Asus DSL-N16 Ping Sorunu

deGGa

Kilopat
Arkadaşlar Asus DSL-N16 modemimin hat değerleri aşağıdaki gibi. Benim aklımda takılan şu. Upload SNR Margin değeri yüksek, hat zayıflaması düşük iken Download'da niye tam tersi? Türknet'e bu sorundan dolayı destek kaydı açtım. Bina içi tesisatta sıkıntı var. Ankastreden modeme kablo çekin dedi. Ne yapmalıyım?

Screenshot_20190714-004805~2.jpeg
Ek Açıklama 2019-07-14 141500.png

Oyuna girmediğimde 70 civarı girdikten 5 dk sonra 200'e çıkıyor çok nadiren iniyor.

Bunu nasıl çözerim?

Birde bina içi kablo ile modemin içinden çıkan RJ11 kablo birbirine izole bant ile bantlı. Kablo ile oynayınca hız yükselip düşüyor.

Bağlantı yerini nasıl sabitlerim ve temassızlığı engellerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım sorununuz modemden değilde bağlantı ek yerinden kaynaklanıyor. İnternet kabloları ısındıkça sanırım bu sorun ortaya çıkıyor. Uçları yenileyip temassızlığı engellemek için cam boncuk takıyorlar uçlarına onlardan edinebilirsiniz veya bir elektirikçiye taktırabilirsiniz.

Sanırım sorununuz modemden değilde bağlantı ek yerinden kaynaklanıyor. İnternet kabloları ısındıkça sanırım bu sorun ortaya çıkıyor. Uçları yenileyip temassızlığı engellemek için cam boncuk takıyorlar uçlarına onlardan edinebilirsiniz veya bir elektirikçiye taktırabilirsiniz.
Cam boncuğu anlayamadım nasıl yapabilirim? Kendim yeniden bağlasam ek olan yeri sorun olur mu?

Anlattığınız kadarıyla kablolardan kaynaklı olabilir problem.

Tavsiyem, önce kendiniz kabloyu tekrar bir bağlayıp güzelce elektrik bantıyla sabitleyin. Sorun devam ederse en temizi işin ehline başvurmak.

Bahsettiğim boncuk bu. İsmi Yak boncuk klemens olarak yazıyor internette.

Kendiniz de bağlayabilirsiniz uçları. Pense yardımıyla biraz geriden kesin uçları açıp düzgünce bağlayıp güzelce bantlayın bir süre daha idare edecektir.
Resim_1405675537.jpg

Anlattığınız kadarıyla kablolardan kaynaklı olabilir problem.

Tavsiyem, önce kendiniz kabloyu tekrar bir bağlayıp güzelce elektrik bantıyla sabitleyin. Sorun devam ederse en temizi işin ehline başvurmak.

Yanlış bağlama gibi bir ihtimalim yoksa yapacağım. Var ise elektrikçi çağıracağım.

Modem yazılımın o kadar eski ki, ASUS'un sitesinde yok bile. Üstüne 6 sürüm çıkmış, hiçbirine güncellememişsin.

Hayır ben anlamıyorum ne kaybettirecek sana Firmware güncelleme? Zor bir işlem de değil ki. Elli bin tane konu açacağına önce modemini güncelle. Ping sorununu çözmeyecek olsa bile güncellemen lazım güvenlik için.

Son sürüm 4 gün önce çıkmış. Sürüm notlarında da Türkiye ile ilgili epey iyileştirme söz konusu:

Sürüm 1.1.2.3_674

Kod:
- DSL Driver updated - v5.5.2.11_20190226, fixed Turkey ISP Turk Telekom DSLAM compatibility issue. Which leads to longer than expected sync time.

Sürüm 1.1.2.3_552

Kod:
 DSL driver updated - v5.5.2.10_20180522, fine tune for Turkey ISPs.
- Added Country/ ISP - Specific Setting on DSL Settings page(Turk Telekom).

Sürüm 1.1.2.3_473

Kod:
- ADSL WAN (ATM) QIS manual setting list updated,
Add Turkey ISP TurkNet.
- VDSL WAN (PTM) QIS manual setting list updated,
Add Turkey ISP TurkNet.

Modem yazılımın o kadar eski ki, ASUS'un sitesinde yok bile. Üstüne 6 sürüm çıkmış, hiçbirine güncellememişsin.

Hayır ben anlamıyorum ne kaybettirecek sana Firmware güncelleme? Zor bir işlem de değil ki. Elli bin tane konu açacağına önce modemini güncelle. Ping sorununu çözmeyecek olsa bile güncellemen lazım güvenlik için.

Son sürüm 4 gün önce çıkmış. Sürüm notlarında da Türkiye ile ilgili epey iyileştirme söz konusu:

Sürüm 1.1.2.3_674

Kod:
- DSL Driver updated - v5.5.2.11_20190226, fixed Turkey ISP Turk Telekom DSLAM compatibility issue. Which leads to longer than expected sync time.

Sürüm 1.1.2.3_552

Kod:
 DSL driver updated - v5.5.2.10_20180522, fine tune for Turkey ISPs.
- Added Country/ ISP - Specific Setting on DSL Settings page(Turk Telekom).

Sürüm 1.1.2.3_473

Kod:
- ADSL WAN (ATM) QIS manual setting list updated,
Add Turkey ISP TurkNet.
- VDSL WAN (PTM) QIS manual setting list updated,
Add Turkey ISP TurkNet.
Güncelledim ve sorunum çözüldü. Yapmamamın nedeni elektrik kesilir korkusu. En son bir güncelleme yaparken sorun çıktı ve başıma iş açtım. Ama bu başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Şuan bir nevi konunuzu işgal etmiş olucam şimdiden özür dilerim.
Hesabı yeni açtım ve onay aşamasında olduğu için anladığım kadarıyla konu açamıyorum şuanlık.
Evimde ASUS DSL N16 modeme sahibim.
Daha yeni taşındım ve oturduğum bölgede aktif bir altyapı yok. Yerel bir firma internet bağlayabiliyor tahminen çok fazla sıkıntı yaşamama sebep olucak fakat şimdilik tek çözümüm bu.
Yerel firma bana modem/router olursa bağlantı yapamayacağını cihazın sadece router olması gerektiğini söylüyor. Bakındığım üzere benim cihazım modem/router.
Kendi cihazlarını satmak için yaptıkları birşey mi yoksa söyledikleri doğrumu sizlere danışmak istedim.
Tekrardan özür diler gelecek cevaplar için teşekkür ederim.

Şuan bir nevi konunuzu işgal etmiş olucam şimdiden özür dilerim.
Hesabı yeni açtım ve onay aşamasında olduğu için anladığım kadarıyla konu açamıyorum şuanlık.
Evimde ASUS DSL N16 modeme sahibim.
Daha yeni taşındım ve oturduğum bölgede aktif bir altyapı yok. Yerel bir firma internet bağlayabiliyor tahminen çok fazla sıkıntı yaşamama sebep olucak fakat şimdilik tek çözümüm bu.
Yerel firma bana modem/router olursa bağlantı yapamayacağını cihazın sadece router olması gerektiğini söylüyor. Bakındığım üzere benim cihazım modem/router.
Kendi cihazlarını satmak için yaptıkları birşey mi yoksa söyledikleri doğrumu sizlere danışmak istedim.
Tekrardan özür diler gelecek cevaplar için teşekkür ederim.
Kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı