Asus Rog Strix G15 laptopta "Kod 43" hatasının sebebi nedir?

SualpSener

Hectopat
Daha fazla  
Genelde ekran katlarında görülen meşhur kod 43 hatası kimisi için yazılımsal oluyor ve sürücü silip yükleme gibi basit yollarla çözüyor, kimisi için donanımsal oluyor ve sorun büyüyor. Bende de bu sorundan var fakat donanımsal mı yazılımsal mı tam anlayamadım. Format dahil yaygın çözümlerin büyük ihtimalle hepsini denedim ve tam bir çözüme ulaşamadım. Donanımsal olduğunu düşündüm fakat ekran kartını nasıl çalıştıracağımı buldum ve bu yolla genelde ekran kartı problem yaratmadan birkaç gün çalışıyor. Daha sonra mavi ekran alıyorum ve bulduğum çözümü tekrar uyguluyorum, ardından ekran kartı tekrar çalışmaya başlıyor.

Bulduğum çözüm de armoury crate uygulamsından pcyi iGPU moduna almak, yeniden başlatmak, standart moda almak, bir daha yeniden başlatmak. Keza aygıt yöneticisinden ekran kartını devre dışı bırak-yeniden başlat-etkinleştir-yeniden başlat yöntemini izleyince de genelde olumlu sonuç alıyorum.

Sizce sorun tam olarak ney? Yani donanımsal sorun ise tamamen çalışmaması gerekmez miydi? Donanımsal sorun olduğundan tam emin olmadan servise yollamak istemiyorum, malum ASUS Türkiye ile ilgili bolca şikayet var.

Cihaz: Asus Rog Strix G15.
Donanım: 5800H, 1x16 3200mHz Ram, 3050TI (80+15W).

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus ile görüşün derim. VBIOS kaynaklı da olabilir. VBIOS varsa atıp deneyin.

Güncel BIOS ile de bu sorun varsa ben donanımsal olduğunu düşünürüm.
Tekrar kontrol ettim ve BIOS güncel.
Asus ile görüşün derim. VBIOS kaynaklı da olabilir. VBIOS varsa atıp deneyin.
Asus ile görüştüm, bazı bilindik çözümleri önerdiler ben de ilk mesajdaki açıklamaya benzer bir şeyler söyledim ve bize yollayın dediler. VBIOS işine bakmıştım bir ara ama galiba kafam karıştı diye bırakmıştım o gün. Bir tekrar bakayım.
Kod 43 enerji hatasıysa, sorun GPU'da olabilir ya da anakart güç yolunda. Direkt servise verin bence, hiç uğraşmayın daha.
Enerji hatası olup olmadığını nasıl anlayabilirim ki? Servise vericem gibi gözüküyor.
Evet cihaz sıfır değil mi niye servise yollamadınız?
Sıfır, 1 yıl daha garantisi var. Servise yollamaya çekindim çok fazla olumsuz yorum var servis konusunda. Ayrıca cihazın içinde kendi eklediğim 1TB SSD var ve onu da sıfırlarlar diye korkuyorum sanırım göndermeden çıkaracağım. Ha bir de tatilde olduğum için gönderemedim, yakında dönücem evime o zaman yollarım.

Garantisi varsa gönderebilirsiniz gönderin hocam. Onlar yaparlar.

VBIOS işini neden saldığımı hatırladım nvflash64.exe'de komut giremiyordum doğru düzgün, hangi tuşa basarsam basayım programın komutlarını tekrarlıyordu, zaten riskli bir işlem diye bırakmıştım daha sonra.
Garantisi varsa gönderebilirsiniz gönderin hocam. Onlar yaparlar.
SSD'yi almalarından değil sıfırlamalarından korkuyorum içinde önemli bir sürü dosya var. İçim rahat olsun diye eve döndüğümde 2dk sökerim.

@SualpSener sökmek, garanti dışı bırakabilir diye okumuştum ama ASUS için geçerli mi bilemiyorum.

Sorun bariz donanımsal. Dediğim gibi ya GPU'da ya da anakart güç yolunda (regülatör, sigorta) sorun var. Garantiniz de varmış zaten. Kendiniz sorunu saptayamazsınız bile. Profesyonellere bırakın.

Benim de bu soruna çok benzer bir sorunum var. GPU çipi sorunlu çıktı ve GTX 950M'in sıfırı 1800 TL. Garanti olmadığından dolayı da elimde patladı cihaz.

Geri
Yukarı