Asus M2N Bios Güncelleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

yakari

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Mezun ama işsiz güçsüz.
Merhabalar arkadaşlar. Eski bir anakarta sahibim ne özelliği vardır ne özelliği yoktur pek bilmem ama. Benim sıkıntım işlemci kullanımıyla ilgili. İşlemci kullanımım önceden daha stabildi. Yani sistem boştayken hiç birşey yapmıyorken %0 ile %5 arasında gidip geliyordu. İşletim sistemi mi Windows 8.1'e yükselttim. Dosyayı da bu konudan indirdim.

https://www.technopat.net/forum/windows-8-1/29656-windows-8-1-rtm-turkce-indirme-baglantilari.html

Güncelleme sonrası bilgisayarı açtıktan sonra boştayken işlemci kullanımım yüzde 50 lerde gezmeye başladı. Sadece browser açtığımda bile yüzde yüze çıkıyordu ve sistem takılmaya başlıyordu. Bende tekrar Windows 8 pro ya dönüş yaptım. Şuan da henüz stabil olmuş değil. Ama eskisine göre biraz daha iyi en azından boştayken % 20 seviyelerinde geziyor. Bu noktada kafama takılan birkaç sorum var siz bilen kişilere sormak en iyisi diye düşündüm.

1) Birkaç Windows 8 sürümü var. Pro, Core, Enterprise gibi. Bu sürümler ne işe yarar hangisi kurmalıyım diye biraz araştırma yaptım. Recep Bey'in Windows 8 Sürümleri Arasındaki Farklar | Technopat konusunu da okudum. Şuan da Pro yüklü. Bu versiyonların işlemci kullanımı farklı mı? Yani normal bir kullanıcı için (normal derken günde 8 saat kadar Dota 2 oynayan birisiyim) hangisi idealdir. Bunu merak ediyorum.

2)Bir başka sorum ise ben anakartımın biosunu güncellersem işlemci kullanımıyla ilgili durum iyi yönde mi olur. Ayrıca nasıl gücelleyeceğimi bilmiyorum. İnternette bakındım ama eski bir anakart olduğu için bir rehber bulamadım. Asusun sitesinden baktığımda güncelleme var gözüküyor. Driver Genius programıyla baktığım zaman Bios Versiyonu 0408 gözüküyor, en son 0902 çıkmış ama beta olarak kalmış. Sitesinde ne zaman çıktığı gözükmüyor. Bunu nereden öğrenebilirim. Yani daha bu anakarta güncelleme geliyor mu onu merak ediyorum?

3) Son olarak Asus'un sitesinden bios güncellemerine baktığım zaman işletim sistemini seçtiğimiz ekranda Windows 8 göremedim. Hatta Windows 7 dahi göremedim. Acaba desteği yok mu?
M2N - Motherboards - ASUS

Son olarak sistemim:

• Asus M2N anakart
  • AMD Athlon 64 X2 2800+ 2.00 Ghz
  • Sapphire Radeon HD 6670
  • 3 GB Ram
  • Corsair vs 450w

Sistemi yeni topladım. Yok yok şaka sistem eski şimdi dayak yemeyelim. :) Konu biraz uzun oldu okuyacaklara şimdiden teşekkürler. Cevap vereceklere ayrıca teşekkürler. :) İyi forumlar. :)

Verdiğin anakart modelini, Kasayı açıp kontrol et. %100 emin isen;
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socketAM2/m2n/M2N_0902.zip
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/flash/AFUDOS221.zip
Bunları bir klasöre çıkart, Forumda usb bootable yapmayı araştır ve uygula. Klasöre çıkarttığın dosyaları usb belleğe at biostan usb belleği boot et.
98 ekranı geldiğinde "AFUDOS /iM2N_0902.ROM" yazıp Enter tuşuna bas. İşlem bittiğinde bios'a girip default yapıp save yap.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki diğer sorduğum konularda ne diyorsunuz. Bios güncellemesi işlemci kullanımı gibi konularda stabilizasyon sağlar mı?

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki diğer sorduğum konularda ne diyorsunuz. Bios güncellemesi işlemci kullanımı gibi konularda stabilizasyon sağlar mı?
Burak beyin verdiği yerde güncelemenin neler getirebileceğini yazıyor. Dediğimi dikkate alıp modeli kontrol edip yapın.
İşlemci, usb, ekran kartı için olan sorunlar, takacağınız işlemci ve ekran kartları için destek sağladığı yazıyor, sizin anakart için.

Ben sana ne yapacağını söyledim, boşuna daha neyi araştırıyorsun? Güncellemeyi anlattım, dosyaları verdim, senin anakartının bios sürümlerinin neler getirdiğini yazım !!?

Dostum öncelikle yardımcı olduğun için teşekkür ederim. Konunun haricinde bazı merak ettiğim ve kafama takılan soruları sormak istedim. Suç mu? Öncelikle bunu sormak istiyorum size. Bilen kişiye saygım vardır. Sizinde bilmeyen kişiye saygınız sevginiz olsun. :) Ayrıca bu tavır nedir ben sana ne yapman gerektiğini söyledim boşuna neyi araştırıyorsun? Böyle bir yaklaşım olamaz. Araştırmanın boşu olmaz. Yani o zaman sorgulamadan her denileni yapalım kafamızdaki soruları sormayalım kimselere. Merakta etmeyelim mesela. Şimdi bu mesajımdan sonra ceza alacağım. Sebebi de ukala tavır olacak ama neyse hocam amacım ukalalık değil artistlik hiç değil öyle anlaşılıyor isem affola. :)

Konuya dönecek olursak sizin dediğiniz gibi yapmak için USB Bellek Bootable Yapma Rehberi şu rehbere girdim. HP USB Disk Storage Format Tool programını indirdim. Aynen orada yazdığı şekilde işlemleri gerçekleştirdim. Ancak ... yazan yere tıklayıp ta DOS dosyalarını seçme noktasında sorunum var. Çünkü sizin verdiğiniz AFUDOS221.Zip dosyasını görmedi. Zip'ten çıkartmıştım? Bu nokta da ne yapmam gerekir.

ASUS Anakart BIOS Güncelleme Rehberi - YouTube

Recep beyin bu videosunda anlattığı şekilde yapma imkanım var mı? Anakartımın biosuna baktığım da EZ Flash 2 özelliğini gördüm. Onuda sormak istedim. Değerli vakitlerinizi ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. :) Umarım eleştiri noktasında sorun yaşamayız. Ceza alacaksak ta canınız sağolsun. :)

Ceza alacak bir sebep yok. Sadece sorduğun soruyu tekrar soruyorsun istediklerini önce ki mesajlarda verdim. Aynı şeyi yazmak benim işim değil okuyup göreceksiniz anlamıyorsanız burayı anlamadım deyin. Tekrar nasıl ne getirileri var demeniz aynı şeyi tekrarlamaktır.
HP USB Disk Storage Format Tool - Free download and software reviews - CNET Download.com
Programı buradan indir, Zip içinde "..." yazan yere tıklayıp zipten çıkardığın 98 klasörünü gösterin ve seçin. Sonrası yukarıda anlattığım gibi. Afudos 221 olan dos dosyaları değil usb bootable yapıp o dosyaları içine normal atacaksınız. Ezflash ile yapmayı biliyorsan yapabilirsin.

Ceza alacak bir sebep yok. Sadece sorduğun soruyu tekrar soruyorsun istediklerini önce ki mesajlarda verdim. Aynı şeyi yazmak benim işim değil okuyup göreceksiniz anlamıyorsanız burayı anlamadım deyin. Tekrar nasıl ne getirileri var demeniz aynı şeyi tekrarlamaktır.
HP USB Disk Storage Format Tool - Free download and software reviews - CNET Download.com
Programı buradan indir, Zip içinde "..." yazan yere tıklayıp zipten çıkardığın 98 klasörünü gösterin ve seçin. Sonrası yukarıda anlattığım gibi. Afudos 221 olan dos dosyaları değil usb bootable yapıp o dosyaları içine normal atacaksınız. Ezflash ile yapmayı biliyorsan yapabilirsin.

Konunun en başında da belirtmiştim. İşlemci kullanımıyla ilgili sıkıntım olduğunu. O yüzden bios güncellemesi yaparsam bu duruma çare olur mu diye de sormuştum. O yüzden tekrardan sordum. Ama genel olarak bu forumda sert bir mizac yapısı gördüm. Özellikle yöneticilerde. Yani her insanın yapısı farklıdır tabi ki. Ama forum çok güzel severek giriyorum severek takip ediyorum. :) Recep bey bahsetmiş videosunda Ezflash ile yapmayı. Eğer anakart modellerine göre değişmiyorsa hepsinde aynen orada ki gibi yapılıyorsa yapabilirim. Kolay duruyor. Ama eski model bir anakart olduğu için farklı bir durum varsa onu da belirtirseniz yine yapabilirim. Zahmet verdim sizlere yardımınız için teşekkür ederim. :)

Sizin dediğiniz gibi yaptım böyle bir hata verdi. Bir yerde hata mı yaptım bir bakar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı