Çözüldü ASUS Prime B450M-A BIOS'a girilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fantasturk

Centipat
Anakart
Asus Prime B450M-A
İşlemci
Ryzen 1600
Anakart: ASUS Prime B450M-A
BIOS sürümü: 2409.

BIOS menüsüne girebilmek için bilgisayar açılırken del tuşuna hızlıca basıyorum ama tuş basmamız gereken ekranı görmüyorum çok hızlı açılıyor. Farklı tuş kombinasyonları ile denemeler yaptım sonuç yine aynı. Shift tuşuna basılı tutup bilgisayarı yeniden başlat tuşuna bastım UEFI donanım yazılım ayarları menüsü ile bilgisayarı yeniden başlattım buna rağmen bilgisayar BIOS menüsüne girmek yerine tekrar boot olup Windows'u açıyor. Güç seçeneklerinden Fast startup özelliğinin işaretini kaldırdım. SSD ve HDD'nin ikisini birden söktüm ve bilgisayarı çalıstırdım siyah ekranda kaldı görüntü gelmedi BIOS'a geçebilmek için herhangi bir yönerge göstermedi. BIOS pilini çıkardım 2 dakika sonra tekrar takıp çalıştırdım yine Windows boot oldu. ASUS AI Suite 3 EZ Update ile BIOS güncellemeye çalıştım program bilgisayarı kapatıp açıyor ama güncelleme yapılamıyor bir hata mesajı vermiyor. Format atmak için BIOS ayarlarına girmem gerek ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hard diskte sorun olabilir. Ben de böyle bir sorun yaşamıştım düzelmedi. Bir süre sonra hard disk sürekli %100 kullanımda kaldı HDD'yi değiştirince düzeldi. Başka bir HDD veya SSD'de deneyin belki sorun ondandır.

Şu an kasanın güç bağlantısını kesip BIOS pilini çıkardım ve daha önce denediğimden biraz daha uzun süre beklemeye karar verdim. Donanım değiştirmek şu an için son çarem umarım buna gerek kalmadan sorunu çözerim. Desteğin için teşekkür ederim.

Çözüldü. Kasanın güç bağlantısını kestim BIOS pilini çıkarıp daha uzun bir süre bekleyerek sorunu çözdüm. İlk denememde ya kasanın güç bağlantısını kesmeyi unuttum ya da pili olması gerekenden daha kısa süre dışarıda tuttum.
Hard diskte sorun olabilir. Ben de böyle bir sorun yaşamıştım düzelmedi. Bir süre sonra hard disk sürekli %100 kullanımda kaldı HDD'yi değiştirince düzeldi. Başka bir HDD veya SSD'de deneyin belki sorun ondandır.

Şu an kasanın güç bağlantısını kesip BIOS pilini çıkardım ve daha önce denediğimden biraz daha uzun süre beklemeye karar verdim. Donanım değiştirmek şu an için son çarem umarım buna gerek kalmadan sorunu çözerim. Desteğin için teşekkür ederim.

Çözüldü. Kasanın güç bağlantısını kestim BIOS pilini çıkarıp daha uzun bir süre bekleyerek sorunu çözdüm. İlk denememde ya kasanın güç bağlantısını kesmeyi unuttum ya da pili olması gerekenden daha kısa süre dışarıda tuttum.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı