Çözüldü ASUS B450M-TUF 3000MHz RAM O.C. Yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PlankGANG

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde ASUS B450M-TUF Gaming anakart MSI GTX 1660 Gaming X 750W 80+Gold CPU ve Corsair Vengeance 3000 MHz 2*8 RAM var. Demin 3200'e çektim 1, 350V ta duruyorlar; anakartım 4400 MHz'e kadar destekliyor lakin OC'den pek anlamıyorum. Testlerini yapa yapa yükseltmem gerekiyormuş. Ben bu RAM'leri kaça kadar OC lemeliyim, testlerini nereden nasıl yapmalıyım?

Bir de anakartın üzerindeki performans modu ile custom modu bir şey ifade ediyor mu, onları değiştirmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kullandığım anakartın ızdırabına uğruyorum bu OC işine girerken sizin bahsettiğiniz ayarları ne yazıkki uygulayamıyorum bu arayüz ile. Bu arayüzden gecikme kısmını ayarlamama ve neyi ne yapacağıma yardımcı olursan çok sevinirim dostum.
Sırasıyla 17-22-22-22-42 olsun gecikmeler. Bellek frekansı 3600MHz dene ilk başta. Voltaj olarak da 1.45V ardından Memtest. Rehberdeki gibi yani. BIOS’unu bilmediğim için neyin nerde olduğunu söyleyemem, youtube’da vardır videolarını bulabilirsin.
18-22-22-22-42 3600MHz 1.45V olabilir.
Cl 17 de de aynı durum söz konusu ne yazık ki . Şimdi ben ramleri 3600 MHz 18cl ye sabitlesem mi yoksa daha düşük bir MHz de cl17-16 gibi değer alsam mı daha verimli olur ? Yok ya cl18 de de aynı şeyi yapıyor. Ayarlar resimdeki gibi 3400MHz de deniyorum artık.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    861,2 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleme:
Cl 17 de de aynı durum söz konusu ne yazık ki . Şimdi ben ramleri 3600 MHz 18cl ye sabitlesem mi yoksa daha düşük bir MHz de cl17-16 gibi değer alsam mı daha verimli olur ? Yok ya cl18 de de aynı şeyi yapıyor. Ayarlar resimdeki gibi 3400MHz de deniyorum artık.
FCLK'u manuel olarak 1800MHz'e alıp 3600MHz deneyebilirsin. Voltaj da 1.45V'ta iken ve FLCK ayarı yapmana rağmen CL17-18'de sorun çıkarıyorsa 3466MHz dene.

Hocam araştırdım da bu ayar ryzen 3000 serisinde bulunuyor sanırım internette aradım bayağı ‘ınfınıty frequency overclocking on asus motherboard’ vs. şekline ama corsairın rehberinde FCLK OC for ryzen3000 series diyordu.
İşlemciniz 3. nesil sanmıştım ben. 3466MHz deneyin o zaman.

Hocam araştırdım da bu ayar ryzen 3000 serisinde bulunuyor sanırım internette aradım bayağı ‘ınfınıty frequency overclocking on asus motherboard’ vs. şekline ama corsairın rehberinde FCLK OC for ryzen3000 series diyordu.
İşlemcinin modeli ne tam olarak? Ryzen 1000 serisinde 3466 MHz bellek frekansı üstünü görebilen babayiğit görmedim henüz.

Aynı anakarta sahibim, BIOS'u modlayarak FCLK frequency değerini değişime açabildim ancak çalışıyor mu test etmedim henüz.

İşlemcinin modeli ne tam olarak? Ryzen 1000 serisinde 3466 MHz bellek frekansı üstünü görebilen babayiğit görmedim henüz.

Aynı anakarta sahibim, BIOS'u modlayarak fclk Frequency değerini değişime açabildim ancak çalışıyor mu test etmedim henüz.

Hocam Ryzen5 2600 kullanıyorum 1000 serisi değil. Anakartınız mATX midir yoksa ATX mi yazılımsal olarak farklılık gösteriyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı