ASUS DSL-N16 SNR Margin düşürüyor

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Arkadaşlar benim hat değerlerim ilk günlerde aşağıdaki gibiydi.

sorunsuz.png

Sonra internet bir gitti geldi, aşağıdaki gibi oldu.

paketkaybı.png

paketkaybı2.png

Şimdi komşumdan ZyXEL modem aldım test etmek için. Onda SNR Margin değerim tekrar arttı. Sorun modemdeymiş yani.

1619184604676.png

Servise göndermeden önce yapabileceğim bir şey var mı? Bir anda modemde niye böyle bir sorun oluşmuş olabilir? Fabrika ayarlarına döndürmeyi denedim fayda etmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu modem kaynaklı bir problem değil. Kablodan kaynaklı bir sorun. Modem sadece size okuduğu bilgileri yansıtır.

Bu modem kaynaklı bir problem değil. Kablodan kaynaklı bir sorun. Modem sadece size okuduğu bilgileri yansıtır.
Hocam farklı modemde aynı kabloyla sorun yokken bu modemde var. Aynı şekilde Türk Telekom geldi az önce. Onların cihazda da SNR değeri 16 iken benim cihazda 8.
Firmware ile alakalı olabilir mi? Güncel mi?
1619186218520.png

Son sürüm diyor hocam.

Hocam farklı modemde aynı kabloyla sorun yokken bu modemde var. Aynı şekilde Türk Telekom geldi az önce. Onların cihazda da SNR değeri 16 iken benim cihazda 8.
xDSL cihazlarda SNR değişkeninin farklı değerlerde olmasının nedenleri var. Örneğin; 100Mbps internette SNR değeri 8 iken, 50Mbps 18 civarında olabiliyor. İki farklı cihaz arasında tam karşılaştırma yapamazsınız bu yüzden. Ayrıca modemlerin xDSL hattının giriş tarafında olan donanım değişkenleri bile bu tip durumları aşırı derecede etkileyebiliyor, bu da markadan markaya değişen bir durum.

xDSL cihazlarda SNR değişkeninin farklı değerlerde olmasının nedenleri var. Örneğin; 100Mbps internette SNR değeri 8 iken, 50Mbps 18 civarında olabiliyor. İki farklı cihaz arasında tam karşılaştırma yapamazsınız bu yüzden. Ayrıca modemlerin xDSL hattının giriş tarafında olan donanım değişkenleri bile bu tip durumları aşırı derecede etkileyebiliyor, bu da markadan markaya değişen bir durum.
Hız arttıkça SNR değerinin düşmesini biliyorum. Ama aynı hızda, aynı internette, aynı kabloda fark oluşuyorsa. Bu modemden başka bir şeyin suçu değil.

Bilmiyorum tesadüf mü ama aynı modeme ben de sahibim. Son 2 gündür akşam 9-11 arasında SNR değerinde ciddi düşüşler yaşıyorum ve yüksek paket kayıpları yaşıyorum. Dün 15 dakikada 1000 CRC değeri oluştuğu için Türknet'e arıza kaydı bıraktım ve sabah 6'da hızımı 26Mbps'ye düşürmüşler. ASUS modemimize bir şeyler yapıyor (!) olmasın da...

Geçen yıl Mayıs'ta SNR: 20 civarı / 35Mbps
1619257264753.png

Geçen yıl Eylül'de SNR: 14-15 civarı / 35Mbps (Burada herkes internet bağlattığı için o ay ciddi bir düşüş oldu.)

Geçen hafta SNR: 14-15 / 35Mbps (3-4 aydır SNR'ı 16'ya sabitleyip kullanıyordum, 34Mbps hız alıyordum ama daha kararlı.)
1619257641779.png

Dün SNR: 10-11 / 35Mbps (%20 civarı paket kaybı ile kullanılmıyor.)
1619257572897.png

Şu anda SNR: 18 / 26Mbps (3 saatte CRC değeri çok düşük ancak ben eski hızıma da ulaşmak istiyorum.)
1619257702855.png

Edit: Modemi 2016'nın Temmuz ayında almıştım.

Geri
Yukarı