ASUS Marka Laptopun İçini Açtıktan Sonra Açılmıyor

Deptech

Decapat
Merhaba arkadaşlar eski laptopumu satmak için tamir etmek istedim tek sorunu hoparlör patlaktı aldım. Değiştirmek için anakartı açtım değiştirdim. Geri topladım sabah canavar gibi çalışan bilgisayar şimdi açılmıyor. Güç tuşuna bastığımda harddisk ışığı hariç hepsi yanık kalıyor. Sebebi nedir nasıl çözebilirim? Herhangi bir fan sesi veya ekrana görüntü gelmemekte. Yardımcı olabilirseniz iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 6662F629-2637-480A-9ADC-018D87BC7C6E.jpeg
    6662F629-2637-480A-9ADC-018D87BC7C6E.jpeg
    157,8 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar eski laptopumu satmak için tamir etmek istedim tek sorunu hoparlör patlaktı aldım. Değiştirmek için anakartı açtım değiştirdim. Geri topladım sabah canavar gibi çalışan bilgisayar şimdi açılmıyor. Güç tuşuna bastığımda harddisk ışığı hariç hepsi yanık kalıyor. Sebebi nedir nasıl çözebilirim? Herhangi bir fan sesi veya ekrana görüntü gelmemekte. Yardımcı olabilirseniz iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

Harddisk veya SSD yerinden çıkmış olabilir, başıma gelmişti.

Bataryasını çıkarmadan veya bilgisayarı kapattığınızı zannedip aslında kapatmadan laptopu açtıysanız ve iletken bir yerine dokunduysanız insan vücudundaki elektrikten dolayı ekran paneline kısa devre yaptırmış olabilirsiniz. Eğer böyle olduysa yeni panel yani ekran almanız gerekmektedir. Tabi kurtarılabilen ekranlar var fakat bir bilgisayarcının görmesi iyi olacaktır. Dediğim gibi yaptıysanız muhtemelen ondandır fakat dediğim gibi olmadıysa nedenini bilmiyorum. İşin uzmanının görmesi her zaman daha iyidir.

Bataryasını çıkarmadan veya bilgisayarı kapattığınızı zannedip aslında kapatmadan laptopu açtıysanız ve iletken bir yerine dokunduysanız insan vücudundaki elektrikten dolayı ekran paneline kısa devre yaptırmış olabilirsiniz. Eğer böyle olduysa yeni panel yani ekran almanız gerekmektedir. Tabi kurtarılabilen ekranlar var fakat bir bilgisayarcının görmesi iyi olacaktır. Dediğim gibi yaptıysanız muhtemelen ondandır fakat dediğim gibi olmadıysa nedenini bilmiyorum. İşin uzmanının görmesi her zaman daha iyidir.
Bilgisayarın bataryası ölü prize takmadan istesemde açamam prize takıp çalıştırıyorum çalıştırmak içinde zaten tüm vidaları takıp kapaklarını falan kapatıp kullanıcakmışım gibi yapıyorum. Yinede teşekkürler.
Işıklar yanıyormuş.
Topladıktan sonra çalıştırmış, tekrar çalıştırmaya çalışınca açılmamış.
Topladıktan sonra çalıştıramadım ışıklar yanıyor sadece disk ışığı hariç hepsi yanık duruyor.
Harddisk veya SSD yerinden çıkmış olabilir, başıma gelmişti.
Evet bende en çok o sorunu yaşıyordum ama şimdi en az 10 kere kontrol ettim farklı hdd takıp yine denedim olmadı.
Batarya bağlantısını yapmayı unutmuş olabilirsiniz.
Batarya bağlantısı derken tam anlamadım belkide öyledir ama sanırım ışıklarda yanmaması gerekirdi o durumda.

Ufak bir araştırma yaptım bazı insanların yaptıklarını söylüyorum bir sürü farklı şekilde yazan olmuş ama;
Önce HDMI ile panel sağlam mı diye bakmışlar
Sonrasında birisinin RAM bozukmuş ondan dolayı açılmıyormuş
HDD bozuk olsaydı ekran gelir miş o nedenden dolayı HDD'den dolayı olmamış hiçbirinde
Anakarttan dolayı olan olmuş işlemci pinleri yamulduğundan dolayı yaşayan var
HDD'yi çıkartıp açmayı denemişler HDD arızalımı diye BIOS'a kadar açıyormuş normalde böyle HDD'yi de test edebilirsiniz
Ekran kartından dolayı da yaşayan var fakat durumun laptopta yaşanması işi zorlaştırıyor. Bu kadar araştırabildim belki işinize yarayan bir bilgi çıkar da tamir edersiniz.

Ufak bir araştırma yaptım bazı insanların yaptıklarını söylüyorum bir sürü farklı şekilde yazan olmuş ama;
Önce HDMI ile panel sağlam mı diye bakmışlar
Sonrasında birisinin RAM bozukmuş ondan dolayı açılmıyormuş
HDD bozuk olsaydı ekran gelir miş o nedenden dolayı HDD'den dolayı olmamış hiçbirinde
Anakarttan dolayı olan olmuş işlemci pinleri yamulduğundan dolayı yaşayan var
HDD'yi çıkartıp açmayı denemişler HDD arızalımı diye BIOS'a kadar açıyormuş normalde böyle HDD'yi de test edebilirsiniz
Ekran kartından dolayı da yaşayan var fakat durumun laptopta yaşanması işi zorlaştırıyor. Bu kadar araştırabildim belki işinize yarayan bir bilgi çıkar da tamir edersiniz.
Teşekkürler deneyeceğim
Dün gece en son denedim yine açılmadı sonra hiçbir şey yapmadım. Sabah kalkınca bilgisayarcıya götürdüm. Sorunu ne bide ben bakayım dedi. Çalıştırmayı denedi ve tek seferde çalıştı bilgisayar pil veya harddisk eskimesinden kaynaklandığını söyledi. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı