Asus M5A97 r2.0 Evo Kuzey Köprüsü Sıcaklık Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

jinsystem

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
modelist
Arkadaslar kullanmış olduğum Asus anakartın kuzey köprüsü çok ısınıyor.
Buna çare olarak kuzey köprüsünün üzerine ızgara ve fan takmak istiyorum.
Lakin kendinde olan pasif sogutucunun pin girisleri yok. Üzerine yaptırılmış gibi görünüyor. Eğer ben bu pasif soğutucuyu sökersem ve pin girişleri gercekten yoksa yeni alacağım soğutucuyu nasıl anakarta takarım ? Hadi takamadım diyelim pasif soğutucuyu yerine nasıl ve neyle yapıştırırım tekrardan ?

Sen bence hiç kurcalama. Anakartın toptan çöpe gitmesine neden olucaksın. Direk garantiye gönder.

Sen bence hiç kurcalama. Anakartın toptan çöpe gitmesine neden olucaksın. Direk garantiye gönder.
Garantiyede göndersem Asusun bu modellerinde genel olarak varmış aslında bu ısınma sorunu. Hem bir süre bilgisayarsız kalacağım hemde olumlu bir sonuç alacağım belli değil. Kendimce bir çare bulmak istiyorum. Acaba pasif soğutucunun uzerine ufak bir fan mı yerleştirsem ?

Kasa kapağına ek 1-2 fan takarak bu soruna bir nebze çözüm bulabilirsiniz. Tecrübeniz yoksa sakın pasif soğutucu ile uğraşmayın, o tarz bileşenleri sökmek için sıcak hava tabancası, lehim makinesi gibi aletleriniz olması lazım. Anakart elinizde kalmasın. Fakat ben meraklıyım, gereken donanımı bulur zevk için olsa da yaparım derseniz, buyurun size Anakart üzerinden pasif soğutucu sökme rehberi.

Gayet açıklayıcı ve eğlenceli bir yazı olmuş:)
Lakin denemekten vazgectim kasa yan kapagina bir fan daha takmak daha mantıklı olucak

Bilgisayar masanız duvara bakıyor ve kasanız da duvara dayalı şekilde duruyorsa, kasa ile duvar arasında en az 15 cm boşluk bırakın ki fanların üflediği sıcak hava yine kasaya gelmesin. :) Havadar bir yerde olsun kasanız.

Bu modellerde genel bir sorun. Birçok kişi de kuzey köprüsünün aşırı sıcak olmasından dolayı ekran kartını da etkilediğini belirtiyor. Kuzey köprüsüne takılan fanlar ve pasif soğutmalar satılıyordu bir ara.
Bazı sitelerde araştırılıp tekrar bulunabilir. Fakat tavsiyem eğer el beceriniz de varsa üstüne 4 cm'lik fan takmanız. Özellikler bölümünde kuzey köprüsü soğutmaya da yaradığı belirtiliyor zaten.
TeknoBiyotik: Akasa Classic Black 4cm Fan - Kasa Fanları - Overclock

Örnek bir fotoğraf buldum.
pMNYg4e.jpg

Veya kasa kapağına iyi CFM değerine sahip 1-2 fan takarak bir nebze azaltabilirsiniz.

Sıcaklık hakkında bir bilgi göremedim ben şahsen :) Eğer 30-37 derece arasında ise sorun yok demektir.

Bu anakartı çoğu kişi sistem toplayacak arkadaşlara öneriyordu peki sizin her şeyi tam süper dediğiniz bir anakart var mı ? Merakımdan soruyorum. :)

Fiyatına göre çok iyi bir anakart olduğu için ve arkasında çizgi elektronik olduğu için öneriyoruz. Daha bugüne kadar hiç kimse anakartım yandı demedi. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı