Çözüldü Asus Prime B450M-A sistem BIOS'a girmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alperen Aydın

Kilopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Kingston Fury Beast RGB 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 2x8 16gb
SSD veya HDD modeli
1TB XPG Spectrix S40G AS40G-1TT-C PCI-Express 3.0
Ekran kartı
Asus RTX 3060 DUAL RTX3060 192 Bit GDDR6 12 GB Ekr
Anakart
Asus Prime B450M-A II AMD AM4 DDR4 Micro ATX Anaka
İşlemci
Ryzen 7 5700x
Merhaba. İşten geldikten sonra bilgisayarı açtım. Bilgisayar çalışıyor her şey normal iken ekranda sinyal yok hatası aldım ve görüntü ekrana vermedi, anlayacağınız siyah ekranda kaldı fakat monitörün ışığı turuncu şekilde yanıyordu. Daha sonra araştırdığımda sorunun RAM'lar ile alakalı olabileceğini öğrendim. RAM'lerin ikisini de çıkardım ve sadece birini tüm yuvalara sıra sıra takarak başlattım. 4. slotta tek RAM takılı iken ekrana görüntü getirmeyi başardım. Sonra iki RAM'i de taktım fakat bilgisayarın ekranı Windows açıldığında geliyor, o zamana kadar bilgisayara görüntü hiç gelmiyor. Bekle ki Windows açılsın. Anakart açılış ekranı vs hiçbir şey göremiyorum bu süreçte siyah ekranı izliyorum sadece. BIOS'a girmeyi deniyorum fakat F2 basıp BIOS'a girdiğimde tahmin ettiğiniz gibi ekran gelmiyor. Şimdi bu bilgisayar yeni daha 4 aylık. Nasıl olurda daha yeni olan bu sistem böyle saçma sorunlarla beni uğraştırır anlamış değilim.

Denen çözümler:

BIOS pilini çıkardım taktım.
Tüm kablo askamını çıkartıp taktım.
Tek ve farklı farklı RAM'lar ile çalıştırdım.
Görüntüyü farklı kablo ile verdim.
Bilgisayarı shift ile yeniden başlatıp biosa girdim.
Ekran Kartını çıkartıp elektrik aksamını kasadan kesip tekrar taktım çalıştırdım.

Son düzenleme:
Çözüm
Her şeyden kaynaklanıyor olabilir çözüm bulmak zor. Ekran kartındaki taktığınız yuvayı değiştirmeyi deneyin. Ekran kartını da bir çıkartıp takın yapmadıysanız.

Yapmadığım hiçbir şey kalmadı sorun RAM'da olduğu çok bariz. Ama bozuk mu ya da yazılımsal bir hata mı onu çözemedim :(

Sorun çözüldü. İkinci ekran ve ana ekran Display ile bağlı idi. İkinci ekranı HDMI aldım ana ekran yine Display'de kaldı. Ne hikmetse değiştirince tüm ekranlar geldi. Açılış ekranı BIOS dahil olmak üzere. :)
Shift tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlatın, WinRE ekranından > Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > UEFI Donanım Yazılımı Ayarları > Yeniden Başlata tıklayın.

Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatın, winre ekranından > sorun gider > gelişmiş seçenekler > UEFI donanım yazılımı ayarları > yeniden başlata tıklayın.

Cevap için teşekkürler onu da denedim. BIOS'a giriyor galiba göremiyorum siyah ekranda kalıyor o yüzden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şeyden kaynaklanıyor olabilir çözüm bulmak zor. Ekran kartındaki taktığınız yuvayı değiştirmeyi deneyin. Ekran kartını da bir çıkartıp takın yapmadıysanız.

Yapmadığım hiçbir şey kalmadı sorun RAM'da olduğu çok bariz. Ama bozuk mu ya da yazılımsal bir hata mı onu çözemedim :(

Sorun çözüldü. İkinci ekran ve ana ekran Display ile bağlı idi. İkinci ekranı HDMI aldım ana ekran yine Display'de kaldı. Ne hikmetse değiştirince tüm ekranlar geldi. Açılış ekranı BIOS dahil olmak üzere. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı