Asus P5KPL-AM-SE Sisteme Ekran Kartı, HDD, İşlemci Fanı Önerisi

Subizaretta

Hectopat
Daha fazla  
Benim eski bir kasam var şu an onu kullanmıyorum. Asıl bilgisayarım farklı, eski kasamın özellikleri;
- Anakart : ASUS P5KPL-AM SE
- İşlemci : INTEL PENTIUM 3.00 GHZ
- Güç K. : 350W AIDATA
Bu bilgisayarımın özellikleri, kasası da 50-60 TL'lik bir kasa sanırım neyse asıl bilgisayarımdan oyun oynuyorum, bu bilgisayarı sadece internette gezinmek için kullanacağım. Bilgisayarımda ekran kartı, hard disk ve işlemci soğutucusu eksik, hard disk 160GB alacağım veya 320 GB alacağım. Soğutucu ise ''Akasa Venom Atto'' bu olacak. Ekran kartı 100-150 TL'lik (200'e sarkabilir) bir ekran kartı olacak, bu 3 bilgisayar parçasını nereden, hangi marka ve hangisini alayım önerilerinizi bekliyorum, en iyisi şunlar olur derseniz ve aklımada yatarsa alırım şimdiden teşekkürler.

Yada 500 TL bütçe yapıp anakart da ekleyebilirim fikirlerinizi bekliyorum.

Öncelikle Ekran kartı, HDD, fan için toplam bütçe mi 500 lira orasını tam anlamadım. Öyle farzediyorum, önerilerim şunlar;
Mademki 160-320 arası HDD yetiyor, o halde SSD alın. Hem ilerde yeni sistem kuracak olursanız işinize yarar.
Soğutucuyu zaten seçmişsiniz.
200 liraya ise alınabilecek en iyi kart r7 240'tır. Ama Pentium işlemci ile darboğaz olacağını düşünüyorum

Akasa Venom Atto 775/1155/1156/1150/1151 AM2/AM2+/AM3/AM3+ Fiyatı
MSI 912-V809-1298 ATI
Sandisk 240 GB Ultra II SSD SDSSDHII-240G-G25
510 TL yapıyor.

2. anladığım olay ise bu 3lü hariç anakart için 500 TL ayırabileceğiniz. İşte o zaman o 1000 lira ile daha güncel pc toplanabilir.

Asıl bilgisayarım farklı olduğu için bununla belirttiğim gibi sadece internette gezinmek video izlemek için kullanacağım toplam bütçe en fazla 500. 500 den dusuk olursa da daha iyi olur aslında.

Aslında SSD kafama şimdi yattı gibi, ilerde lazım olabilir.

O zaman ekran kartını sadece görüntü almak için kullanacaksınız. Yani çok yüksek bir şey almaya gerek yok. O zaman HD 5450 işinizi görecektir.
MSI R5450-MD1GD3H/LP 1 GB 64Bit DDR3 16X
Bu arada ben bütçeye göre düşük performanslı bir SSD önermiştim. Bütçeyi burdan arttırıp daha performanslı bir SSD seçmek isterseniz Kingston Fury, Samsung 850 EVO veya Kingston Savage, Samsung 850 PRO (Son 2'lisi oldukça pahalıdır.) önerilerim arasındadır.

SSD 120 GB , son onerdiginiz ekran kartı, ve benim seçtiğim sogutucu, bu uclu ile neler yapabilirim ek olarak 2 tane küçük fan daha ekleyebilirim kasaya. Çok uzun sure açık kalabilir mi ? Ne kadar ömrü olur ?

Pentium zaten ömrünü bitirmiş bir işlemci. Ama sadece internette gezinip film izleyeceğinizi söylüyorsunuz. Kasayı patlayıp alev alana kadar kullanabilirsiniz. :)

Eğer hemen değilde bir sure sonra almayı düşünüp işlemci mi yoksa anakarti mi degistireyim ? Beni 4-5 yıl idare etsin yeter.

Oyun oynamayıp render almadığınız sürece o işlemci internette dolaşıp film izlemenize yetecektir. Ama illa değiştirecem derseniz o anakartlar ve desteklediği işlemciler piyasadan kalktılar. 2. el almak zorundasınız. Onun yerine sıfır bileşenler almak daha mantıklı. Ama durum böyle olunca RAM masrafıda kaçınılmaz oluyor.

O zaman akkasa soğutucu , sizin önerdiğini ekran kartı ve SSD alacagim. Tessekurler.

Bir şey eklemek istiyorum. Bilgisayar her gün açık kalacağı için 80+ güç kaynağı alsam elektrik faturasinda ne kadar değişiklik olur ? Kaç watt alsam yeterli olur ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı