ASUS ROG 2070 S Laptop alınır mı?

Bütçe
20.000
Evet belki 600 TL ayırıp 16 GB RAM alması mantıklı olabilir. En az 16 GB RAM önemli ama 32 GB RAM biraz fazla sanki🤔.

Hocam şöyle diyeyim bunu önceden arkadaşlarla da çok fazla tartıştım ASUS laptopların içinde 1x16 GB RAM var ve maalesef ekran kartını besleyemiyor. Burada insanların aklına su kaçırmak istemiyorum ama kullandığım bir cihazdı iade ettim. Hatta bu sürece @Rossweisse de tanık oldu. Tabii ki de 16 yeterli ama tek kanal olarak değil. Zaten arkadaşların attığı FPS değerlerine baktığınızda GPU yükünün tam olmadığnı görürsünüz benim de bu konu ile alakalı konu açmışlığım var. Hatta ASUS servisinin dahi haberi yok bu durumdan cihaz sorun yok diye gidip geliyordu.

Hocam şöyle diyeyim bunu önceden arkadaşlarla da çok fazla tartıştım ASUS laptopların içinde 1x16 GB RAM var ve maalesef ekran kartını besleyemiyor. Burada insanların aklına su kaçırmak istemiyorum ama kullandığım bir cihazdı iade ettim. Hatta bu sürece @Rossweisse de tanık oldu. Tabii ki de 16 yeterli ama tek kanal olarak değil. Zaten arkadaşların attığı FPS değerlerine baktığınızda GPU yükünün tam olmadığnı görürsünüz benim de bu konu ile alakalı konu açmışlığım var. Hatta ASUS servisinin dahi haberi yok bu durumdan cihaz sorun yok diye gidip geliyordu.
Hocam sanırsam beni bilmiyorsunuz ve bilmemeniz normal. Ancak ben çok uzun zamandır çift kanal RAM ile Nvidia Optimus özelliğini neredeyse devre dışı bıraktığını söylüyorum. Nvidia Optimus özelliğinin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bunu devre dışı bırakan ise çift kanaldır. Mesela bende ASUS ROG G512LV-HN267 modeli var. İçinde 8 GB DDR4 RAM var. Mesela ben oyunlarda tam kullanamıyorum. Çift kanal yapamam gerek.
Hatta @Rossweisse beni bilir ilk cevap yazan ve çözümü söyleyenlerdenim.

Hocam sanırsam beni bilmiyorsunuz ve bilmemeniz normal. Ancak ben çok uzun zamandır çift kanal RAM ile NVIDIA optimus özelliğini neredeyse devre dışı bıraktığını söylüyorum. NVIDIA optimus özelliğinin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bunu devre dışı bırakan ise çift kanaldır. Mesela bende ASUS ROG G512LV-HN267 modeli var. İçinde 8 GB DDR4 RAM var. Mesela ben oyunlarda tam kullanamıyorum. Çift kanal yapamam gerek.

Hatta @Rossweisse beni bilir ilk cevap yazan ve çözümü söyleyenlerdenim.

Hocam aynı şeyden bahsediyoruz zaten şu an bunu bilerek gidip de 16 GB Single alması mantıksız.

Hocam indirimi bekleme konusunda bence arkadaşlar haklı ama tersini düşünün. Ülkede indirim beklediğimiz her an zam yedik. Bence bekleme süreniz maksimum yılbaşına kadar olsun. Ben kişisel olarak öyle bekliyorum en azından. Ayrıca alınır yani neden alınmasın bana güzel geldi laptop.

Evet okumadan daha resimleri incelerken GPU kullanımındaki düşüklük dikkatimi çektir. 2070'e göre FPS çok az geldi. Dediğini gibi Single Channel RAM'den olur. Ekran kartı ısısıda yüksek 85 90ları görmüş herhalde. Genelde işlemci 87-90 Max ekran kartı da çok fazla 80 üstü görmez. Hayırlı olsun tek kanalsa yanına bir RAM daha alıp takın bariz farkedecek.

Evet okumadan daha resimleri incelerken GPU kullanımındaki düşüklük dikkatimi çektir. 2070'e göre FPS çok az geldi. Dediğini gibi Single Channel RAM'den olur. Ekran kartı ısısıda yüksek 85 90ları görmüş herhalde. Genelde işlemci 87-90 Max ekran kartı da çok fazla 80 üstü görmez. Hayırlı olsun tek kanalsa yanına bir RAM daha alıp takın bariz farkedecek.
Teşekkür ederim hocam, daha iyisi sizin olsun. Değerlerdeki eksi yönlerin büyük çoğunluğu tek kanal ramdan kaynaklanıyor. İleride düşünebilirim. Şu an bu olumsuzlukları az da olsa iyileştirmek için ne önerirsiniz peki. Özellikle render işlemlerinin hızlanması için öneriniz var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı