ASUS PG259QNR 360Hz Modellerinde Ölü Piksel Kronik mi?

ParkPera

Kilopat
Daha fazla  
17 Aralık 2022 tarihinde ASUS PG259QNR 360Hz monitörü Vatan Bilgisayar'dan satın aldım. Mağazada ölü piksel testi yaptık. Bir tane ölü piksel çıktı. Sonra oradaki arkadaşlar hemen başka sıfır bir kutuyu açtılar. O kutudan çıkan monitörü de test ettiğimizde yine üst yakın bir yerde ölü piksel çıktı. Sonra para iadesi alıp başka bir Vatan Bilgisayar'a gidip aynı modeli satın aldım. Yine test ettik. Yine benzer bir yerde ölü piksel çıktı. Sonra bir tane daha getirdiler, onu da test ettik, onda bir sorun çıkmadı. Kutuyu topladım eve geldim bilgisayara bağladım. Kocaman bir ölü piksek çıktı. Yarım saat geçmeden götürdüm mağazaya iade ettim. Şimdi benim merak ettiğim mağazada toplam 6 tane aynı model monitörü test ettik ve hepsinde ölü piksel çıktı. Bu monitör ASUS'un 360Hz amiral gemisi oyuncu monitörü. Bunlar bu monitörleri ürettikten sonra hiç test etmiyorlar mı? Ve Türkiye'ye gelen bütün ürünler sorunlu mu anlam veremedim. Çünkü internette araştırdığımda eski tarihler de alıp aynı ölü piksel sorununu yaşamış insanları gördüm. Şimdi aklımda sırf bu yüzden Alienware 24.5 AW2521h 360Hz almak var ama korkum onda da ölü piksel çıkar mı çekincesi.

17 Aralık 2022 tarihinde ASUS PG259QNR 360Hz monitörü Vatan Bilgisayar'dan satın aldım. Mağazada ölü piksel testi yaptık. Bir tane ölü piksel çıktı. Sonra oradaki arkadaşlar hemen başka sıfır bir kutuyu açtılar. O kutudan çıkan monitörü de test ettiğimizde yine üst yakın bir yerde ölü piksel çıktı. Sonra para iadesi alıp başka bir Vatan Bilgisayar'a gidip aynı modeli satın aldım. Yine test ettik. Yine benzer bir yerde ölü piksel çıktı. Sonra bir tane daha getirdiler, onu da test ettik, onda bir sorun çıkmadı. Kutuyu topladım eve geldim bilgisayara bağladım. Kocaman bir ölü piksek çıktı. Yarım saat geçmeden götürdüm mağazaya iade ettim. Şimdi benim merak ettiğim mağazada toplam 6 tane aynı model monitörü test ettik ve hepsinde ölü piksel çıktı. Bu monitör ASUS'un 360Hz amiral gemisi oyuncu monitörü. Bunlar bu monitörleri ürettikten sonra hiç test etmiyorlar mı? Ve Türkiye'ye gelen bütün ürünler sorunlu mu anlam veremedim. Çünkü internette araştırdığımda eski tarihler de alıp aynı ölü piksel sorununu yaşamış insanları gördüm. Şimdi aklımda sırf bu yüzden Alienware 24.5 AW2521h 360Hz almak var ama korkum onda da ölü piksel çıkar mı çekincesi.
Alienware çok kaliteli ve pahalı bir markadır. Sorun çıkacağını zannetmem.

ASUS'un kronik sorununu falan bilmem ama.1.5 senedir AW2521h kullanıyorum monitörün paneli sıkıntılı kronik olarak. Reddit'te falan araştırdım monitörün paneli bozuluyor aynı bende olduğu gibi. Monitörü yaz aylarında çok sıcak havada uzun süre çalışınca panel yanıyor falan yazıyordu tam bilmiyorum siz detaylıca bir araştırın. Reddit'e AW2521h yazınca çıkıyor zaten.

360Hz alabilen bütçeye çıkanlar genelde aşırı profesyonel nedenlerden dolayı alıyorlar.
Eğer bu sebebten alıyorsanız Zowie tercih edin. Yanılmıyorsam birkaç üretici IPS panellerde kronik olarak tembel piksel olabileceğini ve bunun normal olduğunu söylüyordu.
TN panellerdede ölü piksel olsa da Zowie bu konuda oldukça hassas ve dünyanın en hızlı 360Hz paneline sahip. Yukarıda paylaşılan modellerden çok daha hızlı değerlere sahip bir panel sunuyor ve şu an üretilmiş tek TN 360Hz paneldir.
sırf sponsurlar yüzünden ASUS, Dell alienware ve MSI kullananlar var. Bu sporcular eninde sonunda main monitörleri Zowie'ye dönüyorlar. TN paneller OLED'ler yaygınlaşasıya kadar spor arenasında her zaman en iyisidir, bu tartışılmıyor zaten. 360Hz'de IPS almak ucuz olmadığı sürece mantıksız. O bütçelere çıkanlar nasıl 14-15K'ya 360Hz alıyorlar inanamıyorum. (sözde çoğu rekabette önde olmak için alıyor ama TN 240'lara karşı rağbetleri yok).

Ölü piksel ASUS'ta çıktı Alienware'de çıkmayacak diye bir kavram yok. Bu şans işi olsa bile aynı mağazada denenmiş üründe aynı sorunun çıkması normal bir durum değil.
Kendimde beğendiğim monitörler arasındadır.
Bu Hz'lerde kusursuz bir monitör arıyorsan BenQ 360 HZ bu monitör var. Fakat fiyatı sıkıntı.

ASUS'un kronik sorununu falan bilmem ama.1.5 senedir AW2521h kullanıyorum monitörün paneli sıkıntılı kronik olarak. Reddit'te falan araştırdım monitörün paneli bozuluyor aynı bende olduğu gibi. Monitörü yaz aylarında çok sıcak havada uzun süre çalışınca panel yanıyor falan yazıyordu tam bilmiyorum siz detaylıca bir araştırın. Reddit'e AW2521h yazınca çıkıyor zaten.

Bunu söylemeniz çok iyi oldu, bugün sipariş geçecektim artık BenQ bakacağız gibi.

Ölü piksel ASUS'ta çıktı Alienware'de çıkmayacak diye bir kavram yok. Bu şans işi olsa bile aynı mağazada denenmiş üründe aynı sorunun çıkması normal bir durum değil.
Kendimde beğendiğim monitörler arasındadır.
Bu Hz'lerde kusursuz bir monitör arıyorsan BenQ 360 HZ bu monitör var. Fakat fiyatı sıkıntı.
Evet sıkıntı orada, aynı mağaza da 3 farklı kutu açıldı hepsin'de ölü piksel çıktı farklı bir avm'deki vatan bilgisayara gittim orda da 2 ayrı kutu açıldı onlarda da ölü piksel çıktı 3.mağazaya gidip 1 tane denedik onda da ölü piksel çıkınca mağaza yerine amazondan satın almaya karar verdim. Amazondan satın aldığım asus monitörde de ölü piksel çıktı toplam 6 ürünün hepsinde ölü piksel çıkmış oldu 6 taneden 1 tane sağlam çıkmadı.

Ölü piksel her monitörde çıkabilir. Sıfır ölü piksel garantisi veren marka yok zaten.
Dell'in sitesinde aynen şöyle yazıyor :

Premium Panel Garantisi Nedir?​

Dell; Dell UltraSharp, Professional ve Alienware monitörlerinde sıfır "parlak piksel" kusuru garanti eden bir Premium Panel Garantisi sunar.

Arızalı pikseller monitörün performansını olumsuz etkileyebilir. Ancak, özellikle pikseller görüntüleme kalitesinin azaldı olduğu konumlardaysa dikkat dağıtıcı olabilir.

Kalite ve müşteri memnuniyetine olan sarsılmaz bağlılığı Dell'i, standart sınırlı donanım garantisinin bir parçası olarak Premium Panel Garantisi de sunmaya itmiştir. Sınırlı donanım garanti süresi boyunca tek bir parlak piksel tespit edilse dahi ücretsiz monitör değişimi garanti edilir.

Premium Panel Garantisi, bilgisayarlarla veya bağımsız birimler olarak satılan Dell UltraSharp, Professional ve Alienware monitörler için standart 1 yıllık veya 3 yıllık sınırlı donanım garantisiyle mevcuttur. Uzatılmış garanti satın alan müşteriler, sınırlı donanım garanti süresi boyunca bu garanti kapsamından da faydalanabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı