ASUS K52jt fan sesi çok yüksek çıkıyor

Yunus inan

Decapat
Daha fazla  
ASUS K52jt modeli laptopum var fanından acayip yüksek rüzgar sesi var. Fanı değiştirdim ama hala devam ediyor. İşlemci hızını ayralamama ve çeşitli fan hızı ayarlama programları kullanmama rağmen ses devam ediyor. Bir çözüm bilen veya sorunun ne olabileceğini bilen biri var mı acaba?

Biraz geç oldu ama kusura bakmayın. Benimkinin sorunu, laptop eski olduğu için fan eğer işlemci soğuk olsa bile tam hızda çalışıyor olması. Daha çözemedim maalesef.
Yine de cevapladığınız için teşekkür ederim.

HWinfo programında fan dönüş hızını gösteren bölüm vardır. Hatta aynı yerde CPU sıcaklığı bir tane daha var. Hemen S.MA.R.T 'ın yukarısı. Oranın görüntüsünü paylaşır mısınız?

Son düzenleme:
Yine de cevapladığınız için teşekkür ederim.

HWiNFO programında fan dönüş hızını gösteren bölüm vardır. Hatta aynı yerde CPU sıcaklığı bir tane daha var. Hemen s. Ma. R. T'ın yukarısı. Oranın görüntüsünü paylaşır mısınız?

Burası mı hocam?

Dosya Ekleri

• IMG_20231215_174128.jpg
    IMG_20231215_174128.jpg
    164,3 KB · Görüntüleme: 15
Hemen bakıyorum hocam belki driver yüklü değildir. Kontrol ediyorum şu an.

Bu değil. ACPI Asus vs vs olmalı. İçinde "Fan2" falan yazması gerek.

Böyle;
Hocam kontrol ettim bulamadım ama tekrar indirip kurdum acpı driver ını ama sonuç aynı bende çıkmıyor o menü.

Buyrun hocam RPM değeri ve işlemci sıcaklığı bu durumda şuan 1 saat falan oldu çalıştıralı laptopu.

Buyrun hocam RPM değeri ve işlemci sıcaklığı bu durumda şuan 1 saat falan oldu çalıştıralı laptopu.

Hocam kontrol ettim bulamadım ama tekrar indirip kurdum ACPI driverını ama sonuç aynı bende çıkmıyor o menü.

Buyurun hocam RPM değeri ve işlemci sıcaklığı bu durumda şu an 1 saat falan oldu çalıştıralı laptopu.

Buyurun hocam RPM değeri ve işlemci sıcaklığı bu durumda şu an 1 saat falan oldu çalıştıralı laptopu.

termal macun yenileme vakti geldi gibime geliyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20231215_184814.jpg
    IMG_20231215_184814.jpg
    176,5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Hocam kontrol ettim bulamadım ama tekrar indirip kurdum acpı driver ını ama sonuç aynı bende çıkmıyor o menü.

Üstat, biraz aralık verdim istemeden.
Size zahmet verdim ama gördüğüm kadarıyla termal macun konusu değil bu. Bakın CPU sıcaklıkları normal. Yalnız anakart sıcaklığı garip. Benimki de benzerdi, fotoğraftaki gibi. İşlemciyi değiştirdinizse eskisini takmayı deneyebilirsiniz. O değilse, fan ne kadar sürede hızlı dönmeye başlıyor? Benimki nerdeyse dakik olarak 30 s sonra başlıyordu. Arka kapağı açıkken çalıştırıp bir süre sonra bakır boruyu elimle kontrol ettiğimde öyle 90 derecelik sıcaklık falan olmuyordu. 90 derece elleyeni yakar :) Dediğimi deneyin demiyorum. Kapak açıkken dokunulacak yerler önemli malumunuz. Gündüz neyse de, gece sessiszliğinde berbat bir ses ya :( peee! :(

HWinfo sizinkinde neden sıcaklık göstermiyordu bilemedim ama ben sitesinden bir sürücü yüklemiştim. İşlemci sürücüsü müydü, yok o değildi ama çekirdek sürücü mü öyle bir şeydi. Asus sitesinden indirip kurmuştum. Neyse siz başka programla halletmişsiniz gerçi.

Üstat, biraz aralık verdim istemeden.
Size zahmet verdim ama gördüğüm kadarıyla termal macun konusu değil bu. Bakın CPU sıcaklıkları normal. Yalnız anakart sıcaklığı garip. Benimki de benzerdi, fotoğraftaki gibi. İşlemciyi değiştirdinizse eskisini takmayı deneyebilirsiniz. O değilse, fan ne kadar sürede hızlı dönmeye başlıyor? Benimki neredeyse dakik olarak 30 s sonra başlıyordu. Arka kapağı açıkken çalıştırıp bir süre sonra bakır boruyu elimle kontrol ettiğimde öyle 90 derecelik sıcaklık falan olmuyordu. 90 derece elleyeni yakar :) dediğimi deneyin demiyorum. Kapak açıkken dokunulacak yerler önemli malumunuz. Gündüz neyse de, gece sessiszliğinde berbat bir ses ya :( peee! :(

HWiNFO sizinkinde neden sıcaklık göstermiyordu bilemedim ama ben sitesinden bir sürücü yüklemiştim. İşlemci sürücüsü müydü, yok o değildi ama çekirdek sürücü mü öyle bir şeydi. ASUS sitesinden indirip kurmuştum. Neyse siz başka programla halletmişsiniz gerçi.

Teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgi neden hiç aklıma gelmedi bilmiyorum ama çok doğru bir tahmin. CPU sıcaklığı normal olmasına rağmen anakart bayağı sıcak. Ben bunu üç sene önce ikinci el almıştım işlemci değişmemiştir muhtemelen çünkü aldığım kişi çok da değiştirecek derecede ilgi beslemiyordu zaten. Ben boş bir vakit bulduğum zaman açar kontrol ederim bir tuhaflık var mı diye. Yoksa bu ses ve ısıdan başka bir sorunu yok bir öğrenci için fazlasıyla yeterli. Dediğiniz gibi gece o ses çok rahatsız ediyor oda arkadaşlarım için gece kullanmıyorum.

Bu eksikse kurun,
K52JT - Support > windows sürümü > Chipset > Intel INF Update Driver

ayrıca Notebook Fancontrol (nbfc) deneyebilirsiniz. Ben beceremedim ama çok becerikli bir programmış diye okudum.

gece o ses çok rahatsız ediyor oda arkadaşlarım için gece kullanmıyorum.
:) Arkadaşlık fedakarlık gerektirir.

Eğer kasayı açacak olursanız ve sıkıntı olmazsa ram'lerin iki yanlı fotosunu rica edeceğim.

Bilginiz, ilginize tekrar teşekkür ederim. Kolaylıklar..

Son düzenleme:
Bu eksikse kurun,
K52JT - Support > Windows sürümü > chipset > Intel ınf Update driver.

Ayrıca notebook fancontrol (nbfc) deneyebilirsiniz. Ben beceremedim ama çok becerikli bir programmış diye okudum.

Kontrol ederim hocam. Ama fan kontrol yapabilsem bile ana karttaki sorunu gidermeden yapmamaya karar verdim. Çünkü fanın dönüş hızını azalttığım vakit sıcaklık 96'dan 196 ya yükselir 😂.

Bu eksikse kurun,
K52JT - Support > Windows sürümü > Chipset > Intel INF Update Driver

Ayrıca Notebook Fancontrol (nbfc) deneyebilirsiniz. Ben beceremedim ama çok becerikli bir programmış diye okudum.

:) Arkadaşlık fedakarlık gerektirir.

Eğer kasayı açacak olursanız ve sıkıntı olmazsa RAM'lerin iki yanlı fotoğrafını rica edeceğim.

Bilginiz, ilginize tekrar teşekkür ederim. Kolaylıklar.

Hocam bir 4 GB RAM tek takılı yakın zamanda 4 GB daha ekleyeceğim. Açtığım zaman fotoğrafını yüklerim. Elim değmişken temizlemiş de olurum.

Kontrol ederim hocam. Ama fan kontrol yapabilsem bile ana karttaki sorunu gidermeden yapmamaya karar verdim. Çünkü fanın dönüş hızını azalttığım vakit sıcaklık 96'dan 196 ya yükselir 😂.
Öyle gibi geliyor ama sorun macunda olmadığına ve başka soğutulacak yer de olmadığına göre belki de hiç değişmez ama tabir caizse "god knows" :)

Hocam bir 4 GB RAM tek takılı yakın zamanda 4 GB daha ekleyeceğim. Açtığım zaman fotoğrafını yüklerim. Elim değmişken temizlemiş de olurum.
Tamam, çok sağolun. Derslerde başarılar..

Geri
Yukarı