Çözüldü Bilgisayar içini açtıktan sonra ekran gelmeme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mrcek98

Kilopat
Daha fazla  
Dün bilgisayarımı uzun zamandır temizlemediğim için kasayı açıp bir hava tutup tozunu almak istedim açtım tozunu aldım sonra işlemci fanıyla işlemci arasındaki soğutucuların toz tabakası altında kaldığını farkedip fanı ve soğutucuyu söküp arasını temizledim ardından geri taktım sonra bilgisayarı açtığımda normal performansının çok altına düştüğünü fark ettim bu farkı şöyle anladım. LoL isimli oyundu 70 FPS altına düşmeyen oyun 20 FPS'lere düşmeye başladı normal internet tarayıcısı kullanımında bile takılmalar kasmalar oldu bugün yanlış bir şey yaptığımı düşünüp tekrar açtım RAM'i çıkartıp taktım ekran kartını çıkartıp taktım derken bilgisayarı güç kablosuna bağladığımda monitöre görüntü gelmedi. Durum şu an böyle ekrana görüntü gelmiyor kasa çalışıyor fanlar dönüyor ama ne hata yaptığımı anlayamadım. Bir fikriniz varsa tam final haftasında bilgisayar bu durumda kalırsa mahvolurum. Bu arada bilgisayarım biraz eskiydi ama daha öncede içini açıp tozunu aldım defalarca hiç böyle bir sorun olmamıştı ilk kez yaşadım gerçekten yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran kartı pin kablosunu değiştirip, güç kaynağından gelen başka bir pin ile değiştirip deneyin bir de ekran kartının tam oturduğundan emin olun. FPS düşmesinin sebebi de işlemci soğutucu tam oturmadıysa işlemci ısınır ve sıcaklık arttığı için işlemci frekansını düşürür bu da bilgisayar da donmaya sebep olur.

Bilgisayarınız açıkken:

Tanımlanan RAM, doğru RAM'mi? Bilgisayar özelliklerinde görünen RAM ile sisteme taktığın belleklerin GB'tı aynı mı? Mesela 2 tane 4 GB RAM kullanıyorsun, ama sistem sadece 1 tanesini algılıyor. Diğerini tam takmadığın için görmüyor.

İşlemci sıcaklıkları normal mi? MSI Afterburner ile ölçün. Buraya oyun esnasında ekran görüntülerini paylaşın.

Aklıma başka sorun gelmiyor.

Ekran kartı pin kablosunu değiştirip, güç kaynağından gelen başka bir pin ile değiştirip deneyin bir de ekran kartının tam oturduğundan emin olun. FPS düşmesinin sebebi de işlemci soğutucu tam oturmadıysa işlemci ısınır ve sıcaklık arttığı için işlemci frekansını düşürür bu da bilgisayar da donmaya sebep olur.

Diğer tüm arkadaşlara teşekkür ederim ve özellikle size minnetlerimi sunarım dün cezalıydım yazamadım fakat dediklerinizi uygulayıp ekran kartını söküp tekrar takınca ekran geldi. Ben Anakarta zarar verdiğimi düşünüp çok korkmuştum ama sorun düzeldi konu kilitlenebilir. Herkese sonsuz teşekkürler:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı