Çözüldü ASUS B450M-TUF 3000MHz RAM O.C. Yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PlankGANG

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde ASUS B450M-TUF Gaming anakart MSI GTX 1660 Gaming X 750W 80+Gold CPU ve Corsair Vengeance 3000 MHz 2*8 RAM var. Demin 3200'e çektim 1, 350V ta duruyorlar; anakartım 4400 MHz'e kadar destekliyor lakin OC'den pek anlamıyorum. Testlerini yapa yapa yükseltmem gerekiyormuş. Ben bu RAM'leri kaça kadar OC lemeliyim, testlerini nereden nasıl yapmalıyım?

Bir de anakartın üzerindeki performans modu ile custom modu bir şey ifade ediyor mu, onları değiştirmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kullandığım anakartın ızdırabına uğruyorum bu OC işine girerken sizin bahsettiğiniz ayarları ne yazıkki uygulayamıyorum bu arayüz ile. Bu arayüzden gecikme kısmını ayarlamama ve neyi ne yapacağıma yardımcı olursan çok sevinirim dostum.
Sırasıyla 17-22-22-22-42 olsun gecikmeler. Bellek frekansı 3600MHz dene ilk başta. Voltaj olarak da 1.45V ardından Memtest. Rehberdeki gibi yani. BIOS’unu bilmediğim için neyin nerde olduğunu söyleyemem, youtube’da vardır videolarını bulabilirsin.

Kullandığım anakartın ızdırabına uğruyorum bu OC işine girerken sizin bahsettiğiniz ayarları ne yazıkki uygulayamıyorum bu arayüz ile. Bu arayüzden gecikme kısmını ayarlamama ve neyi ne yapacağıma yardımcı olursan çok sevinirim dostum.

Dosya Ekleri

• 356B0CAA-FBD5-4F8E-BE38-575B6ABB50D1.jpeg
    356B0CAA-FBD5-4F8E-BE38-575B6ABB50D1.jpeg
    979,9 KB · Görüntüleme: 148
Sırasıyla 17-22-22-22-42 olsun gecikmeler. Bellek frekansı 3600MHz dene ilk başta. Voltaj olarak da 1.45V ardından Memtest. Rehberdeki gibi yani. BIOS’unu bilmediğim için neyin nerde olduğunu söyleyemem, youtube’da vardır videolarını bulabilirsin.

Çözüm
Sırasıyla 17-22-22-22-42 olsun gecikmeler. Bellek frekansı 3600MHz dene ilk başta. Voltaj olarak da 1.45V ardından memtest. Rehberdeki gibi yani. BIOS’unu bilmediğim için neyin nerede olduğunu söyleyemem, YouTube’da vardır videolarını bulabilirsin.

Hocam şu an bir şey farkettim bende XMP yerine DOCP bulunuyor bunu kapatmadan yaptım OC işlemini sorun olur mu, ne yapayım?

Son düzenleme:
Kapatmalısın onu tabii ki de. Manuel değerler giriyorsun ne de olsa.

Kapatmadan yaptığım testlerdeki değerleri denesem direkt sorun olur mu sisteme? Değerler sırasıyla ekteki resimlerde DOCP açıkken en son bu noktaya ulaşabilmiştim. Testleri yeniden aynı noktadan başlatıyorum.

image.jpg

image.jpg

Kapatmalısın onu tabii ki de. Manuel değerler giriyorsun ne de olsa.
Program test 7 de (dkk 9 civarı) sisteme reset attı windows açıldı ne yapayım?
Benchmark testi de böyle sonuçlandı.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-03-28 144323.png
    Ek Açıklama 2020-03-28 144323.png
    49,9 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleme:
Kapatmadan yaptığım testlerdeki değerleri denesem direkt sorun olur mu sisteme? Değerler sırasıyla ekteki resimlerde DOCP açıkken en son bu noktaya ulaşabilmiştim. Testleri yeniden aynı noktadan başlatıyorum.

Eki Görüntüle 522507

Eki Görüntüle 522508

Program test 7 de (dkk 9 civarı) sisteme reset attı windows açıldı ne yapayım?
Benchmark testi de böyle sonuçlandı.
DOCP kapatıp voltajı arttır. Şuan 1.35V'ta çalışıyor bellekler, o yüzden reset atmış olabilir. Bu arada gecikme 66ns'e kadar düşmüş, güzel değer :)

DOCP kapatıp voltajı arttır. Şuan 1.35V'ta çalışıyor bellekler, o yüzden reset atmış olabilir. Bu arada gecikme 66ns'e kadar düşmüş, güzel değer :)
Yine burada dondu ne yazık ki. DOCP ile bir memtest i yapıcam sorun olmazsa sonrasında kapayıp en baştan başlıycam teste sanırım başka öneriniz var mı?

Dosya Ekleri

• 65C4D9A0-8499-47F8-9361-FE445F195A98.jpeg
    65C4D9A0-8499-47F8-9361-FE445F195A98.jpeg
    756,7 KB · Görüntüleme: 119
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı