Dizüstü bilgisayarın içini açtıktan sonra çalışmıyor

F4tihh

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistemi zorlamasam bile birden "DIRRR" sesi geliyordu ve sistem kendini devre dışı bırakıyordu, yanlızca güç tuşu ile yeniden başlatabiliyordum.
Daha sonra içini açtım. Kabloları düzgün bir şekilde eskisi gibi yaptım, kapattım ve sistemin güç tuşuna bastığımda bilgisayar herhangi bir yanıt vermedi. Farklı prizle, arakablo ve batarya ile denedim işe yaramadı ama bataryayı takınca turuncu ışık yandı. Bir daha açtım içini kontrol ettim düzgünce yerleştirdim her şeyi. Yine aynı sonuç... Sisteme kablo takılı değilken içindeki akım boşalsın diye güç tuşuna basılı tuttum sonuç hala negatif. İçini açtım ama herhangi bir şeyi değiştirmedim.

Turuncu ışık: Şarj oluyor.

Bataryasız da denendi.
Çabucak halletmem gerek bu sorunu final sınavı için metin çevireceğim.
Abi 1 kişi de bilir şunun çözümünü zor bir şey değil ki istediğim cevap.

Son düzenleme:
Güç tuşuna giden kabloyu kurcalayın hafiften nereden geliyor nereye nasıl gidiyor gözünüz yemiuorsa hiç ellemeyin.
Güç kablosu ile uğraştım ama aklıma kısa devre yapmak gelmemişti, umarım işe yarar.
@Recep Baltaş rahatsız ettiysem kusura bakmayın ama finaller için ödev yetiştirmeliyim.

Bu konuyu anca siz anlarsınız. Arkadaşın dediği gibi kısa devre ile açmaya çalıştım ama işe yaramadı. Laptop elektrik alıyor almasa bataryayı taktığım zaman turuncu ışık yanmazdı.

Model : Asus X550VC

20200710_023646.jpg

Yukarıda ki güç tuşuna giden flex kablo.
20200710_023624.jpg

Bu anakartın flex kablo girişi
20200710_023601.jpg

Tam hali.
Sorunu hala çözemedim ama bir gün başınıza gelirse iki tane metal uçlu bir şey alın (ben tornavida kullandım.)

Dizüstü bilgisayarınızın içini açın. Güç tuşuna giden ve anakarta giden kabloyu bulun, ikisi bağlantılı zaten. Anakarta giden flex kabloyu çıkartın. Tornavidayı anakartta ki güç kısmının köşesine değdirin ve öyle tutun. Diğer tornavidayı altın görünümlü uçlara hafifçe değdirin, açılacaktır.

En azından böyle açabildim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı