ASUS K55VD Catalina Kurulumu

lprnvr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

ASUS K55VD laptopuma Cataina 15.10.1 kurulumunu yaptım. Başarılı Kurulumlar bölümüne konu açmadan önce bazı çalışmayan veya eksik çalışan sorunlarımı sizlerin yardımıyla gidermek istiyorum. Sorunlardan bahsedecek olursak;

* Laptoptaki VGA çıkışı çalışmıyor. Laptopa 2. bir ekran bağladığımda ekrana görüntü gelmiyor.
* Laptop ekranının ekran parlaklığı normale göre düşük ve ekran parlaklığını kontrol edemiyorum. Ekran parlaklığının normale gelmesini istiyorum ve istediğimde parlaklığı düşürüp arttırmak istiyorum.
* Ethernet portu çalışıyor. Kablolu ile internete bağlanabiliyorum. Ancak Wi-Fi çalışmıyor.
* Klavye esasında çalışıyor. Bütün harflerin yerleri doğru bir şekilde. Ancak klavyedeki hiçbir kısayol tuşu çalışmıyor. Fn tuşu ile mesela ses açıp kapatıcam yapamıyorum. Onun dışında mesela "@" tuşuna basacaksam "Alt" tuşu değil de onun yanındakini kullanıyorum falan. "1" tuşunun yanındaki " işareti olan tuş ile "Z" tuşunun yanındaki tuşun yerleri falan değişmiş. Böyle bu tarz değişik şeyler.
* Bir diğer sorun ise batarya. Laptopun bataryası gözükmüyor. Ayarlar'dan baktığımda %0 olarak görüyorum.

Umarım sorunlar birbirine karışmamıştır. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Hepinize kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kext kurulumu yapacaksın artık. Kext Utility Pro veya Kext wizard indir.

Batarya şarj yüzdesi için KEXT: RehabMan / OS-X-ACPI-Battery-Driver / Downloads — Bitbucket

Ekran parlaklığı ayarlama için KEXT: https://bitbucket.org/RehabMan/applebacklightfixup/downloads/RehabMan-BacklightFixup-2018-1013.zip

Wi-fi için adaptör ve sürücüler: macOS Uyumlu WiFi Adaptörler - Technopat Sosyal

Uyku moduna geçmeyi engelleme için uygulama: newmarcel/KeepingYouAwake

Güncellemeler için: Hackintool indir

Clover configurator indir

@Emin Bozgeyik Teşekkür ederim, bu benim ilk deneyimim oldu. Bu yüzden KEXT dosyalarını nereye atacağımdan tam emin değilim.

Bilmediğim için soruyorum Clover Configurator KEXT yüklemelerini de yapmıyor mu? Bir de Hackintool ne güncellemesi yapacak tam olarak KEXT güncellemeleri mi?

@Emin Bozgeyik Teşekkür ederim, bu benim ilk deneyimim oldu. Bu yüzden KEXT dosyalarını nereye atacağımdan tam emin değilim.

Bilmediğim için soruyorum Clover Configurator KEXT yüklemelerini de yapmıyor mu? Bir de Hackintool ne güncellemesi yapacak tam olarak KEXT güncellemeleri mi?
Önce Terminali açıp şu kodu gir''sudo spctl --master-disable'' ardından şifreni gir. Artık üçüncü part yazılım uygulama kurma engeli kalktı. Kext kurucusu indirip kurduktan sonra, küp şeklindeki Kextleri uygulamanın içine sürükleyip bırak. O kendiliğinden kurar.

USB / Efı / Clover içindeki config dosyalarını sil.
Bunun içindeki HD 630 için config dosyasının ismini config olarak değiştir ve USB / Efı / Clover içine atıp dene.

• config_HD615_620_630_640_650_spoof.plist
  • config_HD615_620_630_640_650.plist
  • config_UHD630.plist

Yönlendirmeniz üzerine yukarıdaki config'ler denendi. Üç config'de de Apple Loading ekranında takılı kalıyor ve sistem açılmıyor.

Kext kurulumu yapacaksın artık. Kext Utility Pro veya Kext wizard indir.

Batarya şarj yüzdesi için KEXT: RehabMan / OS-X-ACPI-Battery-Driver / Downloads — Bitbucket

Ekran parlaklığı ayarlama için KEXT: https://bitbucket.org/RehabMan/applebacklightfixup/downloads/RehabMan-BacklightFixup-2018-1013.zip

Wi-fi için adaptör ve sürücüler: macOS Uyumlu WiFi Adaptörler - Technopat Sosyal

Uyku moduna geçmeyi engelleme için uygulama: newmarcel/KeepingYouAwake

Güncellemeler için: Hackintool indir

Clover configurator indir

• Batarya şarj yüzdesi için kext
  • Ekran parlaklığı ayarlama için kext

Söylediğiniz yöntemlere göre yukarıdaki kext'ler yüklendi. Sonuç olarak, ikisi de çalışmadı ve ek olarak da ses çalışmamaya başladı. Kurulan kext'leri kaldırmam mümkün mü? Nasıl kaldırabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • config_HD615_620_630_640_650_spoof.plist
  • config_HD615_620_630_640_650.plist
  • config_UHD630.plist

Yönlendirmeniz üzerine yukarıdaki config'ler denendi. Üç config'de de Apple Loading ekranında takılı kalıyor ve sistem açılmıyor.

• Batarya şarj yüzdesi için KEXT
  • Ekran parlaklığı ayarlama için KEXT

Söylediğiniz yöntemlere göre yukarıdaki KEXT'ler yüklendi. Sonuç olarak, ikisi de çalışmadı ve ek olarak da ses çalışmamaya başladı. Kurulan KEXT'leri kaldırmam mümkün mü? Nasıl kaldırabilirim?
Bir çok defa farklı sebeplerden sıfır kurulum yapmıştım. Bu kext'ler ile hiç sorun yaşamadım. Size tavsiyem, adım adım güzelcene temiz bir kurulum yapıp, tekrar deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı