir. Ancak şeklinden de anlayacağınız üzere taktığınız yöne dikkat etmelisiniz. Ters takmamak için fişler üzerinde yer alan ok işaretlerini kullanabilirsiniz.
3- kasanızda hiçbir RGB/ARGB bağlantısı yapacak yer yoksa harici RGB/ARGB kontrolcüsü alınmalıdır.

Çok teşekkür ederim tam olarak bilmek istediğim bunlardı RGB coklayici benim işimi çözüyor öğrenmek istediğim buydu ağzınıza sağlık tekrardan çok cok teşekkür ediyorum.

Yani şunlar:
Eki Görüntüle 1198399

Öncelikle bilgi için çok teşekkürler hocam.Konu açılalı epey olmuş ama benimde bir sorum olcak. Ben 240mm sıvı soğutucu aldım. Benim anakartımda aynı (asus b450m-k ıı), benim kasada rgb kontrolcü var. Pompanın ve Fanların rgb kablo bağlantısını çoklayıcı ile bu kontrolcüye bağlantısı yaparak rgb olayını çözdüm. Pompayıda CPU_FAN'kısmına bağladım. Fakat sizin dediğiniz gibi radyatör fanlarını CHA_FAN kısmına bağlıcam ama bu sefer kasa fanlarını cıkarmam gerek . Çoklayıcıyla hem radyatör hemde kasa fanlarını CHA_FAN kısmına bağlasam bir sorun olurmu. Bide biostan fan ayarını yaparken nasıl olucak bütün fanları tek bir yere bağladığım icin kasayla radyatör fanları aynı devirdemi çalışacak, ayrı ayrı ayar yapamıcam dimi bu sefer.

1-) Çoklayıcıyla hem radyatör hem de kasa fanlarını CHA_FAN kısmına bağlasam bir sorun olur mu?
2-) Bir de biostan fan ayarını yaparken nasıl olacak? Bütün fanları tek bir yere bağladığım için kasayla radyatör fanları aynı devirde mi çalışacak?
1-) Bu durumda maalesef çoğaltıcı gerekli. Ancak sorun olmayacaktır. Yukarıdaki mesajımda bir çoğaltıcı gösterdim. Kendim kullanmadım. Örnek üründür. Dilerseniz içinize sinen başka markadan da alabilirsiniz. Yani bir 4 pin PWM çoklayıcı lazım. Eğer benim verdiğim örnektekine benzer, harici güç bağlantısı ve küçük bir kartı olan model alınırsa bir sıkıntı çıkacağını sanmam. Bunlar fan için gerekli gücü direkt olarak güç kaynağından alır. Devir kontrolü için gerekli bilgiyi de anakarttaki CPU veya CHA(kasa) fan çıkışlarından alır. Böylece anakarta bir zarar vermez. Bir de çatallanan kablo şeklinde olanlar vardır. Bunlar için anakartın FAN çıkış başlıklarının gücü dikkate alınmalıdır. Anakartın kaldırabileceğinden fazla parça takmak fazla akım çekileceği anlamına gelir. Anakarta zarar vermese dahi güç kısıtlanacağı için fan devri düşebilir. Aynı durum RGB/ARGB başlıklarında da geçerlidir. Anakartın veya kontrolcünün maksimum çıkış gücü vardır. Örneğin anakart kullanım kılavuzunda, "3 ampere kadar" veya "2,5 metreye kadar standart RGB şerit LED" gibi ne kadar bileşeni kaldırabileceği yazar. Mesela kendi anakartımın kılavuzunda fanlar için şöyle bilgi verilmiş:
resim_2022-03-28_190653.png
Yani çoğu 12cm fan için örneğin 0.3-0.35A akım gerekliyse,(genelde fan göbeğindeki etikette veya kutusunda yazar) 3-4 taneden fazla fanı tek başlığa takmamak lazım diye biliyorum. Yani bu kısımda sayılardan tam emin değilim ama gerçekten bir sınırı var. 240mm soğutucuda zaten iki tane fan varken 2-4 arası kasa fanınız olduğunu varsayarsak basit kablo çoğaltıcı yerine harici güçlü olan daha garantili olur diye düşünüyorum. Tercihinizin sorumluluğu size ait.

2-) Anakartınızda sadece iki fan çıkışı olduğundan muhtemelen BIOS içerisinde sadece iki fan ayarı göreceksiniz. Çoğaltıcıyı CHA_FAN kısmına takarak kullandığınızda, çoğaltıcıya bağlı tüm bileşenler BIOS üzerindeki kasa fanı hız kontrolü kısmından aynı anda kontrol edilmiş olacak. Haliyle çalışma hızları % olarak aynı olacaktır. Bunu ayırmanın yolu yok maalesef. Bir sakıncası olacağını sanmam. Bu durumda BIOS'a girerek Q-fan menüsünü bulun veya F6'ya basın. Oradan istediğiniz fan profilini(standart, silent, turbo) seçebilirsiniz. Veyahut manuel olarak grafik eğrisi ayarlayarak ideal soğutma başarısı ile fan gürültüsü arasında kendiniz bir denge yakalayabilirsiniz. Diğer bağlantı yöntemi olarak, eskiden olduğu gibi kasa fanlarınızı CHA_FAN kısmında bırakarak çoğaltıcıyı CPU_FAN kısmına taktıktan sonra soğutucu pompası ve radyatör fanlarını buradan birlikte kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde de kullananların olduğunu okudum.

1-) Bu durumda maalesef çoğaltıcı gerekli. Ancak sorun olmayacaktır. Yukarıdaki mesajımda bir çoğaltıcı gösterdim. Kendim kullanmadım. Örnek üründür. Dilerseniz içinize sinen başka markadan da alabilirsiniz. Yani bir 4 pin PWM çoklayıcı lazım. Eğer benim verdiğim örnektekine benzer, harici güç bağlantısı ve küçük bir kartı olan model alınırsa bir sıkıntı çıkacağını sanmam. Bunlar fan için gerekli gücü direkt olarak güç kaynağından alır. Devir kontrolü için gerekli bilgiyi de anakarttaki CPU veya CHA(kasa) fan çıkışlarından alır. Böylece anakarta bir zarar vermez. Bir de çatallanan kablo şeklinde olanlar vardır. Bunlar için anakartın FAN çıkış başlıklarının gücü dikkate alınmalıdır. Anakartın kaldırabileceğinden fazla parça takmak fazla akım çekileceği anlamına gelir. Anakarta zarar vermese dahi güç kısıtlanacağı için fan devri düşebilir. Aynı durum RGB/ARGB başlıklarında da geçerlidir. Anakartın veya kontrolcünün maksimum çıkış gücü vardır. Örneğin anakart kullanım kılavuzunda, "3 ampere kadar" veya "2,5 metreye kadar standart RGB şerit LED" gibi ne kadar bileşeni kaldırabileceği yazar. Mesela kendi anakartımın kılavuzunda fanlar için şöyle bilgi verilmiş:
Eki Görüntüle 1344700
Yani çoğu 12cm fan için örneğin 0.3-0.35A akım gerekliyse,(genelde fan göbeğindeki etikette veya kutusunda yazar) 3-4 taneden fazla fanı tek başlığa takmamak lazım diye biliyorum. Yani bu kısımda sayılardan tam emin değilim ama gerçekten bir sınırı var. 240mm soğutucuda zaten iki tane fan varken 2-4 arası kasa fanınız olduğunu varsayarsak basit kablo çoğaltıcı yerine harici güçlü olan daha garantili olur diye düşünüyorum. Tercihinizin sorumluluğu size ait.

2-) Anakartınızda sadece iki fan çıkışı olduğundan muhtemelen BIOS içerisinde sadece iki fan ayarı göreceksiniz. Çoğaltıcıyı CHA_FAN kısmına takarak kullandığınızda, çoğaltıcıya bağlı tüm bileşenler BIOS üzerindeki kasa fanı hız kontrolü kısmından aynı anda kontrol edilmiş olacak. Haliyle çalışma hızları % olarak aynı olacaktır. Bunu ayırmanın yolu yok maalesef. Bir sakıncası olacağını sanmam. Bu durumda BIOS'a girerek Q-fan menüsünü bulun veya F6'ya basın. Oradan istediğiniz fan profilini(standart, silent, turbo) seçebilirsiniz. Veyahut manuel olarak grafik eğrisi ayarlayarak ideal soğutma başarısı ile fan gürültüsü arasında kendiniz bir denge yakalayabilirsiniz. Diğer bağlantı yöntemi olarak, eskiden olduğu gibi kasa fanlarınızı CHA_FAN kısmında bırakarak çoğaltıcıyı CPU_FAN kısmına taktıktan sonra soğutucu pompası ve radyatör fanlarını buradan birlikte kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde de kullananların olduğunu okudum.
Çok teşekkürler hocam peki hangisi daha sağlıklı pompayı ve radyatör fanlarını CPU_FAN kısmından kontrol etmek mi yoksa diğer türlü mü? Kusura bakmayın bu konu hakkında hiç bir bilgim olmadığı için size de çok soru sordum farkındayım :)

Yani şunlar:
Eki Görüntüle 1198399

O kadar temiz ve tane tane anlatmışsın ki hayran kaldım. Yardımına ihtiyacım var hocam.

@kaiser soze hocam merhabalar, bu konu hakkında bir sorum olacaktı.

ID-COOLING SE-224-XT RGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat
yukarıda atmış olduğum kule tipi soğutucuyu almak istiyorum. anakartım başlıktaki anakart ile aynı, b450mk-ii. kasam ise corsair spec delta rgb. kasa içerisinde kasanın fanlarının rgb ledlerini kontrol etmek için bir adet rgb kontrolcüsü var o da şu şekilde:
1604155015232-png.79167

alacağım modelden de böyle bir rgb kontrolcüsü çıkıyor:

1675937842228.png

merak ettiğim, ben bu fanın ledlerini nasıl bağlayabilirim ve nasıl kasa fanlarıyla uyumlu şekilde çalıştırabilirim ?

Geri
Yukarı