Rehber ASUS Prime X570-P vs MSI B550 A-PRO

ASUS Prime X570-P
MSI B550 A-PRO
1640513114263.png
1640513132123.png
Boyut
ATX​
ATX​
CPU Güç Beslemesi
1 adet 8 pin 1 adet 4 pin​
1 adet 8 pin​
BIOS Flashback Tuşu
Yok​
Var​
CMOS Tuşu
Yok​
Yok​
DEBUG Hata Kodu
Yok​
Sayı yazan dijital ekran yok, LED ışık yanıyor.​
Anakart Aydınlatması
Var​
Yok​
Backplate
Yok​
Yok​
PCI-E X16 Slotu
2 tane var, 1 tanesi güçlendirilmiş, ikisi de PCI-E 4.0​
2 tane var, 1 tanesi güçlendirilmiş ve PCI-E 4.0​
M.2 Slotu
2 tane var, PCI-E 4.0​
2 tane var, 1 tanesi PCI-E 4.0​
M.2 Soğutma
Yok​
Sadece 1. slotta var​
SATA Portu
6 adet​
6 adet​
Ses Yongası
S1200A (Modlanmış ALC1200)​
ALC 892​
Fan Port Sayısı
3 SYS_FAN, 1 PUMP_FAN, 1 CPU_FAN, 1 PCH_FAN​
6 SYS_FAN, 1 PUMP_FAN, 1 CPU_FAN​
Görüntü Çıkışları
HDMI​
HDMI ve Display Port​
USB Port Sayısı
8 adet USB, Type-C bulunmuyor​
7 adet USB, 1 adet Type-C​
Wi-Fi
Yok​
Yok​
Ethernet Girişi
RTL 8111H (1 GbE)​
RTL 8111H (1 GbE)​
Type-C Header
Yok​
Var (USB 3.2 Gen1 5 Gbps hızında çalışıyor.)​
ARGB Portu
1 adet​
2 adet​
RGB Portu
2 adet​
1 adet​
Arka Aynalık
Ayrı parça şeklinde.​
Ayrı parça şeklinde.​
Yazılım
Armoury Crate​
MSI Dragon Center, MSI Center, Mystic Light​
Güç Beslemesi
(4x2)+(2x2) (Dual Output)​
(5+5)+2 Faz (Doubler)​
Fiyat
1500 TL​
1500 TL​

PWM Kontrolcü ve Faz Yapısı Şeması

1640512663211.png

1640512622946.png

Sıcaklık Karşılaştırması

1640512588848.png

1640512607199.png

Yazılım
MSI Center da güzel, Armoury Crate de. Ama Armoury Crate daha stabil bir yazılım. MSI Center'da çok fazla bug oluyor. Dragon Center ve Mystic Light önermem. Mystic Light sadece LED aydınlatma içeriyor basit bir program. MSI Center daha detaylı.

Değerlendirme
  • İki anakart da VRM soğutma olarak başarılı. Ryzen 9 5950X'i rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ek olarak belirtmek isterim ki X570-P testinde uzay montaj test ediliyor. Standart bir kasa içerisinde 10 derece kadar daha serin çalışacaktır.​
  • X570-P'de 1 adet ARGB olma sebebi 2019 yılında ARGB henüz yaygın bir port değildi. Bu sebeple 1 tane. B550-A PRO ise daha güncel bir anakart olduğu için ve ARGB döneminde çıktığı için 2 adet koymuşlar.​
  • B550 A PRO'da BIOS Flashback tuşu bulunuyor, X570-P'de bulunmuyor. Bu biraz garip açıkçası. 1500 TL veriyorsun ve Flashback yok. Ben bu özelliğe önem veriyorum şahsi fikrimi belirtmem gerekirse.​
  • X570-P'de belki de en çok şaşırdığım şey DEBUG LED olmaması. Evet, bunu görünce şok oldum.​
  • X570-P'nin bütün slotlarının PCI-E 4.0 desteği olması güzel bir avantaj. Elinizde PCI-E 4.0 NVMe SSD'ler varsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. B550 A PRO'da sadece ilk slot PCI-E 4.0.​
  • X570-P genel olarak çok çıplak bir anakart. Tasarım konusunda sınıfta kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. M.2 Shield yok, I/O shield minnacık. B550 A PRO gayet kaslı gözüküyor.​
  • X570-P'de 3 adet SYS FAN bulunması da sınırlı. B550 A PRO'da 6 adet SYS FAN bayağı iyi. Harici çoklayıcılar vs. gerekmeden kullanabiliyorsunuz rahatlıkla.​
  • Ses kodeği olarak X570-P önde. ASUS çoğu anakartında stok Realtek ses kodeği kullanmak yerine modlanmış kullanıyor. Burada da S1200A kullanmış, modlanmış ALC1200. B550 A PRO ise ALC892 kullanmış.​
  • X570-P'de Type-C portu ve Type-C header bulunmaması yine eksi sayabileceğim özelliklerden. B550 A PRO'da hem 1 adet Type-C portu var hem de 1 adet Type-C header. Tabii dip not bırakmak isterim, Type-C header USB 3.2 gen1 (5Gbps) hızında çalışıyor.​

B550 A PRO Artıları
Şık tasarım.
Güçlü VRM soğutma ve VRM yapısı.
2 adet ARGB portu.
6 adet SYS FAN portu.
Type-C header.
BIOS Flashback tuşu.
Type-C portu var.
B550 A PRO Eksileri
ALC 892 düşük kalmış.
X570-P'ye göre eksi olarak değerlendirecek olursak her slotun PCI-E 4.0 olmaması.
X570-P Artıları
Her slotun PCI-E 4.0 desteği olması.
Güçlü VRM soğutma ve VRM yapısı.
Modlanmış ALC 1200 ses kodeği.
X570-P Eksileri
3 adet SYS_FAN portu az.
BIOS Flashback tuşu yok.
Debug LED yok.
Type-C header yok.
Type-C portu yok.
1 adet ARGB portu var.

Sonuç
Çoklu PCI-E 4.0 desteğine ve iyi bir ses kodeğine ihtiyacınız yoksa MSI B550 A PRO overall bakacak olursak daha iyi.

Kaynaklar
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İlerideki konular için aklınızda ne var hocam? OC anakartları karşılaştırabilirsiniz belki fikir vereyim, Unify ve Maximus veya Zenit Alpha gibi anakartları kıyaslayabilirsiniz bence. Olmaz mı? :D

İlerideki konular için aklınızda ne var hocam? OC anakartları karşılaştırabilirsiniz belki fikir vereyim, Unify ve Maximus veya Zenith Alpha gibi anakartları kıyaslayabilirsiniz bence. Olma' mı? :D
O tür çok üst düzey anakartları incelemeyi sevmiyorum. Herkesin alabileceği anakartları kıyaslamak daha mantıklı geliyor. Şimdi 10.000 TL'lik anakartı burada kıyaslasam kimseye faydası olmaz, epi topu 2-3 kişinin işini görür. Ama bunun gibi alınabilir fiyat aralığındaki anakartları kıyaslamak insanlar için daha faydalı oluyor.

Asus, son zamanlarda Prime serilerine fazla özenmiyor gibi. ASUS Z97A almıştım. O zaman pek çok özelliği vardı. Üzerinde uzay montaj için açma tuşu bile vardı. Rehber ise yine güzel olmuş. Emeğinize sağlık.

O tür çok üst düzey anakartları incelemeyi sevmiyorum. Herkesin alabileceği anakartları kıyaslamak daha mantıklı geliyor. Şimdi 10.000 TL'lik anakartı burada kıyaslasam kimseye faydası olmaz, epi topu 2-3 kişinin işini görür. Ama bunun gibi alınabilir fiyat aralığındaki anakartları kıyaslamak insanlar için daha faydalı oluyor.

Siz de haklısınız tabii orası da doğru.

Şeyi isterdim açıkçası sizden:

TUF Gaming B450M Pro S veya TUF Gaming B450 Plus II vs B550 A Pro veya Gaming Plus.

Bence fena olmaz, buna ne dersiniz?

Şeyi isterdim açıkçası sizden:
TUF Gaming B450M Pro S veya TUF Gaming B450 Plus II vs B550 A Pro veya Gaming Plus.
Bence fena olmaz, buna ne dersiniz?
TUF B450 Plus II hakkında bilgiler oldukça kısıtlı ancak TUF B450M PRO S'nin ATX versiyonu gibisinden yorumlar gördüm. TUF B450M PRO S vs. B550 A PRO da mantıksız olur çünkü rakip değiller. B550 A PRO ses kodeği hariç tamamen daha iyi.

ASUS, son zamanlarda Prime serilerine fazla özenmiyor gibi. ASUS Z97a almıştım. O zaman pek çok özelliği vardı. Üzerinde uzay montaj için açma tuşu bile vardı. Rehber ise yine güzel olmuş. Emeğinize sağlık.

Son zamanlarda zaten bana "giriş seviyesi" lafını biraz hissettiriyor hocam. TUF serisi biraz daha açılmaya başladı ama, B450 anakartlarının VRM'leri bile artık bazı X570'lerden iyi. Orta segment bir bütçede ASUS kanadında hep TUF öneririm ben o yüzden genelde.

TUF B450 Plus II hakkında bilgiler oldukça kısıtlı ancak TUF B450M PRO S'nin ATX versiyonu gibisinden yorumlar gördüm. TUF B450M PRO S vs. B550 A PRO da mantıksız olur çünkü rakip değiller. B550 A PRO ses kodeği hariç tamamen daha iyi.

B550-A Pro örnek olsun da, siz bulursunuz ona bir rakip. Ama isterim yani şöyle güzel bir kapışma, bildirimlerim açık zaten; bekliyorum. :D

LGA 1700 soketli sanırım. Fiyatı TUF'larla yarışacak gibi duruyor. 🥶

Yeni konular

Geri
Yukarı