ASUS ROG G712LWS düşük GPU kullanımı

KanekiKenn

Femtopat
Öncelikler herkese merhaba. Yeni aldığım ASUS laptopta oyunlarda düşük GPU kullanımı yaşıyorum ve 2070 Super için oldukça düşük FPS alıyorum( Monster Hunter: World'de ortalama 80 FPS). Aynı zamanda GPU ve CPU sıcaklıkları da 85 derecelere çıkıyor oyun içinde. İade süresi geçtiği için iade etme şansım da kalmadı maalesef. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Intel Core i7 10750H, 16 GB RAM(tek slot), 1TB SSD, RTX 2070 Super.

Ekran Görüntüsü (15).png

Linki bulursanız paylaşın belki yardımcı olur, onun dışında olay tamamen RAM'den ibaret.
Bu sorun yaşayan ve çözen kişinin yorumu onun dışında birkaç tane daha yol buldum ama bir kesinliği yok.
Eğer çözülebilen veya 2x8 ramlerde düzgün çalışan bir laptopsa (ki yorumların yüzde 90'ı hep iyi bu tarz durumlar çok fazla denecek kadar yok) almak istiyorum hala ama şimdilik rtx 30 serisi laptopların çıkmasını beklemeye karar verdim.

Bu sorun yaşayan ve çözen kişinin yorumu onun dışında birkaç tane daha yol buldum ama bir kesinliği yok.
Eğer çözülebilen veya 2x8 RAM'lerde düzgün çalışan bir laptopsa (ki yorumların yüzde 90'ı hep iyi bu tarz durumlar çok fazla denecek kadar yok) almak istiyorum hala ama şimdilik RTX 30 serisi laptopların çıkmasını beklemeye karar verdim.

Arkadaş bir şey yapmamış ki sadece NVIDIA'nın uygulamaya erişmesine izin vermiş. Yeni seriyi beklemek iyi olabilir ama Nisan'ı bulabilir son kullanıcı ile buluşması gibi geliyor. Bende çok fazla kararsızım 2 ay içinde iade ettiğim 2. laptoptu ASUS. Masaüstü toplamaya gittim onu da çok içime sindiremedim ama denk gelirse yine alacağım, yani açıkcası çok şaşkınım ne yapıcağımı bilmiyorum beklemeli miyim beklememeli miyim? Burada her şey çok hızlı değişiyor. Eğer oyun oynamayacak olsaydım 50 kere Mac alıp geçmiştim.

Arkadaş bir şey yapmamış ki sadece NVIDIA'nın uygulamaya erişmesine izin vermiş. Yeni seriyi beklemek iyi olabilir ama Nisan'ı bulabilir son kullanıcı ile buluşması gibi geliyor. Bende çok fazla kararsızım 2 ay içinde iade ettiğim 2. laptoptu ASUS. Masaüstü toplamaya gittim onu da çok içime sindiremedim ama denk gelirse yine alacağım, yani açıkcası çok şaşkınım ne yapıcağımı bilmiyorum beklemeli miyim beklememeli miyim? Burada her şey çok hızlı değişiyor. Eğer oyun oynamayacak olsaydım 50 kere Mac alıp geçmiştim.
Yüksek ihtimal 2x16 yada 2x8 şeklinde kullanılırsa sorun çözülecek gibi. Olay ram kapasitesinden çok çift kanal olup olmamasıyla alakalı gibi duruyor. Forumda bir arkadaş ta aynı cihazı kullanılıyor. Bir 16 gb ram daha alıp test edecek. Youtubeda izlediğim vidyolar da tek kanal ve çift kanal karşılaştırmalarında özellikle ram e yüklenen oyunlarda azımsanamayacak ölçüde fps farkı görünüyör.

Yüksek ihtimal 2x16 yada 2x8 şeklinde kullanılırsa sorun çözülecek gibi. Olay ram kapasitesinden çok çift kanal olup olmamasıyla alakalı gibi duruyor. Forumda bir arkadaş ta aynı cihazı kullanılıyor. Bir 16 gb ram daha alıp test edecek. Youtubeda izlediğim vidyolar da tek kanal ve çift kanal karşılaştırmalarında özellikle ram e yüklenen oyunlarda azımsanamayacak ölçüde fps farkı görünüyör.
Beni o konuya etiketler misin ya da deneyince sonucu yazdığında buraya da yazabilir misin ona göre bir fikrim oluşur.

Beni o konuya etiketler misin ya da deneyince sonucu yazdığında buraya da yazabilir misin ona göre bir fikrim oluşu
Beni o konuya etiketler misin ya da deneyince sonucu yazdığında buraya da yazabilir misin ona göre bir fikrim oluşur.
Bu linkten takip edebilirsin. Bende senin gibi bu cihazı bekliyorum.

Bu linkten takip edebilirsin. Bende senin gibi bu cihazı bekliyorum.
Teşekkürler
Ben bilgisayarın 2070'li versiyonu için bakıyordum ama bunda çözülürse onda da çözülür diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Teşekkürler.
Ben bilgisayarın 2070'li versiyonu için bakıyordum ama bunda çözülürse onda da çözülür diye düşünüyorum.

Çözülücektir. İnternette incelemelerde 2*8 kombinasyonla kullanılıyor ondan dolayı insanlar şikayet etmiyor. Yurtdışındayım demiştiniz tek RAM çok cüzi bir miktar olması lazım birim para olarak eğer alabiliyorsanız o şekilde alabilirsiniz.

Çözülücektir. İnternette incelemelerde 2*8 kombinasyonla kullanılıyor ondan dolayı insanlar şikayet etmiyor. Yurtdışındayım demiştiniz tek RAM çok cüzi bir miktar olması lazım birim para olarak eğer alabiliyorsanız o şekilde alabilirsiniz.

Yok ben Türkiye'deyim bilgisayarı yurt dışından getirteceğim ama sorun RAM'se burada da alırım sorun değil. Fakat RTX 3060 ti duyurulduktan sonra çok kararsız kaldım almakla yeni çıkacak laptoplar daha umut verici duruyor fiyat/performans bakımından. En azından masaüstü modelleri öyle.

Arkadaşlar merhaba konu kapanmış fakat yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben asus ROG G513IH model bir laptop aldım fakat laptopta boştayken ısınma ve oyunda gpu kullanımı düşme sorunu yaşıyorum csgo ve valorant da 80 90 max 100 fps falan alıyor csde valoranttdan bir tık daha iyi tüm driverler kurulu hertürlü şeyi denedim garantiye ısınmadan dolayı gönderdim ıslarla normal olduğunu değişim yada iade yapamayacaklarını belirttiler lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Laptop bileşenler : Ryzen 7 4800 h - gtx 1650 - 8gb ddr4 3200 mhz ram
Ne demek hiç önemli değil CS:GO'da 120 FPS alıyorum son olarak Warzone deneyeceğim onda da olmazsa iade artık.
Tam 1 ay oldu servis deneyimim başlayalı gün itibarıyla iade ile bitirmiş bulunuyorum bu süreci. 20 Ekim'den beri cihaz serviste cihazın sadece böyle bir derdi değil başka kronik problemleri de vardı (turuncu siteden uzak durun). Sonuç olarak arkadaşların dediği gibi Dual Channel RAM şart çünkü RTX kartlar beslenmiyor tek kanalla. ASUS alacak arkadaşların bu duruma dikkat etmesi önemle rica olunur ki bu bence bir kandırmacadır bunca zamandır insanlara övdüğüm markanın bu şekilde olması beni çok incitmiş ve üzmüştür. Teknik servisi kötü ama vasat değil takip ettiğiniz sürece içiniz rahat olsun sorunlar mutlak çözülüyor. Anketlere katılın çünkü size sonra geri dönüyorlar, ve ASUS Global'e mail atmaya çalışmayın :) çünkü onlar da ASUS Türkiye'ye düşüyor. İngilizce attığım mailin cevabı Türkçe geliyor falan. Burada oğuzhan beye ayriyeten teşekkür etmek isterim kendisi buraları okuyacağına dair konuştu ve bu problemi inceleyeceklerini ve yakın zamanda teknik servis ekibini aradığınızda bununla alakalı bilgi alabileceğini söyledi. Burdaki arkadaşlara da ayriyeten teşekkürler.
Merhaba Ben asus ROG G513IH model bir laptop aldım fakat laptopta boştayken ısınma ve oyunda gpu kullanımı düşme sorunu yaşıyorum csgo ve valorant da 80 90 max 100 fps falan alıyor csde valoranttdan bir tık daha iyi tüm driverler kurulu hertürlü şeyi denedim garantiye ısınmadan dolayı gönderdim ıslarla normal olduğunu değişim yada iade yapamayacaklarını belirttiler ben alalı 1 ay oldu olmadı vatandan aldım siz nasıl iade ettiniz acaba ben iki kere göndderdim bir türlü kabul etmiyolar testlerden geçtiği için değişim olamayacağını söylüyolar nasıl değişim veya iade alabilirm tavsiyeniz varsa yazarsanız çok mutlu olurum laptop : Ryzen 7 4800 h - gtx 1650 - 8gb ddr4 3200 mhz ram Asus ROG G513IH

Son düzenleme:

Geri
Yukarı