Çözüldü Asus Crosshair VI Hero AMD X370 Chipset Güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Sistemi topladığım günden beri fark edemediğim bir durum keşfettim dün. İnternet üzerinden biraz araştırma yaptım ama sonuca varamadım.

Dün bilgisayarıma format attım. Chipset güncellemesi üzerinde bir durumla karşılaştım ve yanlış yaptığımı düşünerek tekrar format atmak zorunda kaldım yazılımsal bir sorun yaşamamak adına.

Asus yazılımı olarak EZ update diye bir program var. Bu program AI Suite 3 programı ile beraber kuruluyor. Kaldırmanın dahi bir yolu yok bildiğim kadarıyla.

Ez update üzerinde eski bir sürücüyü gösteriyor güncel olarak. Önceden ilk bunu yüklüyordum ve sonra site üzerinden güncelleme yaptım bu zamana kadar format sonrası.

EZ update ile görünen chipset güncellemesi.PNG

Program üzerindeki sürüm bu ve baya eski bir sürüm. Asus desteği üzerindeki güncelleme listesinde dahi bulunmuyor.

Asus destek üzerindeki güncel liste bu şekilde:

Asus destek üzerindeki driver güncelleme listesi.PNG

Normalde az önce dediğim gibi EZ update güncellemesi üzerinden güncellemeyi yapıp sonra destek üzerindeki 2019/07/05 olan güncelleme sonrası 2019/08/02 güncellemesini yapar geçerdim yine.

Liste üzerindeki 2019/08/02 güncellemesinde bu güncellemeyi yapmadan önce 19.10.xx sürümünün yüklü olması gerektiğini belirtmiş. Bu sebeple önceki güncellemeyi yüklüyorum. Onu bile doğru yapıyor muyum bilmiyorum şu an.

Çünkü chipset güncelleme liste öyle bir karışık ki beynimi sulandırdı. Driver ve sürüm rakamları resmen birbirine girmiş. Çok saçma rakamlandırma var.

Ancak şu var ki AMD software programı kuruluyor bu güncellemelerle. AMD software AMD ekran kartı yazılımı değil mi bu güncellemeler ile gelmesi ne alaka olabilir?

Ben bir yerde yanlış yapıyorum ama nerede yanlış yapıyorum hiç çözemedim. Bu sebeple konuyu açma gereği duydum aklımdaki şüpheyi kırmak için ve düzgün bir yükleme yaptığıma emin olmak için.

Boyutları bile çok değişken. Güncel versiyon eski sürümü içeriyor desem dosya boyutu şüpheye düşürüyor.

Diğer güncellemeler üzerinde bu karmaşa yok mesela.
Bu zamana kadar bu durumu nasıl fark etmedim onu dahi anlamıyorum.

Tüm güncellemeleri sırasıyla yüklemem gerekir mi? Akılda şüphe kalmasın diye. Yoksa şunu yüklesen yeter dediğiniz var mı?

Ben hic bir ek yazilim kullanmadan anakart yapimcisindan indirdigim en guncel driverlari elle yukluyorum. Bence araya Driver update yapan katman karistirmak daha fazla probleme yol aciyor.

Ben hic bir ek yazilim kullanmadan anakart yapimcisindan indirdigim en guncel driverlari elle yukluyorum. Bence araya Driver update yapan katman karistirmak daha fazla probleme yol aciyor.

Öyle olduğu belli zaten. EZ update listede bulunmayan bir sürümü kurmaya çalışıyor belli.
Asus desteğe ileteceğim bu durumu kesinlikle.

Site üzerindeki anakart için gösterilen güncellemeler ile yapmaya devam etsem yine sorun.
Çünkü liste çok karmaşık ve boyutları önceki sürümü içerdiğini kesinlikle göstermiyor bana.
Hangisini yüklemem gerekli diye çok karmaşada kaldım bu sebeple.

Şu anda hala yüklü değil chipset ve güncellemeleri.
Böyle devam etsem bir sorun olur mu bilmem ama sonuçta anakat üzerindeki bir yonganın güncellemeleri bunlar. Yapılması gerekli olarak görüyorum ben.

Asus desteğe yazıcam veya konuşucam bakalım onlar nasıl bir dönüş yapacak.
Chipset güncellemesi nere AMD software yüklemesi nere. Yüklense bile açılmıyor zaten. Resmen sulandı beynim dünden beri.

Chipset sürüsünü Chipset üreticisinin sitesinden indir.
AMD sitesinden baktım. Bulamadım.
AMD driver güncellemesi ile işlemciyi seçip ilerlediğim zaten Ryzen master programını indirmeyi gösteriyor. Onu indirmeyi düşünüyorum ama onda chipset güncellemesi var mı hatırlamıyorum ve tüm sürümlere göre yükleme yapıyor mu onu dahi hatırlamıyorum.

Yıllarca sonuçta anakart güncelleme listesi üzerinden veya İntel zamanında intel sitesi üzerinden indirdik bu zamana kadar.

EZ update Asus un en kötü yazılımı diyebiliriz aslında.
O yüzden kafanıza takmayın siteden en güncelini indirip yükleyin yeterli.

AMD Ryzen Master tweak yazılımı sürücü değil, zaten yukarıda sürücü için link paylaştım.

Sorunu çözdüm.
Olay tamamen yazılımsal yükleme çakışmasıyla ve yanlış yükleme ile alakalıymış.

Normalde başka bir yazı yazıyordum cevap olarak. O sırada forum çöktü. Düzelene kadar araştırmaya devam ettim. 5 dakika olmadı Recep Baltaş bir video oluşturmuş. AMD sitesi üzerinden chipset güncelleme dosyasını indirip yapmış.

Bende buna güvenerek bir format atma riskini daha alıp yükledim gerekli sürücüyü bulup AMD güncelleme alanından.

Sorunun kaynağı tamamen EZ update ve Asus sitesi üzerindeki son sürücü dosyaları.
EZ update üzerinden yapılan yüklemede AMD sofware yükleniyor ekran kartı için. Normalde olmaması lazım.
Az önce bahsettiğim Asus sitesi üzerinde güncelleme dosyası da aynı şeyi yapıyordu.

Çok saçma bir olay yaşamışım resmen. Keşke format öncesi görselleri alsaydım. Koyardım kanıt olarak.

Chipset dışındaki diğer güncellemeler Asus sitesinden yapılır ama AMD için chipset kesinlikle sadece AMD sitesinden yapılmalı belli.

Bunca zaman ben bu hataya nasıl düştüm ve nasıl fark etmedim anlamıyorum.

Recep Baltaş'ın chipset güncelleme videosunu dahi yeni görüyorum. Bu zamana kadar karşıma dahi çıkmadı youtube sağolsun. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı