ASUS ROG G15 Advantage G513qy BIOS güncellemesi dondu ve laptop siyah ekranda kalıyor

4everto

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
6800m
İşlemci
R9 5980HX
ASUS ROG G15 Advantage G513qy.

Merhaba sistemin RAM belleklerini yükselttim sistem açılırken Windows hata kodu gelince BIOS yükseltmek istedim BIOS güncellemesi yaparken burada takılı kaldı bilgisayarı kapatıp geri açtım fakat görüntü gelmiyor siyah ekranda kalıyor. ASUS Türkiye ile görüştüm konunun çözümü ile ilgili makale yolladılar fakat oda işe yaramadı yardımlarınızı bekliyorum.

Görsel

Dosya Ekleri

• IMG_4045.jpeg
    IMG_4045.jpeg
    93,8 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Uyarıda bilgisayarı kapatmaman gerektiği belirtilmiş. Ayrıca BIOS Update son kullanıcılarda sadece profesyonel kullanıcının yapması gereken bir şey gerekli ise servis(çağrı merkezi) ya da bilen biri ile yapılmalı.

Kurtarılabilir ama sadece servisle, serviste çalıştığım bir dönemden biliyorum.

Uyarıda bilgisayarı kapatmaman gerektiği belirtilmiş. Ayrıca BIOS Update son kullanıcılarda sadece profesyonel kullanıcının yapması gereken bir şey gerekli ise servis(çağrı merkezi) ya da bilen biri ile yapılmalı.

Kurtarılabilir ama sadece servisle, serviste çalıştığım bir dönemden biliyorum.
Yanıt verdiğiniz için teşekkürler fakat çözüm olarak mutlaka bir yolu olmalı.Daha önce defaatle yaptığım bir güncelleme bu sefere devam etmedi dondu kaldı.Saatlerce o ekranda kalmasını bekleyemedim fakat düzelmeyince reset atmak. Durumunda kaldım.Alternatif bir gol varsa eğer desteğinizi bekliyorum.

BIOS güncellemesi hassas bir işlemdir ve genellikle güncelleme sırasında kesintiye uğraması durumunda sistem siyah ekranda kalabilir. İşte deneyebileceğiniz bazı adımlar;

1. BIOS’u Sıfırlayın: Anakart üzerindeki CMOS pilini çıkararak BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Pilini çıkarın, yaklaşık 30 dakika bekleyin ve sonra tekrar takın.
  2. Güvenli Modda Başlatmayı Deneyin: Bilgisayarı güvenli modda başlatmayı deneyin. Eğer bu mümkünse, sistem ayarlarını kontrol edin ve gerekirse varsayılan ayarlara döndürün.
  3. BIOS Kurtarma: Eğer anakartınızda bu özellik varsa, BIOS kurtarma işlemi yapmayı deneyin. Anakart üreticisinin web sitesinden uygun BIOS dosyasını indirin ve USB belleğe kopyalayın. Daha sonra bu USB belleği kullanarak BIOS kurtarma işlemini gerçekleştirin.

Hocam servise çok fazla bilinçsiz BIOS Update geliyordu. Hele çağrı merkezindeki çalışanlar direkt BIOS şuradan iniyor kurun başlatın yeter diye geçiştiriyorlardı beklemeden çağrıyı bitiriyorlardı(daha iyi skor ile prim almak amacıyla). Sonuç ne oluyordu, laptop benim elime geliyordu. Profesyonel birinin müdahalesi ile çözüme kavuşulabilir. Bazen işe yarayan taktik tüm cihazı söküp BIOS pilini sökmek ve 1 saat kadar beklemek. Yanımda çalışan birisi böyle yapıyordu birisi garanti kapsıyor diye anakart değiştiriyordu.

Yine son kullanıcının yapmaması gereken bir şey. Servisle görüşün, garantisi varsa yollayın. Garanti yoksa yine yollayın markadan markaya hizmet değişiyor en kötü servis giriş çıkış ücreti ödersiniz.

Hocam servise çok fazla bilinçsiz BIOS Update geliyordu. Hele çağrı merkezindeki çalışanlar direkt BIOS şuradan iniyor kurun başlatın yeter diye geçiştiriyorlardı beklemeden çağrıyı bitiriyorlardı(daha iyi skor ile prim almak amacıyla). Sonuç ne oluyordu, laptop benim elime geliyordu. Profesyonel birinin müdahalesi ile çözüme kavuşulabilir. Bazen işe yarayan taktik tüm cihazı söküp BIOS pilini sökmek ve 1 saat kadar beklemek. Yanımda çalışan birisi böyle yapıyordu birisi garanti kapsıyor diye anakart değiştiriyordu.

Yine son kullanıcının yapmaması gereken bir şey. Servisle görüşün, garantisi varsa yollayın. Garanti yoksa yine yollayın markadan markaya hizmet değişiyor en kötü servis giriş çıkış ücreti ödersiniz.
Yanıtınız için teşekkür ederim.Peki hocam her laptop anakarttında bios pili bulunuyor mu bunu nasıl anlarız laptop olduğu için soruyorum.Bataryayı ayırabilirim zaten ram değiştirmek için açmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı