ASUS B550-F anakartta nasıl RAID 0 yapılır?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Bir önceki sistemin yine ASUS'ta, aynı BIOS olmasına rağmen Intel işlemcili, anakartlı sistem vardı. Şimdi B550-F ile AMD anakartta geçtim. Lakin önemli bir sorun var, aynı şekilde RAID 0 SSD denemesi yapmama rağmen olmuyor, RAID0 panele giriş yazıları çıkmıyor, sistem hata veriyor. BIOS'tan mıdır başka bir şeyden midir anlamadım. İlgili yerden RAID seçinde SSD'ler gördüğünüz gibi kayboluyor. Bunun sebebi nedir, nasıl RAID 0 yapacağız burada?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bios sürümünden diyeceğimde en güncel olan sürümü kullanıyorum, anlamadım valla nasıl olacak..

Dosya Ekleri

• DSC_0099.JPG
    DSC_0099.JPG
    167,4 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Bir önceki sistemin yine ASUS'ta, aynı BIOS olmasına rağmen Intel işlemcili, anakartlı sistem vardı. Şimdi B550-F ile AMD anakartta geçtim. Lakin önemli bir sorun var, aynı şekilde RAID 0 SSD denemesi yapmama rağmen olmuyor, RAID0 panele giriş yazıları çıkmıyor, sistem hata veriyor. BIOS'tan mıdır başka bir şeyden midir anlamadım. İlgili yerden RAID seçinde SSD'ler gördüğünüz gibi kayboluyor. Bunun sebebi nedir, nasıl RAID 0 yapacağız burada?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bios sürümünden diyeceğimde en güncel olan sürümü kullanıyorum, anlamadım valla nasıl olacak..
Merhaba,
Maalesef videoyu izleyemem, ama Asus'un sayfasından alıntıladığım bir yazıyı paylaşıyorum.
Alıntı:
AMD Anakartlarda RAID Oluşturma
(Örnek Olarak ROG STRIX x570-e GAMING Kullanılmıştır)
1. Sistemi açın ve BIOS'a girmek için "Delete" tuşuna basın.
Not: ("Delete" tuşuna bastığınızda BIOS EZ Mod'da açılırsa Advanced Mod'a geçiş yapmak için lütfen F7 tuşuna basın.
2. [Advanced sayfasına tıklayın ve [SATA Configuration] öğesine tıklayın.
3. [SATA Mode] öğesine tıklayın ve [RAID] olarak ayarlayın. Ardından kırmızıyla gösterildiği gibi 1'i işaretleyin.
Eğer sadece SATA disklerle RAID yapacaksanız bir sonraki adıma devam edin. Eğer RAID depolama alanında M.2 disklerini de aktif etmek istiyorsanız kırmızıyla gösterildiği gibi 2'yi işaretleyin.
4. [Boot] sayfasına tıklayın ve [Launch CSM] öğesini [Disabled] olarak ayarlayın.
5. F10 tuşuna basın ve "OK" butonuna tıklayın. Sistem otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.
6. Sistem yeniden başlatıldığında BIOS'a [Advanced Mode] girmek için "Delete" tuşuna basın, [Advanced sayfasına tıklayın ve [RAIDXpert2 Configuration Utility] öğesine tıklayın.
7. [Array Management] öğesine tıklayın.
8. [Create Array] öğesine tıklayın.
9. [Select RAID Level] öğesine tıklayın ve RAID seviyesini ayarlayın. Aşağıda örnek olarak [RAID 0] ayarlanmıştır.
10. [Select Physical Disks] öğesine tıklayın.
11. Oluşturmak istediğiniz diskleri seçin, [On] olarak ayarlayın ve [Apply Changes] öğesini tıklayın. Örneğin; disk0 ve disk 3'ü seçin
12. Dizi (Array) boyutunu ayarlayın ve [Create Array] öğesine tıklayın.
Aşağıda maksimum dizi (Array) boyutu ayarlanmıştır.
Not: bir RAID kümesi oluştururken veya silerken dikkatli olun. Bir RAID kümesini sildiğinizde sabit disk sürücülerindeki tüm verileri kaybedersiniz.
Kaynak:
Kolay gelsin.

Merhaba,
Maalesef videoyu izleyemem, ama Asus'un sayfasından alıntıladığım bir yazıyı paylaşıyorum.
Alıntı:
AMD Anakartlarda RAID Oluşturma
(Örnek Olarak ROG STRIX x570-e GAMING Kullanılmıştır)
1. Sistemi açın ve BIOS'a girmek için "Delete" tuşuna basın.
Not: ("Delete" tuşuna bastığınızda BIOS EZ Mod'da açılırsa Advanced Mod'a geçiş yapmak için lütfen F7 tuşuna basın.
2. [Advanced sayfasına tıklayın ve [SATA Configuration] öğesine tıklayın.
3. [SATA Mode] öğesine tıklayın ve [RAID] olarak ayarlayın. Ardından kırmızıyla gösterildiği gibi 1'i işaretleyin.
Eğer sadece SATA disklerle RAID yapacaksanız bir sonraki adıma devam edin. Eğer RAID depolama alanında M.2 disklerini de aktif etmek istiyorsanız kırmızıyla gösterildiği gibi 2'yi işaretleyin.
4. [Boot] sayfasına tıklayın ve [Launch CSM] öğesini [Disabled] olarak ayarlayın.
5. F10 tuşuna basın ve "OK" butonuna tıklayın. Sistem otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.
6. Sistem yeniden başlatıldığında BIOS'a [Advanced Mode] girmek için "Delete" tuşuna basın, [Advanced sayfasına tıklayın ve [RAIDXpert2 Configuration Utility] öğesine tıklayın.
7. [Array Management] öğesine tıklayın.
8. [Create Array] öğesine tıklayın.
9. [Select RAID Level] öğesine tıklayın ve RAID seviyesini ayarlayın. Aşağıda örnek olarak [RAID 0] ayarlanmıştır.
10. [Select Physical Disks] öğesine tıklayın.
11. Oluşturmak istediğiniz diskleri seçin, [On] olarak ayarlayın ve [Apply Changes] öğesini tıklayın. Örneğin; disk0 ve disk 3'ü seçin
12. Dizi (Array) boyutunu ayarlayın ve [Create Array] öğesine tıklayın.
Aşağıda maksimum dizi (Array) boyutu ayarlanmıştır.
Not: bir RAID kümesi oluştururken veya silerken dikkatli olun. Bir RAID kümesini sildiğinizde sabit disk sürücülerindeki tüm verileri kaybedersiniz.
Kaynak:
Kolay gelsin.
Şuraya kadar geliyorum, burada tıkanıyorum.
Bunca yuldır Raid0 kullanırım, bu cinslikleri Amd özel mi yapmışlar anlamadım. İntel direk Raid 0 yapınca menü geliyordu.

Dosya Ekleri

• DSC_0104.JPG
    DSC_0104.JPG
    328 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:
Şuraya kadar geliyorum, burada tıkanıyorum.
Bunca yuldır Raid0 kullanırım, bu cinslikleri Amd özel mi yapmışlar anlamadım. İntel direk Raid 0 yapınca menü geliyordu.
Merhaba,
Ekran görüntüsünü taradım, ama tam olarak neye takıldığınızı anlayamadım. Create dedikten sonra RAID 0 seçeneğini belirlemeniz ve diskleri seçmeniz gerekiyordur diye düşünüyorum. Düşünüyorum diyorum, çünkü daha önceden RAID yapılandırmasıyla disklerimi çalıştırmadım. Konuya görenler bekleniyor. :) Neyi yapamadığınızı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım, ama paylaştığınız ekran görüntülerini bir yere kadar tarayabilirim. Görme engelli olduğumdan, mesela ekran görüntülerinde bir yeri işaretlerseniz bunu anlayamam. OCR yazılımları da bu işaretlediğiniz yeri maalesef yansıtmaz.

Merhaba,
Ekran görüntüsünü taradım, ama tam olarak neye takıldığınızı anlayamadım. Create dedikten sonra RAID 0 seçeneğini belirlemeniz ve diskleri seçmeniz gerekiyordur diye düşünüyorum. Düşünüyorum diyorum, çünkü daha önceden RAID yapılandırmasıyla disklerimi çalıştırmadım. Konuya görenler bekleniyor. :) Neyi yapamadığınızı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım, ama paylaştığınız ekran görüntülerini bir yere kadar tarayabilirim. Görme engelli olduğumdan, mesela ekran görüntülerinde bir yeri işaretlerseniz bunu anlayamam. OCR yazılımları da bu işaretlediğiniz yeri maalesef yansıtmaz.
Hocam mouse ile üzerine geldiğim kısımda Raid 0 gibi bir seçenek çıkmıyor. Raidlenecen Ssd lerde gözükmüyor. Lakin sisteme takılı ikiside, sistemde gözüküyor.
2 Tane 120lik SSD var, Raid0 yapmak istiyorum bunları.
Koskoca sitede bu işten anlayan yok mu? :)
Şimdiden Amdeden nefret etmeye başladım bakalım.

Son düzenleme:
Hocam mouse ile üzerine geldiğim kısımda Raid 0 gibi bir seçenek çıkmıyor. Raidlenecen Ssd lerde gözükmüyor. Lakin sisteme takılı ikiside, sistemde gözüküyor.
2 Tane 120lik SSD var, Raid0 yapmak istiyorum bunları.
Koskoca sitede bu işten anlayan yok mu? :)
Kullanım kılavuzunu okudum, ama orada da Asus'un yardım sayfasına yönlendirmiş.
Belki bunlar bir fikir verebilir. Son attığım bağlantıda AMD tabanlı farklı bir marka kartla RAID yapılıyor.

Kullanım kılavuzunu okudum, ama orada da Asus'un yardım sayfasına yönlendirmiş.
Belki bunlar bir fikir verebilir. Son attığım bağlantıda AMD tabanlı farklı bir marka kartla RAID yapılıyor.
Teşekkürler hocam, yalnız hangi yolu denediysem hep hep sıkıntı çıkarıyor. Valla nefret ettim. Daha öncede Asus Bios kullanıyordum böyle değildi. Denediğim yöntemler ve sorunları.
1. Satada Raid alırsam Windows açılmıyor yukarıdaki gibi mavi ekran veriyor.
2. Achi ayarlayınca açılıyor bu seferde Windowsda iken Amd raid sürücüleri kullanılmıyor.
3.Raid seçili iken Windows sürücü üzerinden gidip sanki Windows kurar gibi yapıp Amd raid sürücüleri kurayım dediğimde hiçbir sürücü gözükmüyor. Achide iken aynı durumda gözüküyor. Lakin sürücü imzası yok falan filan diyip onda da kurmuyor.
4.Raid alıp Create Array da Select Raid level seçeyim dediğimde yukarıdaki gibi hiçbir şey çıkmıyor. Kafayı sıyırttıracak bu.
5. Olay basit Asus İntelden rüşvet alıp Amd kullanıcılarına kıllık yapmak için tüm yolu denemiş. İntelde iken iki tıkla raid kuruyordum.

5. Neden Raid önemli? 2 tane 120 lik SSD var. Ayrı ayrı kulanıldığında kullanışlı olmuyor. Birinde Windows olsa geriye kalana oyun kurulmaz, diğer tarafada çoğu oyun sığmaz...

Teşekkürler hocam, yalnız hangi yolu denediysem hep hep sıkıntı çıkarıyor. Valla nefret ettim. Daha öncede Asus Bios kullanıyordum böyle değildi. Denediğim yöntemler ve sorunları.
2. Achi ayarlayınca açılıyor bu seferde Windowsda iken Amd raid sürücüleri kullanılmıyor.
3.Raid seçili iken Windows sürücü üzerinden gidip sanki Windows kurar gibi yapıp Amd raid sürücüleri kurayım dediğimde hiçbir sürücü gözükmüyor. Achide iken aynı durumda gözüküyor. Lakin sürücü imzası yok falan filan diyip onda da kurmuyor.
4.Raid alıp Create Array da Select Raid level seçeyim dediğimde yukarıdaki gibi hiçbir şey çıkmıyor. Kafayı sıyırttıracak bu.
5. Olay basit Asus İntelden rüşvet alıp Amd kullanıcılarına kıllık yapmak için tüm yolu denemiş. İntelde iken iki tıkla raid kuruyordum.

5. Neden Raid önemli? 2 tane 120 lik SSD var. Ayrı ayrı kulanıldığında kullanışlı olmuyor. Birinde Windows olsa geriye kalana oyun kurulmaz, diğer tarafada çoğu oyun sığmaz...
Sizi anlıyorum. O zaman farklı bir tavsiyem olacak. ;) Elinizdeki şey sizi deli ettiğinde o şeyi bırakın ve mola verin. :) Bende hep işe yarar. Gece uğraşıyorsam bırakıp uyurum ve sonraki gün devam ederim. Eğer gündüz uğraşıyorsam da uzaklaşıp bir şeyler yiyip içer daha sonra geri dönüp uğraşırım. Bazen aynı şeyle çok fazla uğraşmaktan ufak bir detayı atlayabiliyoruz. Yine de eğer bir şeyler bulabilirsem yazacağım. Ben de Intel kullanıyorum ve alışkanlıkların getirdiği korkuyla AMD'ye sıcak bakamıyorum bir türlü. Belki de başka bir şeyle uğraşmak istemediğimdendir.
İyi geceler dilerim.
Ekleme: Bazı sayfalarda, RAID için bazı SATA girişlerinin özellikle ayrılabileceğini yazmışlar. Örneğin; SATA 0 ve SATA 1 girişiyle RAID yapılabilmesi gibi.

Son düzenleme:
@Mithat Berhan
Hocam anakartı aldım, kurdum. Başlarda biraz zorlandım açıkcası işlemciden ötürü. Sistem tepki vermedi, power basıyorum, tık yok. Sadece anakartın Rog ışığı yanıyor. Sonra, sök tak yaparken açıldı ama bu seferde Ramleri her slotta çalıştıramadım. Sadece A1 ve A2'de çalışıyordu, az kalsın servise gönderecektim sıfır anakartı. Konu açtım ama işte lazım olduğunda bilen kişinin çıkmaması yüzünden faydasız oluyor. Sonra işlemcinin düzgün oturmamasından olduğunu buldum, araştırırken. Amd'nin soketleri harbiden beş para etmez, İntelin yannda Çin malı gibi duruyor. O sorunu da aştım, lakin sorun biter mi? :)Bitmedi, yukarıdaki sorun var şimdi.

Normalde bende 2 tane 120'lik SSD var. HEm hız hemde total alan için RAİD 0 kullanıyordum. Tek başına olunca verimsiz oluyor, tekine Windows +programlar kurunca zaten 50-60 GB gidiyor. Kalanına da oyun kurayım desen yer olmuyor. Diğer kısımsa bir çok yüksek boyutlu oyunu almaz. RDR 2 bile 110 GB civarlarında yer kaplıyordu. Kısacası RAİD 0 yapmam lazım ama olmadı bir türlü.

Denediğim yöntemler ve sorunları.
4.Raid alıp Create Array da Select Raid level seçeyim dediğimde yukarıdaki gibi hiçbir şey çıkmıyor.
Senin bir fikrin var mı bu konuda?

@Mithat Berhan
Hocam anakartı aldım, kurdum. Başlarda biraz zorlandım açıkcası işlemciden ötürü. Sistem tepki vermedi, power basıyorum, tık yok. Sadece anakartın Rog ışığı yanıyor. Sonra, sök tak yaparken açıldı ama bu seferde Ramleri her slotta çalıştıramadım. Sadece A1 ve A2'de çalışıyordu, az kalsın servise gönderecektim sıfır anakartı. Konu açtım ama işte lazım olduğunda bilen kişinin çıkmaması yüzünden faydasız oluyor. Sonra işlemcinin düzgün oturmamasından olduğunu buldum, araştırırken. Amd'nin soketleri harbiden beş para etmez, İntelin yannda Çin malı gibi duruyor. O sorunu da aştım, lakin sorun biter mi? :)Bitmedi, yukarıdaki sorun var şimdi.

Normalde bende 2 tane 120'lik SSD var. HEm hız hemde total alan için RAİD 0 kullanıyordum. Tek başına olunca verimsiz oluyor, tekine Windows +programlar kurunca zaten 50-60 GB gidiyor. Kalanına da oyun kurayım desen yer olmuyor. Diğer kısımsa bir çok yüksek boyutlu oyunu almaz. RDR 2 bile 110 GB civarlarında yer kaplıyordu. Kısacası RAİD 0 yapmam lazım ama olmadı bir türlü.

Denediğim yöntemler ve sorunları.
4.Raid alıp Create Array da Select Raid level seçeyim dediğimde yukarıdaki gibi hiçbir şey çıkmıyor.
Senin bir fikrin var mı bu konuda?
Tekrar merhaba,
Umarım bu yazacaklarım yardımcı olur. Öncelikle, "Satada Raid alırsam Windows açılmıyor yukarıdaki gibi mavi ekran veriyor." demişsiniz. Bu çok normal. RAID moda aldıktan sonra Windows'u baştan kurmanız gerekiyor zaten.
İkinci olarak "Ahci ayarlayınca açılıyor bu seferde Windowsda iken Amd raid sürücüleri kullanılmıyor." demişsiniz. E bu da çok normal, çünkü sürücüleriniz BIOS üzerinde AHCI modundayken RAID sürücülerini kullanabileceğinizi sanmıyorum.
Üçüncü olarak "Raid seçili iken Windows sürücü üzerinden gidip sanki Windows kurar gibi yapıp Amd raid sürücüleri kurayım dediğimde hiçbir sürücü gözükmüyor. Ahcide iken aynı durumda gözüküyor. Lakin sürücü imzası yok falan filan diyip onda da kurmuyor." demişsiniz. Sadece BIOS'tan RAID seçmeniz yetmez, aynı zamanda RAID kurulumunu tamamlamış olmalısınız. Hataları önlemek için aşağıdaki adımları uygulamanızı öneririm.
1. Sisteme sadece RAID sistemine dahil etmek istediğiniz diskleri takın.
2. RAID sistemine dahil etmek istediğiniz disklerde hiçbir bölüm olmasın. Diskleri Diskpart aracı üzerinden clean komutunu kullanarak temizleyin.
Not: Diskleri temizleme işlemini RAID kurulumu esnasında da yapabilirsiniz. Anlayacağınız gibi RAID sisteminde kullanacağınız diskler tertemiz olmalı.
3. BIOS'U varsayılan ayarlara sıfırlayın ve her şeye baştan başlayalım.
Bu adımları gerçekleştirdikten sonra hazırız. Şimdi, aşağıdaki adımları takip edin.
1. Sistemin açılışında sürekli "Delete" tuşuna basarak BIOS'a girin ve F7 tuşuyla gelişmiş moda geçiş yapın.
2. SATA configuration bölümünden kontrolcüyü RAID moduna alın.
Not: Burada M.2 disklerini kullanıp kullanmamakla alakalı bir ayar vardı, buna dikkat edin.
3. Boot bölümünden "Launch CSM" seçeneğini "Disabled" olarak ayarlayın. Varsa "Boot Mode" ayarını "UEFI Only" olarak değiştirin.
4. F10 tuşuna basarak veya "Exit" menüsüne giderek "save changes and exit" üzerine tıklayın ve değişiklikleri kaydederek BIOS'tan çıkın. RAID kurulumuna devam edebilmek için tekrar BIOS'a gireceğiz.
5. Sistemin açılışında sürekli "Delete" tuşuna basarak BIOS'a girin ve F7 tuşuyla gelişmiş moda geçiş yapın.
6. Şimdi, "Advanced" menüsüne tıklayın ve "RAIDXpert2 Configuration Utility" öğesine tıklayın.
Not: RAID penceresine erişmek için sistemin açılışında Control+R, Control+F ve Control+I gibi kısayollar da kullanılabilir.
7. "Array Management" öğesine tıklayın.
8. "Create Array" öğesine tıklayın.
9. "Select RAID Level" öğesine tıklayın ve RAID seviyesini ayarlayın. Aşağıda örnek olarak [RAID 0] ayarlanmıştır.
10. "Select Physical Disks" ("Fiziksel diskleri seç") öğesine tıklayın.
Sanırım burada bir başarısızlığımız vardı. Disk listesinde hiçbir aygıt görünmüyorsa disklerin üzerinde bölümler olabilir. Bölümleri temizledikten sonra tekrar deneyin.
11. Oluşturmak istediğiniz diskleri seçin, "On" ("Açık") olarak ayarlayın ve "Apply Changes" ("Değişiklikleri Uygula") öğesini tıklayın.
12. Dizi (Array) boyutunu ayarlayın ve "Create Array" ("Dizi Oluştur") öğesine tıklayın.
Varsayılan olarak maksimum dizi (Array) boyutu ayarlanır.
Benim söyleyebileceklerim bu kadar. Adım adım takip ederek denemenizi öneririm.
Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı