ASUS DSL N16P port açma

Merhaba arkadaşlar. ASUS DSL N16P modeme sahibim. Aşağıda linkini atacağım konuda konu sahibi Superonline modem kullanmış ancak bende ASUS modem var. Minecraft için nasıl port açabilirim?

Konu linki için bana tıkla
Öncelikle modem arayüzüne girip CGNAT-IP havuzunda olup olmadığınızı kontrol edin derim. Zira eğer CGNAT-IP havuzuna düştüyseniz port açma işlemi yapamazsınız. CGNAT-IP havuzunda olup olmadığınızı kontrol etmek için yapmanız gereken modem arayüzüne girdikten sonra ana sayfada "WAN IP" kısmını kontrol etmek. Eğer burada ki IP ile internette herhangi bir siteden IP adresinize baktığınızda çıkan IP adresiniz aynı değilse CGNAT-IP havuzundasınız demektir.

Port açmak için ise WAN > Port Yönlendirme kısmına girip ayarlarınızı attığım gibi yapıp kaydetmeniz gerekli.
Port açmak.PNG

Kaynak IP kısmına portunu açmak istediğiniz bilgisayarın yerel ağ üzerinde ki IP adresini yazmalısınız. DHCP sunucu kısmından port açtığınız bilgisayarın yerel ağ üzerindeki IP adresini sabitleyebilirsiniz.

Eğer sunucuda arkadaşlarınızla oynayacaksanız Hamachi'de kullanabilirsiniz.

Öncelikle modem arayüzüne girip CGNAT-IP havuzunda olup olmadığınızı kontrol edin derim. Zira eğer CGNAT-IP havuzuna düştüyseniz port açma işlemi yapamazsınız. CGNAT-IP havuzunda olup olmadığınızı kontrol etmek için yapmanız gereken modem arayüzüne girdikten sonra ana sayfada "WAN IP" kısmını kontrol etmek. Eğer burada ki IP ile internette herhangi bir siteden IP adresinize baktığınızda çıkan IP adresiniz aynı değilse CGNAT-IP havuzundasınız demektir.

Port açmak için ise WAN > Port Yönlendirme kısmına girip ayarlarınızı attığım gibi yapıp kaydetmeniz gerekli.
Eki Görüntüle 847111

Kaynak IP kısmına portunu açmak istediğiniz bilgisayarın yerel ağ üzerinde ki IP adresini yazmalısınız. DHCP sunucu kısmından port açtığınız bilgisayarın yerel ağ üzerindeki IP adresini sabitleyebilirsiniz.

WAN IP adresim 3 senedir kendi IP adresimden başka. Kendi IP adresim 78 ile başlarken WAN IP adresim 103 ile başlıyor. Galiba dediğiniz havuzdayım. Zaten becerememiştim bıraktım peşini. Ama yine de yardımlarınız için teşekkürler hocam.
Asıl amacım Hamachi, ZeroTier vb. tarzı uygulamalar kullanmadan kendi kaynaklarımla sunucu açmaktı. Eğer becerebilseydim aternos'dan kurtulabilirdim rahatça.

Eki Görüntüle 847111

Hocam sırf denemek için tekrar yükledim ve dediğiniz her şeyi harfiyen yaptım ancak hala "port closed" hatası alıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı