ASUS laptop fiyatlarının yükseliği

Yusuf Kudret

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık 2 aydır piyasayı takip ediyorum.
Malum fiyatlar oynayıp duruyor. 2 aydır da ASUS'un 2022 laptoplarının ülkemize gelmesini bekliyorum.
Ama nasıl oluyorsa laptoplar ülkeye imkansız olan fiyatlarla giriş yapıyor. Bence bu mümkün değil.
ASUS'un STRIX laptopuyla Zephyrus laptopu aynı fiyata olmamalı. Ayrı yeten ikisi bu kadar pahalı da olmamalı. Bu cihaz en zor haliyle 30.000 edecek bir cihaz nasıl 40.000'e Zephyrus abisiyle aynı fiyata koyarlar merak ediyorum. Delirmek üzereyim 2 aydır ASUS laptop bekliyorum ve aklımdaki fiyat 27.000 TL civarlarında. Ya zaten yurtdışındaki gibi kamera, kulaklık ve çanta vermiyorsunuz. Bu fiyatları nasıl açıklarsınız ya. Bu 40.000 TL'ye Arabistan'dan 3080 lisini alabiliyorum şaka gibi. Adam gibi fiyat koyun da herkes makul desin. 2 ay bu ülkede beklediğim yetmedi şimdi de burada pahalı diye aynı cihazın yurt dışında çıkmasını bekleyeceğim. Ya birileri piyasa da yakında düşer mi bilgi verse çok sevinirim. Yoksa bu birkaç yılda laptop almak imkansız olacak.

Dosya Ekleri

• 11232EB3-0085-45B6-8EC7-F4224CFE1238.png
    11232EB3-0085-45B6-8EC7-F4224CFE1238.png
    226,4 KB · Görüntüleme: 43
  • CD52C973-609C-41B5-8346-767D37397227.png
    CD52C973-609C-41B5-8346-767D37397227.png
    248,4 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu alıp oyun oynayayım desen RTX 3060'ın performansı ortada. Ayrıca küçücük ekran. 6 yıl 17.3 inç gaming laptop kullanmış biri olarak şu an bu laptoplar 25 bin liraya da alınmaz.

Bunu alıp oyun oynayayım desen RTX 3060'ın performansı ortada. Ayrıca küçücük ekran. 6 yıl 17.3 inç gaming laptop kullanmış biri olarak şu an bu laptoplar 25 bin liraya da alınmaz.
üstat ne yapalım o zaman gtx 1650li ortalama laptop alıp takılalım mı ne istiyorsun

Satıcılar fiyatları uçuruyor aslında genel olarak. Bir de ben mesela MSI, Lenovo, Monster ve Asus'un gaming onun dışında da HP kullandım tasarım kalitesi, premium cihaz görüntüsü ve malzeme kalitesi anlamında ROG Strix Scar serisi rakiplerine fark atar. Doğrudan performans kıyaslamasi yapmıyorum çünkü işin içine MUX, ekran kartı W değerleri gibi konular giriyor ama görsellik, kalite ve performans anlamında Asus cidden iş çıkarıyor. Bir de cok çeşitli ürünleri olmasına rağmen her birinde de mukemmel cihazlari var. Rog z13, Rog Flow, Zephyrus, Strix Scar gibi her segmentte mükemmel cihazları var. Sonuç olarak talep de cok olunca bir miktar marka daha büyük bir miktar da satıcılar basiyor etiketi.

Hocam sıkıntı R9 6900 işlemcili 3070 ti ekran kartlı 17.3 inç ekranlı cihazın fiyatı da bu civarlarda. R7 6800 işlemcili 3060 ekran kartlı 15.6 inç ekranlı bi laptopla nasıl aynı fiyata olabiliyor. Piyasanın kontrol edilmesi lazım. En azından Asus’un satıcılara bi fiyat tablosu sunması lazım. Herkes kafasına göre fiyat yazıyor. Bu fiyata bu cihaz imkansız.
Satıcılar fiyatları uçuruyor aslında genel olarak. Bir de ben mesela MSI, Lenovo, Monster ve Asus'un gaming onun dışında da HP kullandım tasarım kalitesi, premium cihaz görüntüsü ve malzeme kalitesi anlamında ROG Strix Scar serisi rakiplerine fark atar. Doğrudan performans kıyaslamasi yapmıyorum çünkü işin içine MUX, ekran kartı W değerleri gibi konular giriyor ama görsellik, kalite ve performans anlamında Asus cidden iş çıkarıyor. Bir de cok çeşitli ürünleri olmasına rağmen her birinde de mukemmel cihazlari var. Rog z13, Rog Flow, Zephyrus, Strix Scar gibi her segmentte mükemmel cihazları var. Sonuç olarak talep de cok olunca bir miktar marka daha büyük bir miktar da satıcılar basiyor etiketi.
Haklısınız. Bu konu için Asus’la iletişime geçmeye çalıştım ama umurlarında değil. Git satıcı bul al kafasındalar. Böyle cihazlara kafalarına göre fiyat koymaları üzücü malesef.

Şöyle düşün masaüstü sistemle aralarında performans farklari oluyor ancak aynı ekran kartının mobil versiyonu masaüstü versiyonun 3 te 1i elektrik tüketiyor buna karşın cok daha az performans farkı oluyor. İşlemci kısmında da yarı yarıya elektrik harcarken performansları hemen hemen aynı oluyor özellikle 11. Nesil Intel ve 5000 serisi Ryzen mobil islemcilerde. Monitörü, klavyesi vs vs derdin de olmuyor. Cantaya koyup her yere de goturebiliyorsun. Üstelik ekran kartı fiyatları düşüşe geçti ama ayni ozelliklere PC toplamaya kalksan hala daha pahalıya geliyor. Bütün bunları geçtim insanin taşıma ihtiyacı oluyor ve 17.3 inç laptop aldim bir heves 2. Haftada satmak istedim çünkü 15.6 inç gayet yeterli geliyor çünkü taşınabilir bilgisayar adı üstünde.

Şöyle düşün masaüstü sistemle aralarında performans farklari oluyor ancak aynı ekran kartının mobil versiyonu masaüstü versiyonun 3 te 1i elektrik tüketiyor buna karşın cok daha az performans farkı oluyor. İşlemci kısmında da yarı yarıya elektrik harcarken performansları hemen hemen aynı oluyor özellikle 11. Nesil Intel ve 5000 serisi Ryzen mobil islemcilerde. Monitörü, klavyesi vs vs derdin de olmuyor. Cantaya koyup her yere de goturebiliyorsun. Üstelik ekran kartı fiyatları düşüşe geçti ama ayni ozelliklere PC toplamaya kalksan hala daha pahalıya geliyor. Bütün bunları geçtim insanin taşıma ihtiyacı oluyor ve 17.3 inç laptop aldim bir heves 2. Haftada satmak istedim çünkü 15.6 inç gayet yeterli geliyor çünkü taşınabilir bilgisayar adı üstünde.

Size katılıyorum.

Sınırlı stoktan dolayı + TR fiyat saçmalığı ortaya 40K gibi bir ücret çıkartmış. Almanyada şuan 8. ayda gelecekmiş stoklara. TR'de yaşıyorum ama babam Avrupada tırcılık yaptığından şöyle laptopları alıp getireyim karla satayım diyorum.

17,3 inç ve 6900HX de işlemcisi var. Yani şu stoğa gelse 50KTL net vardır.

32K TL bildiğiniz şu laptop. Ulan satsam 40'a 42'ye güzel para dur bakalım zamanı gelsin :D

1654040937189.png

Hocam sıkıntı R9 6900 işlemcili 3070 Ti ekran kartlı 17.3 inç ekranlı cihazın fiyatı da bu civarlarda. R7 6800 işlemcili 3060 ekran kartlı 15.6 inç ekranlı bir laptopla nasıl aynı fiyata olabiliyor. Piyasanın kontrol edilmesi lazım. En azından ASUS'un satıcılara bir fiyat tablosu sunması lazım. Herkes kafasına göre fiyat yazıyor. Bu fiyata bu cihaz imkansız.

Haklısınız. Bu konu için ASUS'la iletişime geçmeye çalıştım ama umurlarında değil. Git satıcı bul al kafasındalar. Böyle cihazlara kafalarına göre fiyat koymaları üzücü maalesef.

Hocam bizim için çok para ama şöyle düşünün. Ülke 82 milyon. 50 milyon insan farkında veya değil ama yoksul, gerçekten yoksul. 20 milyon insan yoksulluk sınırında kendini orta kesim zannederek yaşıyor. Ama belki 10 milyona yakın da kira geliri, vadeli hesap faiz geliri vs olan aylık 20-30K geliri olan milyonlarca insan var. Ülkede 70 milyon fakir insan olsa dahi çoğu şey onlara normal gelebiliyor. Bu ürünlerin ülkeye giren adetleri belli zaten. Sen de 300 ben diyeyim 500. Son örneğimdeki insanların çocukları, torunları, kardeşlerine çok rahat alınabiliyor bu cihazlar. Bu yüzden bu konular sen ben dışında kimsenin umurunda olmuyor.

Geri
Yukarı