Çözüldü ASUS R9 280X görüntü bozulması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaan_T

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bu sabah elime 2. elden aldığım ASUS R9 280X 3GB modeli ulaştı kargo ilekran kartı almadan önce satıcıdan 5 10 dakikalık falan FurMark testi rica ettim, hiçbir sorun çıkmadı testte. Ben de kendi blgisayarımda hala daha takılı olan Ryzen 5 2400G isimli APU işlemciyi kullanıyordum. Ziyadesi ile bilgisayardaki sürücü de 2400G için idi. Ben bilgisayarı güçten çekip direkt bilgisayara taktım ekran kartını. Görüntüyü HDMI'dan aldım, oyun testi yapayım dedim. Minecraft'a girdim. Shader ile test edecektim. 20 dakika bile olmadan ekran bozuldu, dondu ve kahverengi oldu. Başlat tuşundan bilgisayarı kapattım ve yeniden açtım ve görüntü sorunsuz geldi. Bu sefer belki de sorun oyundadır diyerek FurMark testi yapmak istedim. 0X FXAA ve 1080p ful ekranda testi başlattım. Daha bir dakika bile olmadan ekran yine aynı şekilde gitti. Ayrıca belirteyim, kartı aldığımdan beri hiç ısınmadı bile. Satıcıdaki test videosunda ise kart 80 derece ye kadar ulaşmasına rağmen sorunsuz çalışıyordu. Bu sefer yeniden başlattığımda görüntü bozuk bir şekilde gelmeye başladı. Görsel de bunu belirteyim hatta.

Bundan sonra bilgisayarı kapatıp birkaç saat dışarı çıktım. Geldiğimde hem monitörün hem de ekran kartının HDMI kablosunu iyice yuvalarına bastırdım ve kablo ile oynadım. Bu sefer görüntü sorunsuz bir şekilde geldi. Bu sefer yine Minecraft'a girip shader deneyeyim dedim. Yine aynı hatayı alıyorum. Bunun çözümü ne olabilir? Kablolarla oynadıktan sonra görüntünün düzeldiğini göze alırsak sorun GPU da olamaz herhalde, değil mi?

Dosya Ekleri

• IMG20210914135155.jpg
    IMG20210914135155.jpg
    169,8 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok teşekkürler hocam. Dediğiniz gibi gelişti olaylar da.

Ben de param olmadığından dolayı 2. El piyasasından almak gibi bir hata yaptım.

Ayıplı ürünü iade etme konusunda ise satıcı zorluk çıkarıyor. Bana başka birisinin numarasını atıyor. Ekran kartının asıl sahibiymiş bu kişi. Bana kartı gönderen kişi ise 2 yıldır kartı kullanıyormuş. Satıcı kişi ile iade konusunda uzlaşamayınca bana kartın asıl sahibi dediği kişinin numarasını gönderdi. Saat 16:41'de WhatsApp üzerinden kartı iade etmek istediğimi söyledim. Ama hala daha bana bir geri dönüş yapmadı. Ben bu kişiyi/kişileri nasıl, nereye ve hangi yöntemle şikayet edebilirim acaba? Görünüşe bakılırsa bilgini var gibi görünüyor hukuki işlemlere karşı.
Muhtemelen satın aldığınız ekran kartı çok pahalı değil ikinci el olduğu için, o yüzden ikamet ettiğiniz bölgedeki en yakın Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerek diye biliyorum.(Çok emin değilim.) Tabii ki sizin haklı olduğunuzu ve size satılan ekran kartının sözleşmenin gereğine aykırı bir ayıbı olduğunu ispatlamak size kalıyor.

Dediğinizden şunu anlıyorum, malın mülkiyeti satın aldığınız kişiye ait olmayabilir. Ya da aldığı temsil yetkisiyle ekran kartını size satmış olabilir. Ama sanmıyorum, sizi oyalamak ya da başından savmak için bu yola gitmiş olabilir. Büyük ihtimalle malın mülkiyetinin esas sahibi satın aldığınız kişidir. Mülkiyeti kimin olursa olsun anladığıma göre ekran kartını size satan kişi yükümlüdür.
Hepinize teşekkürler tekrardan cevapladığınız için. Bilgisayarcıya götürdüğümde o da bana fırınlanıp sana verilmiş dedi. Kartı iade etmek istediğimi söylediğimde reddetti. İade konusunda direttiğimde ise bana kartın asıl sahibinin numarasını attı. Ona da durumu anlattım. Eğer o da reddederse iade talebini, mahkemeye başvurmayı düşünüyorum dolandırıcılıktan. Bu konuda herhangi bir tecrübesi olan var mı acaba?
Öncelikle geçmiş olsun diyorum, ben de ikinci el piyasasına güvenemediğim için yüksek bedelden garantili sıfır ekran kartı almak zorunda kaldım. Ortada ayıplı mal söz konusu, satıcı size bildirdiği gibi malın aynı nitelikte, özellikte ve miktarda olmasından sorumludur. Satılan malın faydasını azaltacak veya/ve sözleşme gereğince yerine getirilmeyen ya da eksik olan şeyler ayıptır. Satıcı size sağlam ekran kartı diye satmış halbuki durum tam tersi. Ayıplı mal satışının yanında dolandırıcılık da söz konusu.

Bu tür durumda sözleşmeden dönme veya ayıpsız malla değiştirilmesi gibi tercihlere sahip olursunuz, satıcıyla konuşun ve yine direnmeye devam ederse hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Benim bildiklerim teorik, daha tecrübeli olan varsa tabii ki daha çok yardımcı olabilir.

Öncelikle geçmiş olsun diyorum, ben de ikinci el piyasasına güvenemediğim için yüksek bedelden garantili sıfır ekran kartı almak zorunda kaldım. Ortada ayıplı mal söz konusu, satıcı size bildirdiği gibi malın aynı nitelikte, özellikte ve miktarda olmasından sorumludur. Satılan malın faydasını azaltacak veya/ve sözleşme gereğince yerine getirilmeyen ya da eksik olan şeyler ayıptır. Satıcı size sağlam ekran kartı diye satmış halbuki durum tam tersi. Ayıplı mal satışının yanında dolandırıcılık da söz konusu.

Bu tür durumda sözleşmeden dönme veya ayıpsız malla değiştirilmesi gibi tercihlere sahip olursunuz, satıcıyla konuşun ve yine direnmeye devam ederse hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Benim bildiklerim teorik, daha tecrübeli olan varsa tabii ki daha çok yardımcı olabilir.

Ayıplı ürünü iade etme konusunda ise satıcı zorluk çıkarıyor. Bana başka birisinin numarasını atıyor. Ekran kartının asıl sahibiymiş bu kişi. Bana kartı gönderen kişi ise 2 yıldır kartı kullanıyormuş. Satıcı kişi ile iade konusunda uzlaşamayınca bana kartın asıl sahibi dediği kişinin numarasını gönderdi. Saat 16:41'de WhatsApp üzerinden kartı iade etmek istediğimi söyledim. Ama hala daha bana bir geri dönüş yapmadı. Ben bu kişiyi/kişileri nasıl, nereye ve hangi yöntemle şikayet edebilirim acaba? Görünüşe bakılırsa bilgini var gibi görünüyor hukuki işlemlere karşı.

Senin satın aldığın kişiden hesap sorman gerekmiyor mu? Yıllar önceki sahibi ile niye muhatap olmaya çalışıyorsun şu ankinin dediğine göre o adam da 2 yıl önce satmış buna. Şahsen ben kart satsam ve yıllar sonra biri çıkıp bu kart senin sıkıntılı bana iade yap dese güler geçerim. Kartı satın aldığın kişi kusurlu olduğunu bile bile sana satmış ve başından savıyor. Hukuki yönünü bilmiyorum işin ama hesap sorman gereken kişi o.

Muhtemelen satın aldığınız ekran kartı çok pahalı değil ikinci el olduğu için, o yüzden ikamet ettiğiniz bölgedeki en yakın Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerek diye biliyorum.(Çok emin değilim.) Tabii ki sizin haklı olduğunuzu ve size satılan ekran kartının sözleşmenin gereğine aykırı bir ayıbı olduğunu ispatlamak size kalıyor.

Dediğinizden şunu anlıyorum, malın mülkiyeti satın aldığınız kişiye ait olmayabilir. Ya da aldığı temsil yetkisiyle ekran kartını size satmış olabilir. Ama sanmıyorum, sizi oyalamak ya da başından savmak için bu yola gitmiş olabilir. Büyük ihtimalle malın mülkiyetinin esas sahibi satın aldığınız kişidir. Mülkiyeti kimin olursa olsun anladığıma göre ekran kartını size satan kişi yükümlüdür.

Çözüm
İkinci el ürün alırken dikkat edilmesi gereken noktalar.
Bir ürün garantili mi garantiliyse zaten sıkıntı yok sadece satıcı ile irtibatı koparmayın garanti bitimine kadar.
İki garantisi yoksa detaylı test yapılmasını isteyebilirdiniz. 5-10 dk FurMark testi yanıltıcıdır FurMark sadece GPU'ya yüklenir belleklere yüklenmez onu referans almamanız lazım kartı satan kişi en az 1 saat oyun oynamalı oyun anında kartın değerlerini kanıtlamalı ya video çekecek ya da misafir edecek bir şekilde kartın sorunsuz olduğunu kanıtlaması lazım siz bunu isteseydiniz kartın bir şekilde arızalı olduğu ortaya çıkardı. Çünkü FurMark testini başarıyla geçip 3D uygulamalar açıldığı an cortlayan kartlarda var.

İkinci el garantisi bitmiş kart alacaksam ben bunları isterim zaten bunu kabul etmez 5-10 dk FurMark yeterli olur diyorsa o kartta bir şey vardır.

Geçmiş olsun.

Muhtemelen ekran kartında donanımsal arıza var.
Sorunlu kartı kitlemişler hocam geçmiş olsun.
İkinci el ürün alırken dikkat edilmesi gereken noktalar.
Bir ürün garantili mi garantiliyse zaten sıkıntı yok sadece satıcı ile irtibatı koparmayın garanti bitimine kadar.
İki garantisi yoksa detaylı test yapılmasını isteyebilirdiniz. 5-10 dk FurMark testi yanıltıcıdır FurMark sadece GPU'ya yüklenir belleklere yüklenmez onu referans almamanız lazım kartı satan kişi en az 1 saat oyun oynamalı oyun anında kartın değerlerini kanıtlamalı ya video çekecek ya da misafir edecek bir şekilde kartın sorunsuz olduğunu kanıtlaması lazım siz bunu isteseydiniz kartın bir şekilde arızalı olduğu ortaya çıkardı. Çünkü FurMark testini başarıyla geçip 3D uygulamalar açıldığı an cortlayan kartlarda var.

İkinci el garantisi bitmiş kart alacaksam ben bunları isterim zaten bunu kabul etmez 5-10 dk FurMark yeterli olur diyorsa o kartta bir şey vardır.

Geçmiş olsun.
Cevap veren, vermeye herkese teşekkürler arkadaşlar. Mahkemeye başvuracağımı söyledikten sonra iade talebimi kabul ettiler. Hatta 700 TL sini gönderdiler. 50 TL'si ise kargo ücreti olarak yandı. Neyse yanan 50 TL olsun. Hepinize teşekkürler. Özellikle de @Falcon78 ve @konur43 e ayrıca teşekkür ediyorum. Furmark testi yeter diye düşünüyordum ben sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı