Asus M5A97 EVO R2.0 Kulaklığın Görünmemesi

zaphod

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba,

Bir süre önce sistemimin anakartını Asus M5A97 Evo R2.0 ile güncelledim. İlk aldığımda herhangi bir ek sürücü kurmadan Windows 10 ile birlikte ses sorunsuzdu. Bir oyunda yaşadığım kapanma sorunundan dolayı sürücülerle biraz oynadım. Anakartın kuzey köprüsünün 31 derece görünmesine rağmen çok sıcak olduğunu farke dince biraz kurcaladım.

Ses bir aşamada gitti. Kulaklığı ön panele bağlayınca sürekli rahatsız edici bir ses geliyordu ama başka bir ses alamıyordum. Düzeltmek için yaptığım tüm şeyleri geri aldım ama düzelmedi. Düzelmeyince Windows 10 1903 sürümünü kurayım dedim. Kurulum henüz bitti ve ses yine aynı şekilde yok. Kulaklık olarak görünmüyor ses yöneticisinde.

396998

Anakartta donanımsal bir sorun oluşmuş olabilir mi? Sistem bilgilerim:
AMD FX-8120
* Asus M5A97 EVO R2.0
* Cooler Master Hyper T4
* ASUS R7 360 O.C.
* Corsair VS650 80+
* Samsung 860 EVO 250

NOT: Sadece kulaklığı değil, hoparlörü de görmüyor.

Son düzenleme:
Birinci ihtimal Anakarta elle müdahale etmiş isen ön panel pinlerine zarar vermiş olabilirsin.
İkinci İhtimal realtek audio driverini kur
Üçüncü İhtimal sağ alt hoparlör simgesi ses karıştırıcısı düzeyler ön panel bul ses ayarlarını düzenle

120
* Asus M5A97 EVO
EVO R2.0
* Cooler Master Hyper T4
* ASUS R7 360 O

Elle müdahele derken sadece ram takıp çıkardım. Driver kurmayı denedim, çözülmedi. Ön panel ses seçeneklerinde çıkmıyor. Sorun gider diyorum önpanelde jack takılı değil diyor.

Bir de ses düzey karıştırıcısında Digital Audio (S/PDIF) olarak görünüyor. Ses gitmeden önce böyle değildi.

Sanırım ses kartınızda fiziksel bir sorun var. Tabi kesin demiyorum. Eğer ses kartı yandıysa USB tipi kulaklık almak zorunda kalacaksınız gibi görünüyor. Her şeyi denediyseniz eğer son çare format gibi duruyor. Yada flash bellekten çalışan bir Linux sürümü ile deneyin donanımınızı.

Sanırım ses kartınızda fiziksel bir sorun var. Tabi kesin demiyorum. Eğer ses kartı yandıysa USB tipi kulaklık almak zorunda kalacaksınız gibi görünüyor. Her şeyi denediyseniz eğer son çare format gibi duruyor. Yada flash bellekten çalışan bir Linux sürümü ile deneyin donanımınızı.

Format attım bir değişiklik yok. Umarım ses kartı yanmamıştır. Eğer ses kartı yandıysa USB tipi kulaklık çözüm olur mu ki?
Ubuntu ile USB'ten boot ettim onda da ses yok.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı