ASUS ROG gladius II Wireless mouse - Bluetooth modu çalışmıyor

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Merhabalar,

Başlıkta da belirttiğim gibi Mouse'un Bluetooth modu çalışmıyor. Satın aldığımdan beri çalıştıramadım.

Fakat şimdi bu modu çalıştırmaya ihtiyacım oldu. Bugüne kadar Wireless modunda kullanıyordum, ancak hızlı bir şekilde başka bir yere gitmem gerekti ve USB Dongle'ı yanımda getirmeyi unutmuşum. Mouse'u Bluetooth ile çalıştıramayınca, evime geri dönene kadar geçici olarak kullanmak için bir teknoloji mağazsına gidipucuz bir kablosuz fare almak zorunda kaldım. (bu arada ucuz farede bile USB dongle saklamak için yer varken, 109 dolarlık ASUS ROG gladius II kablosuz Mouse'da olmaması çok saçma).

Bluetooth modunu telefonumda da çalıştırmayı dendim. Telefonum (xiaomi mi 9T pro) ama yine Mouse'u algılamadı. Bu test içindi zaten, en önemlisi Windows 10 (sürüm 20h2) bilgisayarımın fareyi algılamaması. Fareyi Bluetooth moduna alıp bir kez tıkladığımda, ışığı birkaç saniye çalışıyor ve sönüyor. Işık çalışırken bence BT'nin aktif olduğu anlamına geliyor, ancak ne PC ne de mobil cihaz bunu algılamıyor. Belki aynı Mouse'u kullanıp bu sorunu çözen vardır diye konuyu açıyorum. Aynı konuyu ASUS'un forumuna da açtım fakat cevap gelmedi. Şansımı burada da denemek istedim. Şimdiden teşekkürler.

Fare sürümüm güncel. Şu anki sürüm: 2.35.39
1611223403223.png

1611222988430.png

---
Düzenleme: Çözümü buldum, konu kilitlenebilir.
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için çözümü aşağıda anlattım.

Google'da her yeri aradım fakat hiçbir sonuç çıkmadı. Son çare olarak aklıma kullanım kılavuzuna bakmak geldi. Bluetooth'ta gözükmemesinin sebebi zaten bir cihaza bağlı olmasıymış. Ama bağlı olup olmadığını ne mouse üzerinden ne de yazılım üzerinden öğrenemiyoruz.

Orijinal dökümantasyona buradan bakabilirsiniz.
Olur da link kırılma ihtimaline karşılık Google Drive'a PDF versiyonunu ekledim, dileyen indirebilir.

1611253797684.png

Türkçe özet; Mouse1 (Sol tık), Mouse2 (Sağ tık) ve ortadaki DPI tuşuna aynı anda 3 saniye kadar basılı tuttuğunuzda farenin ışığı mavi renkte yanıp sönmeye başlayacak. Bu, Bluetooth özelliğinin sıfırlandığının göstergesidir.

Bağlı cihazdaki bağlantıyı kesmek için bunu yapmalısınız. Bluetooth'u resetledikten sonra hem PC'me hem de telefonuma Bluetooth ile bağlayabildim. Umarım size de yardımcı olmuştur :)

Son düzenleme:
İhtiyaç duymadığım için uğraşmadım ama gereksiz konuya neden dahil olduğunu anlamadım. Öylesine aklıma geldi bulunca hoşuma gitti arkadaşa mesaj atmak istedim. Sen alakasız yere mesaj atmak için mesaj atmışsın.

Sen nasıl bir kralsın ya bir seneden fazladır çözemedim satın aldığım yere de gönderemedim fırsat bulup. Helal olsun, ayakta alkışlıyorum.
Rica ederim, ben de birkaç ay sorunun ne olduğunu anlamamıştım. Çözülmesine sevindim :)

Ayakta alkislanacak bir cozumden ziyade ilk bakilmasi gereken yerde gorulebilecek bir cozum oldugu icin mesaj atmistim isin asli.
Evet çözüm basit olabilir ama asıl sıkıntı sorunun neden kaynaklandığını bulmak. Sorun kutudan çıktığında zaten bir yere bağlı olarak gelmesindendi. Ben nereden bilebilirim cihazın zaten bağlı olduğunu, sonuçta ben hiçbir yere bağlamadım, kutudan çıktığında da bağlı değildir herhalde diyerekten hem PC üzerinde hem telefonumda denedim. Bir türlü bağlanamamıştı, bu nedenle aylardır 2.4Ghz USB bağlantısıyla kullandım. Bluetooth için programında gösterge yok bağlı olup olmadığına dair, mouse üzerinde de bir ışık göstergesi yok. Ayrıca günümüzde kaç kişi kullanım kılavuzuna bakıyor ki? Bir elin parmağını geçmez.

Nasıl kullanım kılavuzuna bakmak son çare olarak geldi aklınıza anlamadım, ilk yapmanız gereken şey zaten. @Shuriken hocama katılmak için değil, gerçekten şaşkınlık içerisindeyim. Ürün geldiği gibi çöpe atmak için değil bu şeyler, nasıl kullanacağınızı göstermek için konuluyor kutuya.

Belki sizin gibi kılavuzu okumayan başkalarına da yardımcı olur konu.

düzenleme: çözümü buldum, konu kilitlenebilir.
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için çözümü aşağıda anlattım.

Google'da her yeri aradım fakat hiçbir sonuç çıkmadı. Son çare olarak aklıma kullanım kılavuzuna bakmak geldi. Bluetooth'ta gözükmemesinin sebebi zaten bir cihaza bağlı olmasıymış. Ama bağlı olup olmadığını ne mouse üzerinden ne de yazılım üzerinden öğrenemiyoruz.

Orijinal dökümantasyona buradan bakabilirsiniz.
Olur da link kırılma ihtimaline karşılık Google Drive'a PDF versiyonunu ekledim, dileyen indirebilir.

Eki Görüntüle 846667

Türkçe özet; mouse1 (sol tık), mouse2 (sağ tık) ve ortadaki DPI tuşuna aynı anda 3 saniye kadar basılı tuttuğunuzda farenin ışığı mavi renkte yanıp sönmeye başlayacak. Bu, Bluetooth özelliğinin sıfırlandığının göstergesidir.

Bağlı cihazdaki bağlantıyı kesmek için bunu yapmalısınız. Bluetooth'u resetledikten sonra hem PC'me hem de telefonuma Bluetooth ile bağlayabildim. Umarım size de yardımcı olmuştur :)

Çok uzun süredir masaüstü bilgisayarımda ve dizüstü bilgisayarımda kullanabilmem için dongle taşımam gerekiyordu. Sayenizde çözüme ulaştım ben de. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı