ASUS DSL AX82u modemde iki interneti birleştirmek

Research

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, ben biraz detaylı olsa da direk konuya giriyorum sayın hocalarım. Şu an evimde FTTH altyapılı Superonline fiberi 200/10 hızında 12 ay taahhütlü şekilde 160 TL paket fiyatıyla kullanıyorum fakat 6 yıldan uzun süredir kullandığım bu Superonline(sansürcell) son 2 yıldır beni ping, sayfaların yüklenmemesi ve sorununun kaynağını çözemediğim ama tahminlerimin olduğu internette garip bir gecikme hissettiğim sorunlarıyla boğuşturuyordu. Bir de doların yükselmesiyle her şeye zam gelince Türkiye genelinde internet paketlerine de zam geleceği aşikar olduğu için, Superonline taahhüdüm bitmeden bulunduğum bölgede başka altyapı olarak bulunan tek firmanında Türk Telekom VDSL HiperNet hizmeti ve çıkan hızında 67MB(fiber dolabı 650M mesafe uzakta) olmasıyla 24 ay taahhütlü şekilde 50 MB hızında HiperNet paketine abone olmayı düşünmeye başladım çünkü Superonline aboneliğim bitene kadar fiyatlar hatrı sayılır şekilde artar diye en azından 24 ay sabit fiyatı garantilerim diye düşünüyorum, Türk telekomun yurt dışı çıkışları ve pingi daha iyi diye duydum ayrıca. 50 MB hızlı HiperNet paket fiyatına her ne kadar aramış olsam da ulaşamadım bu arada o yüzden arayarak abone olayım olmazsa diye düşünüyorum ama internetten başvuru da ilk 1 ay ücretsiz gibi de bir söylemleri var Türk Telekom'un.

Geleyim asıl sorunuma. Ben şu an evimde ASUS DSL AX82u modem/router kullanmaktayım, şimdi ben Türk Telekom VDSL hattından gelen kabloyu direk ASUS DSL modemin kendi DSL girişinr girince bu 2 interneti ASUS modemden nasıl birleştirebilirim? Modemin arayüzünde çift WAN sekmesi var fakat o Ethernet portunu WAN portuna mı çevirmek için falan mı kullanılıyor bilemiyorum?

Daha tabi Türk telekom başvurusu yapmadım düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden, iyi sosyaller!
Merhabalar, ben biraz detaylı olsa da direk konuya giriyorum sayın hocalarım. Şu an evimde FTTH altyapılı Superonline fiberi 200/10 hızında 12 ay taahhütlü şekilde 160 TL paket fiyatıyla kullanıyorum fakat 6 yıldan uzun süredir kullandığım bu Superonline(sansürcell) son 2 yıldır beni ping, sayfaların yüklenmemesi ve sorununun kaynağını çözemediğim ama tahminlerimin olduğu internette garip bir gecikme hissettiğim sorunlarıyla boğuşturuyordu. Bir de doların yükselmesiyle her şeye zam gelince Türkiye genelinde internet paketlerine de zam geleceği aşikar olduğu için, Superonline taahhüdüm bitmeden bulunduğum bölgede başka altyapı olarak bulunan tek firmanında Türk Telekom VDSL HiperNet hizmeti ve çıkan hızında 67MB(fiber dolabı 650M mesafe uzakta) olmasıyla 24 ay taahhütlü şekilde 50 MB hızında HiperNet paketine abone olmayı düşünmeye başladım çünkü Superonline aboneliğim bitene kadar fiyatlar hatrı sayılır şekilde artar diye en azından 24 ay sabit fiyatı garantilerim diye düşünüyorum, Türk Telekom'un yurt dışı çıkışları ve pingi daha iyi diye duydum ayrıca. 50 MB hızlı HiperNet paket fiyatına her ne kadar aramış olsam da ulaşamadım bu arada o yüzden arayarak abone olayım olmazsa diye düşünüyorum ama internetten başvuru da ilk 1 ay ücretsiz gibi de bir söylemleri var Türk Telekom'un.

Geleyim asıl sorunuma. Ben şu an evimde ASUS DSL AX82u modem/router kullanmaktayım, şimdi ben Türk Telekom VDSL hattından gelen kabloyu direk ASUS DSL modemin kendi DSL girişinr girince bu 2 interneti ASUS modemden nasıl birleştirebilirim? Modemin arayüzünde çift WAN sekmesi var fakat o Ethernet portunu WAN portuna mı çevirmek için falan mı kullanılıyor bilemiyorum?

Daha tabii Türk Telekom başvurusu yapmadım düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden, iyi sosyaller!

Modemde 2 interneti birleştirmeyi bilen varsa çok makbule geçer arkadaşlar.

Son düzenleme:
Merhaba bende de aynı model var ben Turknet vdsl75 kullanıyorum, çift WAN tam da sizin istediğiniz şeyi yapabiliyor, çeşitli ayarlar mevcut mesela ben usb üzerinden telefon ile ikinci WAN oluşturdum, yük dengesi seçeneği ile 1:1 oranla ayarladım, 120Mbps ile telefon da eklenince 200Mbps hızlara varan sonuçlar aldım, siz çift WAN ayarlarından ikinci WAN olarak dsl seçeceksiniz anladığım kadarıyla.

Merhaba bende de aynı model var ben Turknet vdsl75 kullanıyorum, çift WAN tam da sizin istediğiniz şeyi yapabiliyor, çeşitli ayarlar mevcut mesela ben usb üzerinden telefon ile ikinci WAN oluşturdum, yük dengesi seçeneği ile 1:1 oranla ayarladım, 120Mbps ile telefon da eklenince 200Mbps hızlara varan sonuçlar aldım, siz çift WAN ayarlarından ikinci WAN olarak dsl seçeceksiniz anladığım kadarıyla.
Evet hocam dsl 2.internetim oluyor. Bu dediğiniz olayı deneye yanıla anladım bayağı fakat ben misal Sol fiber internetimi televizyona yönlendirmek istiyorum. Sonra bilgisayardan İnternet Download Manager ile bir şeyler indirirken sol fiber kullanılsın bilgisayarımda istiyorum ve Türk telekom internetimle Youtube da, Geforce Now da rahat rahat takılayım gibi yani VDSL internetim etkilenmesin onla rahat rahat takılayım gibi. Bunları nasıl yaparım bilginiz var mıdır?

Bu arada aynı modemi kullandığım birisi daha çıkmasına çok sevindim sonunda, etrafta çok kullanan yok DSL olan modeli 😀

Benimde Türk Telekom VDSL HiperNet 75MB/s internet hızım, fakat çok CRC hatası alıyorum nedense, şimdi modemi bir önceki firmware sürümüne döndürdüm deniyorum bakalım fark edecek mi diye. Sizde de bu CRC hatası var mı? DSL kısmındaki hat bilgilerini paylaşabilir misiniz rica etsem?

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı