Asus ROG RTX 2060 Termal Macun ve Pad Değişimi

Herkese merhaba,

Ekran kartımın termal macununu ve termal padini değiştirmeye karar verdiğimde Asus ROG Strix GeForce RTX 2060 için kolaylıkla net bilgilere ulaşamadım. Bu yüzden kendi tecrübelerimi bir konu altında technopat okurlarına bırakmak istedim.

Şubat 2019'dan beri kullandığım Asus ROG Strix GeForce RTX 2060 ekran kartım Mart 2023'de yaptığım FurMark testinde, yaklaşık 15 dakikanın sonunda 81 dereceye çıkıyordu ve fanları yaklaşık 2000 RPM'de dönüyordu. VRAM sıcaklıkları da yaklaşık 50 derece olarak gözüküyordu.

Test1Degerleri.jpg

Sonrasında Thermal Grizzly Kryonaut termal macun, Arctic Grey Termal Pad 8W (1 mm) ve Thermopad Thermal Grizzly Minus Pad 8 (2mm) termal pad alarak değişimlerini yaptım. -Bu arada VRAM'ler için bu örnekteki gibi 15x15 1mm termal pad kullanacaksanız 1 paket {6 adet 15x15 kesilmiş} yeterlidir.-

Kartı açtığımda termal macununun oldukça sertleştiğini gördüm, VRAM'lerin üzerindeki padler çok kötü gözükmüyordu fakat temizlerken bir miktar uğraştırdı, VRAM'lerin üzerine bir miktar yapışmıştı, 2 mm olan pad ise oldukça iyi durumda gözüküyordu.

P_20230409_123609_vHDR_Auto.jpg

Değişimden sonra yaptığım FurMark testinde 20 dakikanın sonunda sıcaklık 62-63 derecede geziniyordu ve fanları yaklaşık 1300 RPM'de dönüyordu. VRAM sıcaklıkları da yaklaşık 54 derece olarak gözüküyordu.

Test2Degerleri.jpg

Şahsen benim buradan çıkartmış olduğum sonuçlar şunlar;

-Kryonaut genel anlamda bahsedildiği gibi kaliteli bir ürün, aynı zamanda kartın orjinal macunu artık yeterli performansı veremez hale gelmiş.

-Arctic Grey termal pad çoğu yerde fiyat performans ürünü olarak çokça tavsiye ediliyor fakat kartın 4 sene kullanılmış orjinal padinden daha kötü performans veriyor gibi gözüküyor. Aynı zamanda bir miktar ezilmiş ve olması gerekenden daha ince gibi gözüküyordu. Küçük bir ihtimalle ikinci testi beş dakika daha uzun süre yapmamdan kaynaklı 4 derece daha artmış olabilir, çünkü minimum değerde 3 derecelik bir düşüş var. Keşke onu da Thermal Grizzly tercih etseymişim diye düşünmedim değil.

-Açıkça söylemem gerekirse ben 5 derecelik düşüşe bile razıyken bir anda yaklaşık 20 derecelik ısı düşüşü ve fanların 700 RPM daha düşük devirde çalışmasına çok şaşırdım. Bu değişim beni çok mutlu ederken VRAM'lerin daha yüksek sıcaklığa ulaşması da beni hüsrana uğrattı tabi.

Tabi ki bu sentetik test sonucunda ortaya çıkan. Şimdi standart ve uzun süreli kullanımda nasıl sonuç vereceğini izleyeceğim.

Umarım benim gibi araştırma yapacaklara yardımcı olmuş olur.

Rahat karşılaştırma yapmak için;
Karsilastirma.jpg

Geri
Yukarı