Asus P5G41C-MLX anakarta SSD Önerisi

lisa

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma SSD takmak istiyorum ama anlam veremediğim derecede aşırı çeşitlilik olmuş SSD'lerde ve tabii sinir bozucu fiyatları.
Anakartım Asus P5G41C-MLX
Anakart - P5G41C-M LX

Bu karta takmak mantıklı ve verimli olur mu?
Aradığım SSD kaliteli olacak ve kolay kolay bozulmayacak en az normal bir HDD gibi kalitesi olsun, korkum elektrik gittiğinde mesela bozulmasın.
En fazla 250 liram var, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kapasite: 128 GB SSD

Anladığım kadarıyla anakartınızda sadece SATA 2 portu var ve bunun hız sınırlamasına takılacaksınız. Ama olsun yine de SSD terfisi yapmalısınız. Samsung Evo modeli bütçenize uyuyorsa alabilirsiniz.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar yorumlarınız için biraz daha araştıracağım.
En önemli benim içib bozulma felan olma endişesi bilmiyorum çok farklı yorumlar var bu konuda o yüzden kafam karışıyor, biraz daha okuyup araştıracağım.

Kaliteli bir şey arıyorsan bütçe 300 civarına çıkıyor 120 GB SSD'lerde.
%30 indirim ile aldığın taktirde 280 civarlarına geriliyor zaten.

Kingston HyperX 3K öneririm sana. Kalitesinin yanında performansı da gayet iyi. Bütçeyi az olsun arttırmayı düşünürsen bu SSD ile rahat edersin.
Ben de bundan alacaktım ancak vazgeçtim, güzel bir koltuk alacağım kendime. Yoksa kasamda bu alet takılı olacaktı şuan :)
VATAN COMPUTER - KINGSTON - 120GB HyperX 3K Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 555MB / Yazma 510MB) - Solid State Disk

Bütçeyi aşma imkanım yok dersen 250 TL'ye bu var yani :
VATAN COMPUTER - KINGSTON - 120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma H

Almayı düşündüğün SSD 550MB okuma/yazma hızına sahip ve 185 TL. Yani 185 TL'lik bir SSD'nin kaliteli olabileceğine pek ihtimal verememekteyim.
Ben size 285 TL'ye adam akıllı bir SSD almanı tavsiye ediyorum.

Arkadaşlar iki ürün arasında kaldım Transcend SSD'ye daha yakınım ama kafamı kurcalıyan bir şey var Kingston ile arasında çok büyük kalite farkı var mı?

VATAN COMPUTER - TRANSCEND - 128GB 320 Serisi Sata 3.0 SSD (560MB Okuma / 530MB Yazma) - Solid State Disk

VATAN COMPUTER - KINGSTON - 120GB HyperX 3K Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 555MB / Yazma 510MB) - Solid State Disk

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar bu üründe karar kıldım fakat yılbaşını bekliyeceğim fiyatta indirim olma ihtimaline karşın.Nedersiniz SSD lere vurur mu indirim :)
SSD nasıl yeni nesil mi, ne düşünüyorsunuz?

en ucuz Samsung 840 PRO Series 128GB MZ-7PD128BW SSD / Solid State Disk fiyat

Aradığım SSD kaliteli olacak ve kolay kolay bozulmayacak en az normal bir HDD gibi kalitesi olsun, korkum elektrik gittiğinde mesela bozulmasın.
En fazla 250 liram var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hocam, arzu ettiğiniz özelliklerde bir SSD pahalıdır.
Âni güç kesintilerine karşı verî emniyetini ancak kapasitör ihtivâ eden müessesevî SSD'ler sağlar. Tüketici katı hâl disklerinin hiçbirinde böyle bir özellik yoktur.
Bu demek değildir ki elektrik kesildiğinde SSD bozulacak ya da verîler kaybolacak, böyle bir durumla karşılaşan son kullanıcı sayısı umûmen %5'i geçmeyeceğini zan ediyorum. Fakat verîleri mühim olan müessseler bu ihtimâli dâhi göz önünde bulundurduklarından SSD firmaları da bu cihetde kaliteli katı hâl diskleri hazırlamakta.

Daha detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz:

#3.0 – SSD Donanımlarına Giriş | SSD Labs

Bu açtığım konuda şunu anladım bir SSD almak arzusu bile zekayı zorlayarak ya geliştiriyor ya geriletiyor! Çünkü paranız yoksa ve almak istiyorsanız engelleri aşmak zorundasınız bununla da kalmıyor ilk engeli aşıyorsunuz başka bir engel daha çıkıyor.
Bir bilgisayar gerçek anlamda Apple'nin yaptığı o kasalar var ya ha işte odur!
Son olarak arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim katkılarınızdan ötürü, ne yapalım artık doların düşmesini bekleyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı