ASUS ROG 16 i7-13650HX vs i9-13980HX

aliko2x

Decapat
Daha fazla  
Selam. 2 farklı cihaz arasında kaldım. Biri i7 13650HX RTX 4070'li cihaz, linki burada:

Bir diğeri aynı kasa i9 13980HX ve RTX 4060'lı cihaz:

Sizce hangisini almalıyım? Hem bilgisayar mühendisliği için hem oyun için kullanıyorum. Beni uzun süre götürecek bir cihaz olsun istiyorum.

Selam. 2 farklı cihaz arasında kaldım. Biri i7 13650HX RTX 4070'li cihaz, linki burada:

Sizce hangisini almalıyım? Hem bilgisayar mühendisliği için hem oyun için kullanıyorum. Beni uzun süre götürecek bir cihaz olsun istiyorum.

Çok kritik soru... 4070 için işlemci ve ekrandan mı vazgeçmek istersin yoksa ekran ve işlemci için 4070'den mı vazgeçmek istersin :( i9'lu olanı al desem 4060 ile 2K mı oynayacaksın 4070 olanı al desem ekran kötü ve FHD.

İ9 olanı alın hocam bana göre mantıklı gelen o.

13650HX zaten epey güçlü bir işlemci. Render vb. gibi çoklu çekirdek kullanan işlemlerle uğraşmıyorsanız 13980HX fazla işinize yaramaz. Birde 4060 ile 2K ekran biraz sıkıntı. Bu fiyatta OMEN 16'ya da bakabilirsiniz 13700HX ve 4070 ile geliyor ikisinin ortası gibi. Maksimum bütçeniz nedir?

@Görkem Say Katılıyorum, 13980HX aşırı gerekli değil. Veya orta şekerli bu alınabilir.

13650HX bence RTX 4070 ekran kartını her türlü besler diye düşünüyorum.
Çok kritik soru... 4070 için işlemci ve ekrandan mı vazgeçmek istersin yoksa ekran ve işlemci için 4070'den mı vazgeçmek istersin :( i9'lu olanı al desem 4060 ile 2K mı oynayacaksın 4070 olanı al desem ekran kötü ve FHD.
Ekranı neye göre kötü dediniz acaba anlayamadım. Kötü dediğiniz ekran 100% sRGB, Dolby Vision HDR, Nvidia G-sync desteği gibi bir çok özellikle birlikte geliyor. FHD olması bir eksi olabilir eğer QHD bir panel tercihiniz varsa ama oyun için bence FHD hala daha f/p olarak avantajlı durumda. Panelin eksi diyebileceğimiz tek noktası 165Hz oluşu, günümüzde artık FHD panellerde en az 240Hz olmalı diye düşünüyorum. Ama eğer çok fazla rekabetçi oyun oynamıyorsanız, AAA oyunlar için Ultra ayarlarda 165Hz oldukça yeterli.

13650HX bence RTX 4070 ekran kartını her türlü besler diye düşünüyorum.

Ekranı neye göre kötü dediniz acaba anlayamadım. Kötü dediğiniz ekran 100% sRGB, Dolby vision HDR, NVIDIA G-Sync desteği gibi birçok özellikle birlikte geliyor. FHD olması bir eksi olabilir eğer QHD bir panel tercihiniz varsa ama oyun için bence FHD hala daha F/P olarak avantajlı durumda. Panelin eksi diyebileceğimiz tek noktası 165Hz oluşu, günümüzde artık FHD panellerde en az 240Hz olmalı diye düşünüyorum. Ama eğer çok fazla rekabetçi oyun oynamıyorsanız, AAA oyunlar için Ultra ayarlarda 165Hz oldukça yeterli.

Sence QHD+ 3ms 240Hz ekran mı daha iyidir yoksa FHD+ 165Hz 7ms ekran mı?

Bende sizin gibi iki cihaz arasında kaldım aslında ben sadece günde 1 2 saat oyun oynayacağım bunları almak yerine 4060 lı bir Monster mı alsam diyorum karar veremedim.

Bende sizin gibi iki cihaz arasında kaldım aslında ben sadece günde 1 2 saat oyun oynayacağım bunları almak yerine 4060 lı bir Monster mı alsam diyorum karar veremedim.

Sence QHD+ 3ms 240Hz ekran mı daha iyidir yoksa FHD+ 165Hz 7ms ekran mı?
Bu kişiden kişiye değişir. Kullanım amacına göre bir tercih yapmak gerekir. Burada her ikisininde birbirine karşı üstünlükleri var. FHD panel 7ms tepki süresine sahip ancak emin olun bunu kullanıcıların 99%'u fark edemeyecek zaten. Uzun bir süre 1ms panel kullanmış biri belki aradaki farkı anlayabilir. Genelde insanlar 16ms ve üzerindeki gecikmeyi fark etmeye başlıyor. Haricinde dediğim gibi espor oyuncusu vs olmak gerekiyor 3ms ile 7ms arasındaki farklı anlamak için. Espor oyuncusu zaten yukarıdaki her iki laptobu da tercih etmez, onun yerine min. 360Hz ve üzeri FHD panel bir laptop alır.

Günümüzde QHD standart olmalı, buna katılıyorum ancak 8GB VRAM'e sahip bir 4070'in FHD panelde daha yüksek bir performans çıkaracağı da ortada. QHD panelde daha güzel görüntü kalitesi ve daha keskin ekran olacak ama fps den feragat edeceksiniz. Birçok oyun ultra ayarlarda FHD seçili iken bile artık 6GB üzeri VRAM istiyorken QHD için en azından 12GB VRAM olması gerektiğini düşünüyorum. Bu arada bu yorumlarımı laptoplar için yapıyorum, eğer masaüstü bir bilgisayar hakkında konuşuyor olsaydık 4070 için kesinlikle QHD önerirdim.

QHD panelde 240Hz var ama bu tazeleme oranını anca CS:GO, Valorant, LoL gibi rekabetçi oyunlarda alırsınız. AAA oyunlarda yüksek grafik ayarlarında mümkün değil çünkü. QHD çözünürlüğe sahip bir ekranda çözünürlüğü 1080p'ye düşürdüğünüzde piksel uyumsuzluğundan dolayı orijinal 1080p panelde alacağınız görüntüye kıyasla daha bulanık ve daha kötü bir görüntü alacağınızı da unutmayın. 16" boyutunda bir ekran için QHD çözünürlüğü yüksekbuluyorum. 2K için en az 27" ve üzeri bir ekran kullanmak gerekir bence. 16" ekranda zaten FHD çözünürlükte bile kesinlik oldukça yeterli.

QHD ile FHD arasında ortalama 20 ile 30 fps arasında fark oluyor. Bazı oyunlarda fark 50-60 fps'ye kadar çıkabiliyor. Detaylı olarak mobil RTX 4070'in oyunlardaki fps değerlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kısacası bu, ultra ayarlarda FHD seçiliyken 60 fps aldığınız bir oyunda QHD panel ile 30-40 fps ye düşeceğiniz anlamına geliyor.

Seçim tamamen dediğim gibi kişiden kişiye ve kullanım tercihlerine göre değişir. Ben oyun ağırlıklı bir kullanım üzerinden değerlendirme yaptım. Bunlar tamamen benim düşüncelerim. Son olarak, yaptığım tüm kıyaslamaları yukarıda belirtilen G16'nın 4070 ekran kartlı QHD ve FHD modelleri arasında yaptım, bunu da belirteyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı